پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » انتقاد شدید وزارت خارجه ازصدا و سیما

انتقاد شدید وزارت خارجه ازصدا و سیما

اخبار | 1394-10-01 | ۸۲۹ بازدید | نظرات

سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام صدا و سیمای جمهوری اسلامی در ممانعت از پخش مصاحبه مجری برنامه ورزشی ۹۰ با وزیر امور خارجه را غیرمسئولانه خواند و خواستار پاسخگویی مسولان سیما به افکار عمومی ملت ایران بابت این اقدام شد.

به گزارش ایرنا درحالیکه از روز پنج شنبه گذشته وب سایت برنامه نود خبر و تصویر مصاحبه عادل فردوسی پور با محمد جواد ظریف با موضوع دیپلماسی ورزشی را منتشر کرد و قرار بود این مصاحبه دوشنبه شب به مناسبت شب یلدا در برنامه ۹۰ پخش شود، این مصاحبه که بینندگان فراوانی منتظر دیدن آن بودند، پخش نشد.

مجری برنامه ورزشی ۹۰ در ابتدای این برنامه که دوشنبه شب ساعت ۲۳:۳۰ از شبکه سه سیما پخش آن آغاز شد،گفت: ‘امشب قرار بود مصاحبه ما با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پخش شود که مسئولان سازمان صلاح ندیدند امشب این مصاحبه پخش بشه و یک عذرخواهی به شما بدهکاریم. از آقای ظریف تشکر و همچنین عذرخواهی می کنیم و انشاالله در اولین فرصت بستری فراهم بشه تا این گفتگو پخش بشه. مسئولان شبکه صلاح ندیدند مصاحبه ورزشی ما با وزیر خارجه پخش شود’.

‘حسین جابر انصاری’ سخنگوی وزارت امور خارجه که در اولین دیدار رسانه ای خود روز سه شنبه در ایرنا حضور یافته بود، در پاسخ به سوال خبرنگار ورزشی ایرنا درخصوص پخش نشدن مصاحبه فردوسی پور با ظریف با بیان اینکه جزییات این موضوع ارتباطی به وزارت امور خارجه ندارد، گفت: آنچه به ما مربوط است اینکه ماهها مسوولان این برنامه تلویزیونی تلاش، پیگیری و سماجت کردند، پی در پی زنگ زدند، آمدند و رفتند تا بتوانند این مصاحبه را انجام دهند .

جابر انصاری خاطرنشان کرد: هیچگاه یک تهیه کننده و یا یک مجری تلویزیونی برای انجام چنین مصاحبه ای با یک وزیر مهم دولت،خودش اقدام نمی کند، منطق کار این است که قبلا هماهنگی را در مجموعه کاری خود انجام می دهند و بعد این همه پیگیری و سماجت می کنند، این ها را نمی توان فردی تفسیر کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: بنابر این، از دید ما صدا و سیمای جمهوری اسلامی یا در واقع سیمای جمهوری اسلامی بوده که برای انجام این مصاحبه در چند ماه گذشته اصرار و پیگیری پی در پی کرده است.

جابر انصاری با بیان اینکه،دکتر ظریف تمایلی به انجام این مصاحبه نداشتند، گفت: اصرارها و پیگیری های پی در پی دوستان سیما و تهیه کنندگان این برنامه ورزشی باعث شد که وزیر امور خارجه با انجام این گفت و گو موافقت کند و در نهایت مصاحبه انجام شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: صدا و سیما بخاطر این برخورد غیر مسئولانه باید پاسخگوی افکار عمومی ملت ایران باشد و به سوالات و ابهامات موجود در این زمینه پاسخ دهد.

مصاحبه عادل فردوسی پور و محمدجواد ظریف برخلاف انتظارها مجوز پخش از شبکه ۳ را نگرفت . در حالی که عکس های مصاحبه وزیر امورخارجه ایران و مجری برنامه نود روز پنج شنبه از طریق رسانه ها منتشر شد اما مدیریت شبکه ۳ به برنامه نود اجازه پخش کردن مصاحبه را برای ویژه برنامه شب یلدا نداد.

عادل فردوسی پور در جریان برنامه نود خبر داد که مجوز پخش این مصاحبه صادر نشده است. اولین شایعات پس از حرف های فردوسی پور حکایت از سیاسی بودن این تصمیم دارد. شایعاتی که مدعی هستند دلیل اصلی این تصمیم عدم حمایت از دولت بوده است. رسانه های نزدیک به اصلاحات منبع اصلی خبر بوده اند.

عکس لو رفته از مصاحبه فردوسی پور – ظریف برای برنامه ۹۰ که پخش نشد

کانال خبری اصلاحات نیوز در این مورد نوشت:« امشب گفتگوی فردوسی پور درحالی به بهانه “انتخاباتی بودن این حرکت به نفع حامیان دولت” پخش نمیشود که در ساعاتی پیش غلامعلی حداد عادل “مهمان برنامه ویژه شب یلدا در همین شبکه سه سیما بود!!»

اما شایعه دیگر از راهروهای صدا وسیما به بیرون درز کرده است. گفته می شود مسوولان صدا وسیما اجازه این مصاحبه را به دلیل بی ربط بودن محتوای برنامه با مصاحبه مذکورعنوان کرده اند. عادل فردوسی پور در جریان برنامه اعلام کرد که مصاحبه ورزشی دکتر ظریف با برنامه نود مجوز پخش شبکه سوم را به دست نیاورده است. حرفی که تا حدی شایعه منتشر شده را تایید می کند. این در شرایطی است که کل مصاحبه دکترظریف و نود حول مسائل ورزشی و فوتبالی بوده است

اما سومین احتمال عدم هماهنگی برای پخش مصاحبه عنوان شده است. مصاحبه ای که به صورت کاملا چراغ خاموش انجام شده بود و تقریبا هیچ کس از انجامش خبر نداشت. شنیده می شود بی خبری مسوولان صدا و سیما از چنین مصاحبه ای به جلوگیری از پخش آن منجر شده . هرچند که سومین شایعه هم تا حدودی سیاسی بودن این تصمیم را تایید می کند.

عادل فردوسی پور پیش از این مصاحبه ای با سید حسن خمینی انجام داده بود . مصاحبه ای که بدون مشکل روی آنتن برنامه نود رفت. مصاحبه ای که می توانست هم برچسب جناحی داشته باشد و هم بی ربط با فوتبال تلقی شود اما مسوولان صداو سیما در آن روز مشکلی با آن مصاحبه نداشتند. اما مصاحبه دکتر ظریف وزیرامورخارجه ایران با فردوسی پور برچسب هایی از جنس سیاست ، ناهماهنگی و بی ارتباطی با ورزش گرفت تا روی آنتن نرود.


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

نظرات