پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » ایمپلنت چیست و چگونه طراحی میشود؟

ایمپلنت چیست و چگونه طراحی میشود؟

سلامت | ۵ شهریور۱۳۹۵ | 691 بازدید | نظرات

روش درمانی ایمپلنت از چه زمانی پایه گذاری شده است؟ این روش درمانی چند سال قدمت دارد و در چه زمینه هایی و برای چه بیمارانی استفاده می شود؟ استفاده از ایمپلنت دندان در چه صورت توصیه می شود و آمادگی های لازم برای این کار چگونه اند….

عکس, ایمپلنت چیست و چگونه طراحی میشود؟
نیاز به جایگزینی دندان‌های از دست رفته به روش بهینه و استاندارد از جمله عواملی است که منجر به توجه همه‌ جانبه دندانپزشکان و مردم به ایمپلنت شده است.
این روش به سه هزار سال پیش برمی‌گردد، کشورهای کهنی ازجمله مصر باستان ریشه و شاخه درختان بامبو را صرفا جهت زینت‌بخشی دندان به کار می‌گرفتند که عاری از سایر عملکرد‌ها بود، اما یکی از مولفه‌های ایمپلنتِ دندان به شکل امروزی، تعبیه قطعه فلز تیتانیوم داخل استخوان فک است که پایه یا اصطلاحا فونداسیونی جهت به‌کارگیری پروتز به ‌شمار می‌رود. حتی فارغ از عملکرد مذکور، بازسازی تاج دندان‌های از دست رفته با استفاده از ایمپلنت میسر می‌شود. شاید ایمپلنت به‌خصوص در کشور ما شیوه نوظهوری درعلم دندانپزشکی به‌نظر برسد ولی حقیقت این است که قدمتی به درازای سه هزار ساله را به دوش می‌کشد.
چه عاملی منجر به توجه همه‌جانبه مردم و دندانپزشکان به ایمپلنت شده است‌؟
نیاز به جایگزینی دندان‌های از دست رفته به روش بهینه و استاندارد ازجمله عواملی است که منجر به توجه همه‌جانبه دندانپزشکان و مردم به ایمپلنت شده است. گویا این علم نوظهور به گونه‌ای قد علم کرده که خواهان به چالش کشیدن روش‌های قدیمی است چرا‌که در گذشته دندانپزشکان برای احیای یک دندان وادار به عصب‌کشی دندان‌های همجوار می‌شدند ولی از آنجا که ایمپلنت حاوی ساختار تیتانیومی است از بیشترین درصد سازگاری با بدن انسان برخوردار است. یعنی اگر دندانپزشکان محترم در به‌کارگیری صحیح ایمپلنت مساعدت‌های لازم را به‌عمل آورند، عملکردش مشابه دندان یا حتی بهتر خواهد شد.
چه افرادی کاندیدای مناسب ایمپلنت نیستند؟
فردی که در شرف تعبیه ایمپلنت است باید شرایط حیاتی خود را در‌نظر بگیرد، به ‌عنوان مثال بیماری که آلوده به مواد‌مخدر و ‌یا به پوکی استخوان و فشار‌خون کنترل نشده مبتلا باشد، از مضرت‌های احتمالی ایمپلنت در امان نخواهد بود، زیرا سیستم دفاعی بدن قادر به پذیرش ایمپلنت نیست در نتیجه موجب بروز مشکلاتی ازجمله عفونت خواهد شد.
پس از ایمپلنت‌گذاری چه مراحلی باید طی شود که عملکرد دندان به حالت اولیه خود بازگردد‌؟
پس از مرحله ایمپلنت‌گذاری بیمار موظف به اجرای فرآیندی است که رعایت کردن آن سلامت دندان‌ها را در دراز‌مدت تضمین می‌کند و آن هم مشروط به رعایت بهداشت دهان و دندان، مراجعه مکرر و پی‌درپی به دندانپزشک است. معمولا سلامت ایمپلنت‌ها را میتوان به مدت ۱۰سال تضمین‌ کرد. شایان ذکر است به وقوع پیوستن این ضمانت مشروط به رعایت بهداشت دهان و دندان است؛ چه بسا با به‌کارگیری تدابیر فوق بیماران در بازه زمانی بیشتری موفق به استفاده از ایمپلنت باشند.


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

نظرات