پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » اگر پلیس فتا حواسش به همه چیز نبود که من اینجا نبودم

اگر پلیس فتا حواسش به همه چیز نبود که من اینجا نبودم

اخبار | ۲۷ آبان۱۳۹۴ | 1233 بازدید | نظرات

ماجرا از آنجا آغاز شد که چند روز پیش، عکس هایی از تعداد زیادی دختر در فضای مجازی منتشر شد که در همه آنها، پسر جوانی حضور داشت. این عکس ها به صورت گسترده در شبکه های موبایلی دست به دست شد و از آن جایی که این پسر جوان، فرد مشترک همه عکس ها بود دستمایه اظهارنظرها طنز آمیز شماری از کاربران ایرانی قرار گرفت.

این شهروند ایرانی در واکنش به انتشار گسترده عکس های خصوصی اش، فیلمی را ضبط و منتشر کرد. او در این فیلم گفت که گوشی موبایل اش دزدیده شده و افرادی در اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی اقدام به انتشار گسترده عکس های خصوصی وی کرده اند.

وی همچنین در بخشی از این فیلم با انتقاد از منتشر کنندگان عکس های خصوصی اش گفته بود که در زمینه انتشار عمومی این عکس ها به پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا) مراجعه کرده و اطمینان دارد پلیس فتا این موضوع را پیگیری می کند.

ادامه ماجرا

این توضیحات نه تنها مانع از ادامه واکنش های کاربران فضای مجازی نشد بلکه به موضوع دامن زد و عکس ها که عمدتاً مربوط به محافل و مهمانی های خصوصی این فرد بود، بیشتر و بیشتر در موبایل ها چرخید تا جایی که دستگاه قضایی وارد ماجرا شد و حکم بازداشت این پسر جوان را صادر کرد.

او اینک در بازداشت است تا مشخص شود که آیا خود وی عامل انتشار این تصاویر بوده یا همان طور که گفته است، بعد از مفقودی موبایلش، افراد دیگری این کار را کرده اند.

حاشیه ماجرا

این ماجرا ، حاشیه ای البته پر رنگ تر از متن دارد و آن ادامه رفتار برخی شهروندان در ارسال عکس های خصوصی افراد به یکدیگر است. رفتاری که تا کنون در مذمت آن، سخن ها گفته شده ولی گویا اخلاق، به پدیده ای کم رنگ در جامعه ما بدل شده است.

این که تصاویر فردی در حالاتی غیرمنطبق با عرف علنی جامعه به دستمان برسد و ما نیز آن را فوراً به افراد دیگر بفرستیم یا در گروه های مختلف به اشتراک بگذاریم، قطعاً رفتاری منطبق با استانداردهای اخلاقی نیست حتی اگر رفتار فردی که در داخل تصاویر است، نامناسب باشد.

فضای مجازی که بر بستر “دیجیتال” استوار است، به شدت غیر قابل اعتماد است و اگر روزی همین بستر دیجیتال به هر علتی (از گم شدن موبایل تا هک سیستم یا خیانت در امانت یک تعمیرکار موبایل) باعث شود که عکس های خانوادگی هر کدام از ما در فضای مجازی منتشر شود، آیا راضی خواهیم بود که دیگران عکس های ما را موبایل به موبایل بچرخانند؟!

پایان ماجرا

پایان ماجرا را کسی نمی داند و باید مقامات قضایی در این باره تصمیم بگیرند. اما در هر حال، اگر ثابت نشود که وی رأساً این عکس ها را منتشر کرده است، نمی توان او را به اتهام اشاعه منکر و نظایر آن مجرم شناخت مگر این که قاضی، موضوعات دیگری نظیر اغفال دختران را بکاود و در صورت اثبات بر اساس قانون رأی دهد.

توضیحات پلیس فتا

رییس پلیس فتای تهران بزرگ با تایید خبر دستگیری پسری که تصاویرش با دختران مختلف و در حالاتی نامناسب در فضای مجازی منتشر شده بود، گفت که پلیس در راستای حفاظت از بنیان خانواده و کرامت انسانی و جلوگیری از تجاوز به حریم خصوصی افراد این فرد را دستگیر کرده است.

سرهنگ محمد مهدی کاکوان در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: مدتی است که تصاویری از پسری جوان با دختران مختلف در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده است. پس از آن این جوان در ویدیویی که از خود منتشر کرده بود ادعا کرد که این افراد اعضای خانواده او هستند و تلفن همراهش نیز به سرقت رفته است.

وی با بیان اینکه پلیس فتا رسیدگی به موضوع را در دستور کار خود قرار داد، خاطرنشان کرد: تیمی از ماموران رسیدگی به موضوع را آغاز کرده و در تحقیقات مشخص شد که هیچ مورد سرقت گوشی از سوی این فرد در هیچ یک از حوزه‌های انتظامی به ثبت نرسیده است، ضمن اینکه خانواده تعدادی از این دختران با مراجعه به پلس فتا از انتشار تصاویر فرزندشان در فضای مجازی شکایت کردند.

رییس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه با هماهنگی مقام قضایی و اخذ مجوزهای لازم، این جوان که ۲۶ سال سن داشت صبح دیروز در خانه‌اش دستگیر شد، اظهار کرد: این فرد در تحقیقات اولیه ادعا کرد که خودروهای گرانقیمت و لوکس متعلق به وی نبوده و او با انداختن عکس در کنار این خودروها و در خانه‌های لوکس و گرانقیمتی که متعلق به او نبوده، اقدام به فریب و اغفال دختران کرده است.

کاکوان درباره اینکه آیا این فرد وضع مالی خوبی داشته و مطالب منتشر شده از وی در فضای مجازی پیرامون ثروتمند بودن صحیح بوده یا خیر؟ گفت: تا به اینجای کار و تحقیقات پلیس نشان می‌دهد که این فرد نه تنها وضع مالی خوبی نداشته بلکه در خانه‌ای استیجاری دستگیر شده است.

وی با اشاره به اعترافات اولیه این فرد افزود: بنا به گفته این جوان ۲۶ ساله وی از حدود ۳ سال قبل اقدام به درج تصاویری در فضای مجازی کرده و با وعده‌های مختلفی چون ازدواج و نظایر آن دختران را اغفال کرده و پس از انداختن عکس و سوءاستفاده اینچینی از آنان، این افراد را رها کرده است.

رییس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه پلیس اجازه تجاوز به حریم خصوصی شهروندان و همچنین سوءاستفاده از عکس‌ها و تصاویر آنان را نمی‌دهد گفت: خانواده‌های این افراد نیز با مراجعه به پلیس فتا از این پسر جوان شکایت کرده‌اند که شکایت آنان در حال رسیدگی است.

کاکوان همچنین با تاکید بر اینکه انتشار عکس‌ها و تصاویر خصوصی دیگران در فضای مجازی جرم محسوب می‌شود، در واکنش به این ادعای متهم که این افراد اعضای خانواده‌اش بوده‌اند گفت: این ادعای این فرد نیز کاملا کذب بوده و هیچ رابطه فامیلی میان فرد دستگیر شده و افرادی که تصاویرشان با وی منتشر شده است، وجود نداشته است.

رییس پلیس فتای تهران بزرگ در پایان از کلیه شکات و افرادی که تصاویرشان با این فرد در فضای مجازی منتشر شده است، خواست تا با مراجعه به پلیس فتای تهران بزرگ شکایت خود از این فرد را ثبت کنند و مطمئن باشند که پلیس حافظ حریم خصوصی آنهاست و اجازه نخواهد داد افراد سوجود با اغفال آنان تصاویر خصوصی‌شان را منتشر کنند.

۱۴ تا دختر بودن و ۲۸ تا عکس (سرش را تکان می‌دهد و به گریه می‌افتد) به‌خدا شرمنده‌ام. هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم کارم به اینجا بکشه… به‌خدا پشیمونم.

image اگر پلیس فتا حواسش به همه چیز نبود که من اینجا نبودمجوانی که پخش‌شدن ۲۸ عکس از وی به‌همراه ۱۴ دختر در شبکه‌های اجتماعی و تلگرام وی را حسابی مشهور کرده بود، پس از بازداشتش با ابراز پشیمانی از این ماجرا می‌گوید: انتشار کلیپی که در آن گفتم پلیس فتا حواسش به همه‌چیز هست بزرگترین اشتباه زندگی‌ام بود.

به گزارش تسنیم، پسر جوانی که به‌همراه تعداد زیادی از دختران در نقاط مختلف تهران اقدام به تهیه تصاویر نامناسب کرده بود، بعد از انتشار گسترده این عکس‌ها در فضای مجازی، بازداشت شد.

این جوان سی‌ساله که حدود ۲۵ عکس از وی به‌همراه بیش از ۱۰ دختر در مکان‌های مختلف منتشر شده است، پس از دستگیری‌اش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، ماجرای انتشار عکس‌ها، ساختن کلیپی که بعد از انتشار عکس‌ها منتشر کرد و نحوه دستگیری‌اش را تشریح می‌کند؛ او که دستبند و پابند به دست و پایش زده شده و پیراهن و شلوار آبی راه‌راه به تن کرده، می‌گوید: هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم موضوع به اینجا کشیده بشه؛ کاش هیچ‌وقت آن کلیپ را منتشر نمی‌کردم… .


مطالب پربازدید

نظرات