پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » بالون معده چیست

بالون معده چیست

سلامت | ۲۵ تیر۱۳۹۵ | 960 بازدید | نظرات

بالون معده، روش بسیار کم‌عارضه‌ای است. عوارض عمده آن وجود درد و تهوع و گاهی استفراغ در چند روز ابتدایی است که در افراد مختلف، فرق می‌کند.

بالون معده یک روش ساده و بدون جراحی برای کاهش اشتها و کاهش حجم معده است. در این روش، پزشک فوق تخصص گوارش توسط آندوسکوپی و پس از اطمینان از سالم بودن معده، بالون را به داخل معده فرستاده سپس براساس اندازه معده بیمار آن را بسته به نوع بالون، از مایع یا هوا به میزان ۵۰۰ تا ۸۰۰‌ سی‌سی پر می‌کند. بالون حدود ۳/۲ از حجم معده را پر کرده و سبب ایجاد سیری زودرس و کاذب می‌شود؛ پس از ۶‌ ماه پزشک دوباره آن را با آندوسکوپی خارج می‌کند. اخیرا از انواع جدید بالون معده با ماندگاری یک سال نیز در این مرکز به‌طور اختصاصی استفاده می‌شود.

چه افرادی کاندیدای خوبی برای بالون هستند؟

  • افراد با چاقی خفیف یا متوسط BMI بالای ‌۳۰ که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ ندادند.
  • افراد با چاقی شدید BMI بالای ‌۴۰ که تمایل به انجام اعمال جراحی چاقی ندارند یا کاندیدای اعمال جراحی چاقی نیستند.
  • افراد با چاقی بسیار شدید BMI بالای ۵۰ قبل از اعمال جراحی چاقی جهت کاهش عوارض بیهوشی و اعمال جراحی.
  • افراد دارای مشکلاتی از قبیل نازایی و بیماری های ارتوپدی و روماتیسمی که نیاز به کاهش حداقل ‌۱۰ تا ۱۵‌درصد از وزن خود داشته و با رژیم غذایی و ورزش قادر به کم کردن آن نیستند.

عوارض احتمالی بالون معده چیست؟

بالون معده، روش بسیار کم‌ عارضه‌ای است. عوارض عمده آن وجود درد و تهوع و گاهی استفراغ در چند روز ابتدایی است که در افراد مختلف، فرق می‌کند. گاهی هیچ درد و تهوعی وجود ندارد که فرد ممکن است با توجه به ذهنیت قبلی مبنی بر وجود درد و تهوع، حتی نگران شود که ممکن است برای بالون اتفاقی افتاده باشد،‌ در‌حالی که این افراد فقط به‌دلیل سازگاری خوب معده هیچ علامتی ندارند. گاهی ممکن است درد و تهوع وجود داشته باشد که در این صورت باید از داروهای مناسب استفاده سود. وجود اضطراب و نگرانی بر مدت و شدت عوارض می‌افزاید. لذا باید دانست که این علائم موقتی بوده و به‌زودی برطرف می‌شوند. عوارض دیگر احتمالی از‌جمله سوراخ شدن معده و انسداد روده در موارد بسیار نادری می‌تواند اتفاق بیفتد. در‌ضمن ارتباط روزانه و مرتب با پزشک بسیار مهم است.

image بالون معده چیست

نکات مهم برای کسب نتایج مطلوب‌تر با بالون معده

  1. همواره با پزشک خود ارتباط نزدیک و صمیمانه‌‌ای داشته باشید.
  2. در صورتی که عارضه‌‌ای احساس کردید یا روند کاهش وزن‌تان متوقف شد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
  3. برنامه غذایی کم‌کالری و ورزش منظم را هم فراموش نکنید.
انواع بالون‌های معده

انواع جدید بالون‌های معده

در بالن هوا به‌دلیل سبکی، علائم اولیه شامل درد و تهوع بسیار خفیف‌تر است، منتها از لحاظ میزان کاهش وزن‌ چه بسا ممکن است در بالن مایع به‌دلیل سنگینی بیشتر بالن، احساس کاهش اشتها و درنهایت کاهش وزن بیشتر هم باشد.

  1. endball(بالون مخلوط مایع هوا):

این نوع بالون ساخت کشور فرانسه با قابلیت ماندگاری تا ۹ ماه و قابلیت پر شدن همزمان با مخلوط مایع و هوا بوده که سبب کاهش عوارض ابتدایی شامل تهوع و استفراغ و درد می‌شود درنتیجه تحمل آن برای بیمار راحت‌تر می‌شود.

  1. spatz

بالون قابل تنظیم از طریق آندوسکوپی ساخت کشور آمریکا با قابلیت ماندگاری تا یک‌سال که از مزایای این نوع بالون تنظیم آن از طریق آندوسکوپی بوده که به پزشک اجازه می‌دهد ابتدا بالون را با حجم کمتری از مایع پر کند و در طول یک‌سال براساس اشتهای بیمار حجم آن را از طریق آندوسکوپی کم و زیاد کند به‌همین دلیل عوارض ابتدایی شامل تهوع و درد به حداقل می‌رسد و در ضمن بیمار می‌تواند در هر زمان که احساس کرد معده‌اش به حجم قبلی بالون عادت کرده است نسبت به افزایش حجم آن از طریق آندوسکوپی اقدام کند. تاکنون ‌۵۰۰ ‌بالون از این نوع گذاشته شده و نتایج خوبی که شامل کاهش تهوع و استفراغ و درد و کاهش وزن بیشتر نسبت به بالون‌های ۶ ماهه بوده به دست آمده است.

image بالون معده چیست

تفاوت بالن مایع و بالون هوا چیست؟

در بالن هوا به‌دلیل سبکی، علائم اولیه شامل درد و تهوع بسیار خفیف‌تر است، منتها از لحاظ میزان کاهش وزن‌ چه بسا ممکن است در بالن مایع به‌دلیل سنگینی بیشتر بالن، احساس کاهش اشتها و درنهایت کاهش وزن بیشتر هم باشد.

مقایسه بالون مایع و هوا برای اولین‌بار در دنیا توسط دکتر فرامرزی!

این مقایسه که برای اولین‌بار در دنیا انجام شده بالون‌های مایع و هوا را از جهت عوارض (درد و تهوع و استفراغ در روزهای ابتدایی) و کاهش وزن نهایی بررسی کرده است. با‌توجه به این مطالعه اگرچه عوارض اولیه در بالون‌های هوا کمتر بوده ولی کاهش وزن نهایی در بالون‌های مایع به‌طور متوسط ‌۱۰ ‌الی ۱۵ کیلوگرم بیشتر است.

آیا احتمال آلودگی و انتقال بیماری از طریق آندوسکوپی وجود دارد؟

این جور موارد مطرح شده در‌مورد آندوسکوپی چیز تازه‌ای نیست در ارتباط با آندوسکوپی پزشکان گوارش همگی پس از هر بار استفاده از دستگاه آن را به مدت کافی در ماده ضد‌عفونی‌کننده دکونکس قرار می‌دهند که هر‌گونه آلودگی احتمالی ازجمله انواع هپاتیت‌ها و ایدز و سایر آلودگی‌ها را از بین می‌برد در ارتباط با پنس‌های بیوپسی بهتر است از پنس‌های یکبار مصرف استفاده شود یا حداقل پس از شست‌وشوی کافی به مدت ۲۰‌ دقیقه داخل محلول ضد‌عفونی قرار داده شود.


مطالب پربازدید

نظرات