پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » تکنولوژی » این شانه با پلاسمای سرد تمام شپش های شما را از بین میبرد

این شانه با پلاسمای سرد تمام شپش های شما را از بین میبرد

تکنولوژی | ۱۸ آبان۱۳۹۴ | 903 بازدید | نظرات

محققان موسسه مهندسی سطح و غشای نازک فرانهوفر آلمان یک شانه طراحی کرده‌اند که شپش را به وسیله پلاسمای سرد از بین می‌برد.

image این شانه با پلاسمای سرد تمام شپش های شما را از بین میبرد

درمان شپش، کار بسیار دشواری است. به طور معمول یک شامپو یا لوسیون حاوی مواد سمی، اولین درمان‌هایی هستند که برای پوست سر بیمار تجویز می‌شوند و پس از آن با کشیدن یک شانه مخصوص به موها، شپش‌ها از بین می‌روند. این شامپوها نمی‌توانند تخم شپش را از بین ببرند، بنابراین درمان نیاز به تکرار دارد. به این ترتیب مواد شیمیایی تند و زننده می‌توانند سبب ایجاد ناراحتی برای کودکان یا بزرگسالان شوند.

شانه مذکور که در حال حاضر در برخی از کلینیک‌های اطفال در آلمان بکار گرفته شده است، از دندانه‌های رسانا برخوردار بوده که به عنوان الکترود‌ عمل می‌کنند. هنگامی که پالس‌های الکتریکی به دندانه‌های شانه ارسال می‌شود، فاصله هوایی بین آنها یونیزه شده و شروع به تولید پلاسما می‌کند. هم شپش و هم تخم آن که به رشک معروف هستند، با قرار گرفتن در معرض پلاسما از بین می‌روند.

از آنجا که این پالس‌ها بسیار کوتاه هستند، دمای پلاسما از دمای اتاق بیشتر نیست بنابراین، خطر سوختگی یا داغ شدن برای بیمار وجود ندارد.

تنها یک بار درمان می‌تواند نیمی از شپش‌ها را بلافاصله از بین ببرد و نیمه دیگر این شپش‌ها بدون نیاز به مواد شیمیایی و یا درمان دیگر، در همان روز از بین می‌روند. علاوه بر این، با تغییر فاصله بین دندانه‌های شانه، می‌توان از آن در حیوانات خانگی نیز استفاده کرد.

این محصول قرار است به زودی در بسته‌بندی‌های کوچک در بازار عرضه شود.

دانشمندان دانشگاه یوتا آمریکا پیش از این موفق به توسعه نوع دیگری از درمان شپش شدند که عاری از مواد شیمیایی بوده و در آن از هوای گرم برای کشتن شپش‌ها استفاده می‌شود.


مطالب پربازدید

نظرات