پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » اگر شاغل هستید و باردار شدید باید چه نکاتی را رعایت کنید

اگر شاغل هستید و باردار شدید باید چه نکاتی را رعایت کنید

سلامت | ۱ آذر۱۳۹۴ | 734 بازدید | نظرات

اگر باردارید و در عین حال نگران کار کردن در محیط کاری خود هم هستید حتما این گزارش را بخوانید. پرسش‌های زیادی در ذهن زنان باردار شاغل وجود دارد که بدون شک مهمترین و رایج‌ترین این پرسش‌ها چنین است : آیا کار کردن در خارج از خانه خطری خطری برای بارداری به همراه ندارد؟

به طور کلی اگر شما زنی سالم با رژیم غذایی مناسب هستید و بارداری بدون مشکلی را نیز سپری می‌کنید خبر خوشی برایتان داریم: شما می‌توانید حتی تا روز زایمان نیز به کار خود در خارج از خانه ادامه دهید. با این حال هر چه به روزهای پایانی این دوره نزدیکتر می‌شوید قطعا احساس خستگی بیشتری خواهید کرد. بنابراین توصیه می‌کنیم در این روزهای پایانی حامگلی کمتر به خود فشار آورده تا کمتر احساس خستگی کنید.

توصیه مهم دیگر این است که در روزهای مانده به زایمان، هر از گاهی به خود استراحت بدهید. اگر تا چند هفته مانده به موعد زایمان همچنان با تلاش و پشتکار زیاد به کار خود در خارج از خانه ادامه می‌دادید حالا بهتر است در فاصله یک تا دو هفته مانده به زایمان بازه‌های زمانی استراحت در محیط کارتان را افزایش داده و حتی در صورت امکان مرخصی بگیرید و با ماندن در خانه استراحت بیشتری کنید.

بارداری و حضور در محیط‌های کاری سخت

اگر از آن دسته زنان بارداری هستید که در محیطی با شرایط سخت کار می‌کنید توصیه می‌کنیم که تغییراتی در شیوه کار خود ایجاد کنید تا این روزهای پایانی را به راحتی طی کنید. مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده که نشان می‌دهند زنان بارداری که در این دوره حساس در خارج از خانه شاغل بوده و کارهای سخت و سنگینی نظیر جابجایی اجسام انجام داده و یا برای مدت نسبتا طولانی به حالت ایستاده قرار می‌گیرند و همچنین زنان بارداری که ساعات کاری طولانی و نامنظمی داشته و در معرض متغیرهای زیادی قرار دارند به احتمال بیشتر نسبت به سایر زنان زایمان زودهنگام خواهند داشت. همچنین شانس به دنیا آوردن نوزادان نارس در این دسته از زنان بیشتر خواهد بود. مطالعات زیادی نیز صورت گرفته که نشان می‌دهند در صورت انجام کارهای سنگین در دوران بارداری، افزایش فشار خون دور از ذهن نخواهد بود.

مهمترین توصیه ما به این دسته از زنان باردار این است که حتما با پزشک خود مشورت‌های لازم را انجام دهند. اگر در شرایطی هستید که نمی‌توانید کار خود را برای مدتی رها کنید، این مورد را با پزشک در میان گذاشته تا او با توجه به وضعیت بدنی که دارید برنامه مناسبی ارایه کند.

ایجاد وقفه در طول مدت کاری روزانه از جمله اقداماتی است که می‌تواند به شما در مدیریت کردن سختی کارها و استرس ناشی از آن کمک کند. اگر مجبور هستید برای مدت طولانی بایستید توصیه می‌کنیم یک پای خود را به طور تناوبی بر روی جعبه‌ای کوتاه قرار دهید خستگی ناشی از ایستادن کاهش یافته و فشار کمتری به کمرتان وارد شود. کاستن از شمار ساعت‌های کار در هر روز در حالی که به روزهای پایانی سه ماهه دوم بارداری نزدیک می‌شوید از دیگر کارهایی است که توصیه می‌شود حتما انجام دهید.

بسیاری از زنان باردار شاغل ترجیح می‌دهند که مرخصی مجازی که برایشان در نظر گرفته شده را برای روزهای زایمان و پس از آن نگاه دارند اما این یک اشتباه مهم و حتی جبران ناپذیر است. در واقع باید از تعداد روزهای مرخصی به گونه‌ای متعادل استفاده کرد. همانقدر که استراحت، تجدید قوا و رسیدگی به نوزاد در روزهای بعد از زایمان اهمیت دارد، حفظ سلامتی بدن در آستانه زایمان نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بارداری و حضور در محیط‌های حاوی مواد سمی

به طور کلی به زنان شاغل توصیه می‌شود که پیش از اقدام برای بارداری شرایط بدنی خود را با توجه به کاری که انجام می‌دهند به دقت مورد بررسی قرار دهند و حتی در صورت امکان کار خود را برای دوران موقتی هم که شده تغییر داده و به سراغ مشاغل ساده تر بروند. اگر از آن دسته زنانی هستید که در محیط‌های کاری حاوی مواد سمی و فلزات سنگین و خطرناک ماننده جیوه، سرب و حلال‌های صنعتی قرار می‌گیرید باید در این خصوص تجدیدنظر کرده و شرایط را با کارفرمای خود در میان بگذارید. قرار داشتن در معرض این مواد تبعات سنگین و جبران ناپذیری برای زنان باردار به همراه خواهد داشت که از جمله آنها باید به سقط جنین اشاره کرد. همچنین به دنیا آمدن نوزادانی که نقص عضو دارند از دیگر تبعات سخت مجاورت داشتن با مواد سمی خطرناک و فلزات سنگین در دوران بارداری است.

مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده که همگی بر لزوم اجتناب زنان باردار از قرار گرفتن در محیط‌های حاوی مواد سمی خطرناک حکایت دارند. حتی تحقیقاتی انجام شده که تأکید می‌کنند زنانی که به بچه دار شدن فکر می‌کنند و در آستانه باردار شدن قرار دارند نیز باید از این نوع محیط‌های سخت کاری دوری کنند.

راهکارهایی برای احساس راحتی در دوران بارداری در محیط کار

حتی اگر در محیطی کار می‌کنید که شرایط آن ایده آل به نظر می‌رسد و حداقل کارهای سخت و پیچیده را انجام می‌دهید اما باز هم باید به حفظ سلامت خود در دوران بارداری توجه ویژه ای داشته باشید.

ایجاد وقفه‌های کاری: اگر در محیط کار مجبور به ایستادن هستید برای مدتی پای خود را بالا آورده و پس از چند ثانیه این کار را با پای دیگر خود انجام دهید. همچنین توصیه می‌شود که گشتی در اطراف زده و پیاده‌روی مختصری انجام دهید. با این کار به ظاهر ساده به افزایش جریان خود در اندام‌های تحتانی کمک زیادی می‌کنید.

استفاده از کفش‌های نرم و راحت: در دوران بارداری و در مواقعی که به خارج از خانه می‌روید حتما از کفش‌های راحتی استفاده کنید. این توصیه به خصوص در زمان حضور در محیط کاری (جایی که باید بین ۶ تا ۸ ساعت حضور داشته باشید) حتما باید مد نظر قرار گیرد.

آب به میزان زیاد بنوشید: در کنار خود و بر روی میزی که کار می‌کنید لیوان بزرگ آب قرار داده و هر از گاهی مقداری از آن بنوشید. بدین ترتیب نه تنها مایعات مورد نیاز بدنتان تأمین می‌شود بلکه به خاطر دستشویی رفتن مجبور خواهید شد مقداری پیاده‌روی انجام دهید.


مطالب پربازدید

نظرات