پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » امکان پیوند موهای فردی به فرد دیگر+کاشت مو با ریش و موهای بدن

امکان پیوند موهای فردی به فرد دیگر+کاشت مو با ریش و موهای بدن

سلامت | 1394-11-16 | ۱۳۵۹۸ بازدید | نظرات

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که آیا می شود موهای فردی دیگر را به کس دیگری پیوند زد پاسخ این سوال خیر است…. بدن هر فرد فقط فولیکلهای موی خود آن فرد را می پذیرد و موهای فرد دیگری را پس میزند و موها می ریزند و ایجاد عفونت و بیماری میکنند و این عمل در هیچ کجای دنیا و توسط هیچ پزشکی انجام نمیگیرد.به دلیل عدم تطابق خصوصیات بافتی و سیستم ایمنی ما بین انسان های گوناگون درصورت استفاده ازموهای شخص دیگراین موها پس زده می شوند و نمی گیرند.غالباً این سؤال پیش می آیدکه چرا پیونداعضا دیگربدن مانندکلیه، قلب و غیره پس زده نمی شود؟ جواب این است که اولاً احتمال پس زده شدن پیوند درمورد سایراعضا بدن هم وجود داشته و بالا است و ثانیاً بیمار برای جلوگیری ازدفع عضو پیوند زده شده بایستی تا آخر عمرداروهای ضدسیستم ایمنی مصرف کند. یکی از عوارض مصرف این داروها ریزش مو است ولی چون بیماربه عضو پیوندزده شده نیازدارد و ادامه زندگی وی وابسته به وجود عضو پیوندی است لذا مجبور است ریزش مو را تحمل نماید ولی درمورد پیوند مو این مسئله صدق نمی کند. اما امکان پیوند زدن موهای ریش و سبیل ، موهای روی سینه و بقیه بدن به سر وجود دارد و بسیار رایج است.

مهم ترین تفاوت بین  کاشت موی بدن با روش FUE (BHFUE) و خود روش کاشت موی FUE این است  که در BHFUE مو از دیگر بخش های مختلف بدن استخراج می شود نه از کاسه سر. تفاوت اصلی بین موی سر و موی بدن به شرح زیر است:

۱٫ جهت واحدهای فولیکولی مو
۲٫ نوع پوست
۳٫عمق فولیکول مو در زیر پوست و
۴٫ضخامت و حلقۀ مو

پزشکی  که  BHFUEرا انجام می دهد  باید قبل از آن به روش های پیوند مو استریپ و عمل FUE مو  آشنایی داشته باشد و ابتدا آن ها را انجام دهد. BHFUE زمانی توصیه می شود که به اندازه کافی نتوان از کاسه سر سر مو استخراج کرد.

عناصر کلیدی لازم برای رسیدن به یک نتیجه رضایت بخش در پیوند مو عبارتند از:
– استخراج اهدا کننده مناسب
– شکافت واحد فولیکولی مناسب
– پیوند هیدراتاسیون مناسب و ذخیره سازی
–  ایجاد محل دریافت مناسب با استفاده از زاویه مناسب، جهت و تنظیم
– طراحی خط  مو طبیعی
– قرار دادن دقیق  گرافت با روش مناسب به طوری  که از صدمه زدن جلوگیری کند
مراقبت مناسب بعد از عمل

مسائل مربوط  به  پیوند موفق موی بدن :

با در نظر داشتن همۀ موارد بالا، سه موضوع عمده وجود دارد  که باید حتما” برای  دستیابی به عمل جراحی پیوند موی بدن موفقیت آمیز مد نظر گرفته شود. این مسائل عبارتند از:

۱٫  فرایند استخراج.

چرخه موی بدن.
سازگاری موی سر و بدن.

فرآیند استخراج

این عکس روند پانچ موی قفسه سینه را  نشان می دهد روند. در این عکس پزشک با استفاده از پانچ ۰٫۷۵ mm در یک موقعیت صدها موی بدن را در یک روز پانچ می کند.

این عکس استخراج  پیوند موی قفسه سینه را نشان می دهد.

در نهایت در این عکس می توانید دو پیوند موی قفسه سینه استخراج شدۀ دست نخورده را بدون هیچ  نشانه ای از عمل انجام شده مشاهده کنیـــــد.

چرخۀ موهای بدن

چرخه رشد مو از موهای سر در فاز آناژن حدود پنج سال و در فاز تلوژن حدود سه ماه است. به عبارت دیگر، مو برای مدت پنج سال رشد می کند و سپس به مدت دو ماه، قبل از جایگزین شدن با موی جدید و سالم خفته باقی می ماند. در پیوند پوست سر مو که مو را از قسمت دهنده به قسمت گیرنده انتقال داده می شود، در حدود سه ماه طول می کشد که مو شروع  به رشد کند، مدت دوره ای که به لحاظ زمانی معادل فاز تلوژن چرخۀ رشد موی آنهاست.

به منظور درک کارکرد چرخۀ موی بدن، ابتدا می بایست چرخۀ موی  پوست سر را درک کرد.

چرخه رشد مو از موهای بدن هنوز از نظر علمی ثابت نشده است. برخی از مطالعات نشان می دهد که موهای بدن در فاز آناژن بسیارکوتاه و در فاز تلوژن بسیار طولانی است. این بدان معنی است که موی بدن را حدود مدت شش ماه در حدود ۲ اینچ رشد می کند، و سپس می توانند به مدت چند سال در این اندازه باقی بمانند. در پیوند موی بدن، مویی که از بدن به پوست سر منتقل می شود، ممکن است تاخیر قابل ملاحظه ای  در رشد با توجه به فاز تلوژن آنها داشته باشد.

سازگاری موی سر و بدن

سازگاری موی سر و بدن به خصوص تا آنجا که به رنگ و حلقه مربوط می شود، بسیار مهم است. اگر برای مثال، اگر موی بدن یک بیمار خاص مجعد است و موی سرش راست است،  پیوند موی بدن، در بدن این بیمار دشوار خواهد بود. موی بدن معمولا به حدود ۵ سانتی متر رشد می کند و بیمار BHFUE  بالقوه درک می کند که موهای بدن خود را کوتاه کند یا از بین ببرد.
بیماران BHFUE باید محدودیت های خود را بدانند و باید با دقت آنها را انتخاب کرد. بهرحال این تکنیک ممکن است راه حلی برای بیماران  به شدت  طاس باشد که نتوانسته اند با پیوند مو در گذشته مشکل را حل کنند و یا پوست سر آنها بعنوان اهدا کننده محدود است.

زمان بهبود زخم از ناحیۀ دهنده:

نگرانی بسیاری از بیماران BHFUE این است که آیا هر گونه نشانه های قابل مشاهده در ناحیه دهنده بعد از بهبود محل استخراج  وجود خواهد داشت. مشاهده ما این است که روند ترمیم سریع می باشد و در اکثر موارد، یک ماه پس از استخراج، هیچ نشانه قابل رویتی وجود نخواهد داشت.


مطالب پربازدید

نظرات