پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » باورهای اشتباه درباره واکسن آنفولانزا

باورهای اشتباه درباره واکسن آنفولانزا

سلامت | ۲۸ آبان۱۳۹۷ | 1726 بازدید | نظرات

واکسن های آنفلوآنزا هم به صورت تزریقی و هم به شکل پاشیدنی داخل بینی وجود دارند. در مورد این بیماری چندین باور غلط وجود دارد ، باورهای رایج غلطی که مردم آن را درست می پندارند و در برخی از موارد از خود بیماری نیز مشکل سازتر خواهد بود :

آنفولانزا خطرناک نیست و یک عفونت ویروسی خفیف می باشد.

درست است آنفولانزا خطرناک ترین بیماری دنیا نیست اماجزو بیماری هایی است که سالیانه جان افراد زیادی را در معرض خطر قرار می دهد و حدود ۲۵۰ الی ۵۰۰ هزار نفر سالانه به علت این بیماری جان خود را از دست می دهند.

آنفولانزای H1N1 برای جوانان خطرناک است و نوع فصلی آن برای آنان که سیستم ایمنی ضعیف دارند و افراد مسن و کودکان خطرناک می باشد.

بدن هیچکس در مقابل آنفولانزا مصون نیست
باور اشتباه:

بسیاری از افراد بر این باورند چون تا کنون دچار آنفولانزا نشده اند در باقی عمر نیز دچار نمی شوند و نسبت به این بیماری مصونند.

آنفولانزا بیماری است که توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغییر می کنند ایجاد می شود به همین دلیل است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید است .بنابراین نمی توان گفت که شما اگر از قبل نسبت به آن مصونیت گذشته داشته اید در برابر انواع جدید آن نیز در امان هستید.

عکس, باورهای اشتباه درباره واکسن آنفولانزا

واکسن منجر به بروز آنفولانزا نمی شود
باور اشتباه:

برخی به اشتباه فکر می کنند که اگر واکسن انفولانزا را بزنند به بیماری آنفولانزا دچار می شوند. به همین دلیل این واکسن را که بهترین محافظت کننده در برابر ویروس آنفولانزا می باشد را به دلیل ترس و وحشت از مبتلا شدن به این بیماری نمی زنند.

شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی گیرید، اما عوارضی جزئی مانند تورم، تب خفیف و درد بدن ممکن است رخ دهد. واکسن آنفولانزا حاوی نمونه های مرده این ویروس است که موجب بیماری آنفولانزا نمی شود و در صورتی بیماری ایجاد می شود که واکسن زنده باشد.

واکسن آنفولانزا عوارض جانبی شدید ندارد
باور اشتباه:

برخی از افراد بر این باورند که واکسن آنفولانزا عوارض جانبی شدیدی دارد.

برخی از افراد از زدن واکسن آنفولانزا به دلیل عوارض جانبی آن امتناع می ورزند و این عوارض را با علائم آنفولانزا اشتباه می گیرند در صورتی که عوارض جانبی واکسن بسیار خفیف است و عبارت است از :درد ماهیچه ها ، خستگی ، تورم و سرخی در محل تزریق سرنگ که در برابر علائم آنفولانزا خفیف است و مدت کمتری طول می کشد تا این عوارض از بین برود.

باور اشتباه:

این باور اشتباه در مبان مردم جا افتاده است که اگر واکسن آنفولانزا را نیز تزریق کنید ، باز هم دچار آنفولانزا می شوید.

واکسن آنفولانزا ایمنی بالایی دارد اگر چه نمی توان گفت که ۱۰۰درصد تاثیر دارد اما در اکثر افرادی که این واکسن را تزریق نموده اند و زندگی سالمی دارند موفقیت بالایی داشته است. موفقیت واکسن آنفولانزا به سن و سلامت شخص و گونه ویروس وابسته است.

باور اشتباه:

تزریق واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی را ضعیف می کند.

این واکسن نه تنها موجب تضعیف سیستم ایمنی نمی شود بلکه سیستم ایمنی را در برابر ویروس آنفولانزا تقویت می کند .

واکسن آنفولانزا برای سرماخوردگی

باور اشتباه:

زدن واکسن آنفولانزا سبب می شود که دیگر دچار سرماخوردگی نشویم.

اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا مشابه هم است ولی این واکسن در مقابل سرماخوردگی از ما محافظت نمی کند و سرماخوردگی توسط باکتری یا ویروس ایجاد شده، ربطی به آنفولانزا ندارد و واکسن نمی تواند موجب محافظت شما از سرما خوردگی شود.

چه کسانی باید واکسن تزریق کنند؟
سالمندان
کودکان و بچه های خیلی کوچک
افراد دچار بیماری کلیه، دیابت، ایدز، مشکلات قلبی و یا اختلالات ریوی نظیر آسم برای پیشگیری از عوارضی نظیر ذات الریه خانم های جوانی که در فصل آنفلوآنزا در سه ماهه دوم یا سوم بارداری هستند.
نوجوانانی که به دلیل بیماری های خاص آسپرین مصرف می کنند چون ممکن است در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر نشانگان Reye قرار گیرند.
سالمندان از افرادی که باید هر سال واکسن تزریق کنند
بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا
بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا اوایل پاییز است زیرا بدن فرصت آن را دارد تا قبل از رسیدن زمستان و فصل آنفلوآنزا ایمنی خود را بالا ببرد.


مطالب پربازدید

امروز شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

نظرات