پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » ایرانی ها سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومن گوشت میخرند

ایرانی ها سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومن گوشت میخرند

خواندنی ها | ۲۷ آبان۱۳۹۴ | 1163 بازدید | نظرات

بررسی های صورت گرفته از سوی بانک مرکزی نشان می دهد در سال گذشته خانوارهای شهری حدود ۱۴۵ کیلو انواع گوشت مصرف کردند که در این میان بیشترین میزان مصرف به گوشت پرندگان اختصاص داشت . در سال های اخیر مصرف مرغ در ایران افزایش قابل توجهی یافته و گرانی قابل توجه گوشت قرمز نیز در توسعه مصرف گوشت سفید موثر بوده است . بازار گوشت در میان خانوارهای شهری ۳۰ هزار و ۱۲۷ میلیارد تومان برآورد شده است.

هر خانوار ایرانی در سال گذشته به طور متوسط یک میلیون و ۸۸۲ هزار تومان برای خرید گوشت هزینه کرده است.

بر اساس براوردها مصرف گوشت قرمز برای هر خانوار شهری به طور متوسط ۴۱ کیلو برآورد شده است که این رقم برای گوشت پرندگان به ۸۹ کیلو می رسد . هر چند میزان مصرف ماهی در کشور ۱۲ کیلو برای هر خانوار برآورد شده است اما میزان مصرف فرآورده های گوشت دام و چرنده حدود ۳ کیلو گزارش شده است . به این ترتیب در سال گذشته خانوارهای شهری ۶۵۶ میلیون کیلو گوشت دام، یک میلیارد و ۴۲۴ میلیون کیلو گوشت پرنده مصرف کردند . با این حال میزان مصرف ماهی توسط خانوارهای شهری ۱۹۲ میلیون کیلو گزارش شده است .

هر چند میزان مصرف گوشت در خانوارهای ایرانی ۴۱ کیلو و میزان مصرف مرغ و گوشت پرندگان در حدود ۸۹ کیلو گزارش شده است اما هزینه ای که بابت خرید گوشت قرمز از سوی خانوارهای ایرانی پرداخت شده است ، بسیار بیش از قیمت مرغ و گوشت پرنده بوده است . بررسی سبد هزینه ای خانوار نشان می دهد هر خانوار ایرانی بیش از یک میلیون تومان پول بابت خرید گوشت قرمز پرداخت شده است .

هزینه ای که از بابت مصرف مرغ و گوشت پرنده به سبد هزینه ای خانوار اختصاص یافته است برابر ۶۰۳ هزار تومان بوده است .

بر اساس این گزارش مصرف تنها ۱۲ کیلو ماهی برای خانوار ایرانی هزینه ای برابر با ۱۷۹ هزار تومان در بر داشته است .

بررسی ها نشان می دهد میزان مصرف گوشت در خانوارهای ایرانی نسبت به دهه گذشته کاهش یافته است .

بررسی وضعیت بازار گوشت نشان می دهد گردش مالی بالایی در شهرهای ایران در این حوزه وجود دارد . رقم ۳۰ هزار میلیارد تومان تنها بخشی از گردش مالی بازار گوشت را نشان می دهد چرا که در ارزیابی های صورت گرفته میزان مصرف گوشت در میان خانوارهای روستایی گزارش نشده است .


مطالب پربازدید

نظرات