پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » با این ترفندهای ساده لکه جوهر را از بین ببرید

با این ترفندهای ساده لکه جوهر را از بین ببرید

خواندنی ها | 1399-08-19 | ۵۱۰ بازدید | نظرات

پاک کردن لکه خودکار با رنگ های مختلف از روی لباس
۱- پاک کردن لکه خودکار مشکی: می‌توانید لباس را به مدت نیم ساعت در شیر ترشیده یا جوشیده قرار دهید و بعد با آب و صابون بشویید. همچنین می‌توانید قسمت لکه شده را به مدت یک ساعت در محلول نمک سدیم و آب لیمو قرار داده سپس با آب بشویید. اگر پارچه سفید باشد می‌توانید از محلول اسید گزالیک استفاده کنید و سپس آن با محلول بوراکس آبکشی کنید.
۲- پاک کردن لکه خودکار قرمز: اگر رد جوهر تازه است می توانید برای پارچه‌های پنبه‌ای و یا کتانی سفید از آب و صابون و یا محلول بوراکس استفاده کنید. اگر جوهر قرمز خشک باشد می توانید زرده و سفیده تخم مرغ را خوب هم زده و آن را روی لکه بگذارید تا کمی بماند و سپس بشویید.
تمیز کردن لکه جوهر از روی لباس با تافت مو یا ژل ضدعفونی کننده:
زیر لکه، جایی که جوهر ریخته است، یک پارچه تمیز قرار بدهید تا حین شستشو مانع لکه دار شدن کل لباس شود.
حالا روی لکه جوهر، مقداری ژل ضدعفونی کننده و یا تافت مو بریزید. طوری که کل سطح لکه را بپوشاند.
چند دقیقه صبر کنید، وقتی لباس یا پارچه کمی نمناک شد حالا با دست اسپری یا ژل را روی لباس به آرامی بسایید تا طرف دیگر پارچه هم خیس بخورد.
به مدت ده دقیقه ( ۱۰) صبر کنید. حالا با آب، لباستان را آب بکشید. (برای لکه های کوچک، مدت زمان کمتری باشد)
اگر جوهر خودکار، کیف یا کاپشن چرم تان را کثیف کرده باشد با تافت یا الکل می توانید آن را از بین ببرید، فقط باید سریع اقدام کنید، قبل از آنکه لکه خشک شود.
برای لکه های بزرگ جوهر روی لباس، ابتدا روی کل لکه اسپری و یا ژل بریزید وقتی کاملا خیس خورد آن را داخل آب داغ به مدت ۱ الی ۲ ساعت قرار بدهید و سپس لباس را بشویید.
زیر لکه، جایی که جوهر ریخته است، یک پارچه تمیز قرار بدهید.

عکس, با این ترفندهای ساده لکه جوهر را از بین ببرید
پاک کردن جوهر خودکار با نمک
اگر خوش شانس باشید و بتوانید قبل از اینکه لکه خشک شود به داد آن برسید، باید فوری سراغ نمکدان بروید. حتی اگر در محل کار باشید هم می توانید یک نمکدان پیدا کنید. لکه های تازه جوهر به راحتی با نمک پاک می شوند. روی محل لکه جوهر را با نمک بپوشانید، خواهید دید که همه جوهرها جذب نمک می شود.
از بین بردن لکه جوهر از روی فرش
نمک جوهری شده را از روی لباس به آرامی و با کمک یک حوله خیس بردارید. برای از بین بردن لکه جوهر از روی لباس این کار را یک بار دیگر تکرار کنید. در صورتی که جوهر خشک شود پاک کردنش بسیار دشوارتر می شود.
اگر لکه جوهر روی مبل افتاده باشد، محل جوهر را خیس کنید و روی آن نمک بریزید و با پارچه تمیزی محل را بمالید. می توانید مخلوط گلیسرین و آمونیاک را هم روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر بشوید.
پاک کردن لکه جوهر خودکار با شیر یا دوغ
برای آقایان پس دادن جوهر خودکار به جیب لباس یا کت شان بسیار اتفاق می افتد. برای از بین بردن این لکه ها می توانید از شیر یا دوغ استفاده کنید. به این صورت که قسمت جوهری لباس را داخل ظرف حاوی شیر یا دوغ قرار دهید و بگذارید ۵ دقیقه ای بماند و بعد آن را با آب، آبکشی کنید. اگر هنوز اثری از لکه باقی مانده بود، دوباره این کار را تکرار کنید تا جوهر کاملا از بین برود.
پاک کردن لکه جوهر از روی فرش
اگر فرش تان به وسیله جوهر کثیف شده است می توانید روی آن کمی ماست بریزید و سپس ماست را با قاشق جمع کنید، این کار را چند بار تکرار کنید تا ماست جوهر را کاملا جذب کند. فراموش نکنید این دستور برای لکه تازه است.
پاک کردن لکه جوهر با سرکه
برای لکه های کمی قدیمی می توانید یک قاشق غذاخوری سرکه را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی در ۲ فنجان آب گرم مخلوط کنید و یک دستمال تمیز یا یک اسفنج را درون محلول بزنید و روی لکه جوهر بکشید تا محلول جذب فرش شود، دوباره دستمال را روی لکه بکشید تا لکه از بین برود. یک پارچه تمیز دیگر را با آب سرد خیس کنید و محل لکه را تمیز و سپس خشک کنید.
یک دستمال کاغذی تمیز بردارید و روی لکه ضربه بزنید، فراموش نکنید فقط ضربه بزنید و اصلا دستمال را روی لکه نمالید تا پخش نشود. روی دستمال دیگری کمی تافت یا الکل سفید بریزید و روی لکه ضربه بزنید تا جوهر جذب دستمال شود. بعد از از بین رفتن لکه، با دستمال کاغذی مرطوب آن محل را پاک کنید تا الکل و مواد بیرون بیایند.
پاک کردن خودکار از روی لباس با الکل
روش اول: برای پاک کردن لکه خودکار با الکل تنها کافی است قسمت خودکاری شده را چند دقیقه در الکل بگذارید و بعد آن را با آب بشویید.
روش دوم: می توانید یک پارچه را به الکل آغشته کنید و روی لکه خودکار ضربه بزنید تا لکه کمرنگ شود. سپس یک پارچه تمیز را با آب سرد مرطوب کرده و روی لکه ضربه بزنید تا لکه از بین برود. اجازه دهید لباس کاملا خشک شود بعد لکه را با آب بشویید.
روش سوم: برای تمیز کردن پارچه های نخی، ابریشمی و پشمی از محلول آمونیاک و الکل استفاده کنید. دو سهم الکل را با یک سهم آمونیاک ترکیب کنید سپس قسمت لکه دار لباس را در مخلوط خیس کنید. بعد یک دستمال را به سرکه آغشته کرده و روی لکه بکشید و در نهایت آن را با آب بشویید.


مطالب پربازدید

امروز پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

نظرات