پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » اموزش قدم به قدم ساخت کوسن و تزیین آن با گل

اموزش قدم به قدم ساخت کوسن و تزیین آن با گل

خواندنی ها | ۲۲ آبان۱۳۹۴ | 11897 بازدید | نظرات

image اموزش قدم به قدم ساخت کوسن و تزیین آن با گل

برای مبلهای خود کوسن بدوزید و ان را به روشی که توضیح خواهیم داد تزیین کنید… در این اموزش که برای مبتدی است تلاش شده است قدم به قدم پیش رفته و همه نکات را یاد آور شویم…در ابتدا آموزش برش گل کوسن را توضیح می دهیم :
وسایلی که شما احتیاج دارید :۱ – بشقاب ۲ – پارچه پشمی ۳- گچ یا صابون خیاطی ۴ – یک نوع آلت تراشنده و یا برنده برای سوراخ کردن و یا بریدن قسمت زیر بشقاب مانند شکل۵- نخ و سوزن

۱: الگو برداری :برای رسم کردن دایره ای بر روی قسمتی از پارچه ی پشمی از یک بشقاب استفاده می کنیم.
۲- برش گل کوسن :در ابتدا با صابون خیاطی (گچ) از لبه ی بیرون پارچه به اندازه ی ۲ سانتی متر به شکل مارپیچ یا حلزونی دایره ای را رسم می کنیم
۳- برش گل کوسن : بشقاب را با برش جدا می کنیم بوسیله آلت چرخنده یا کاتر (نوعی آلت برنده ) مانند شکل برش باید موازی با طول خط ایجاد شده بر روی پارچه پشمی باشد
احتیاط کنید ! کاتر برنده و تیز است
بعد از اتمام برش گل کوسن :درست کردن کوسن:هنگامی که شما مرحله ی ۳ را به پایان رساندید باید الگویتان با شکل زیر تطابق داشته باشد..هنگام برش گل کوسن به مرکز دایره دقت داشته باشید و این مرکز را با احتیاط برید زیرا این نقطه اهمیت زیادی در مراحل ساخت گل سرخ دارد .
مرحله ی چهارم :برای اینکه گل رز درست کنید ، ابتدا از مرکز دایره به صورت مارپیچ و به سمت بالا پارچه بریده شده را تا کنید و چین دهیداز سر انگشتان دست تان کمک بگیرید .
مرحله ی پنجم :چند کوک ساده در لبه ی پارچه بزنید ، و یک نخ را از این کوک های رد کنید به طوری که وقتی این نخ را می کشید ، چین های گل باید بر روی یکدیگر قرار بگیرند . نخ را آنفدر بکشید که پارچه بریده شده کاملا به شکل گل در بیاید .
مرحله ی ششم :برای تزیین کوسن به تعداد گل های بیشتری احتیاج داریم پس مرحله ی یک تا پنج را که توضیح داده شد دوباره به همین شیوه تکرار کنید تا یک گل سرخ دیگر داشته باشید .
مرحله ی هفتم :برای تزیین ساقه و برگ های گل رز، یک رشته مهره چوبی کوچک همانند شکل برداشته و در کنار گل رز و بر روی کوسن قرار دهید .اگر دوست دارید کوسن تان جلوه ی خاصی پیدا کند ، به جای استفاده از مهره چوبی برای تزیین ساقه می توانید از مهره های مرواریدی ریز استفاده کنید .
نحوه ی درست کردن پوشش سطحی کوسن
برای درست کردن پوشش کوسن  ، شما باید چند پارچه ی رنگی را به هم متصل کنید اما چکونه ؟
در ابتدا چند پارچه چهار گوش ۱۰ سانتی متری ، با چند رنگ متفاوت به دلخواه انتخاب کنید .

قسمت دوم :نیم سانت از لبه ی پارچه به داخل بروید و دو پارچه رنگی چهار گوش را از این نقطه به هم وصل کنید .این کار را همانند شکل برای سایر پارچه های نیز انجام دهید .
قسمت سوم :هنگامی که چهار پارچه به هم اتصال پیدا کردند ،شکلی مانند یک روبالشتی پیدا می کند که باید بر سطح کوسن بپوشانید و دور کوسن را دوخت بگیرد در حال حاضر شما یک کوسن دارید .

 

 

 

این کوسن شماره ۲ است:

image اموزش قدم به قدم ساخت کوسن و تزیین آن با گل

ابتدا یک الگو تهیه کنید که گلبرگ گل مورد نظرتان را روی آن پیاده کرده اید . الگو را روی پارچه بگذارید و چندین پر از آن برش بزنید . تعداد گلبرگ های برش خورده باید به تعداد دو برابر گلبرگ های اصلی گلی باشد که شما قصد ساختن آن را دارید .در مرحله ی بعد گلبرگ ها را دو به دو روی هم بگذارید و با نخ یک رشته آن ها را به هم دوخت کنید .حاشیه ی پایین پلبرگ را باز بگذارید و از همان محل گلبرگ را به بیرون برگردانید که محل دوخته شده در داخل آن قرار بگیرد . برای ساختن این نوع گل بهتر است که از پارچه هایی استفاده کنید که ریش ریش و رشته رشته نمی شوند . پارچه های ریون و حریر برای این نوع گل مناسب نیستند . پارچه حریر بخاطر خاصیت نخ شدنی که دارد و پارچه ی ریون هم برای خاصیت نرمی که دارد باعث می شود که گل شکل واقعی خود را حفظ نکند .حالا ته گلبرگ های را روی بگذارید مثل تصویری که در بالا مشاهده می کنید و با نخ بدوزید . فاصله ی بین گلبرگ ها بستگی به تعداد گلبرگ هایی دارد که شما برای گل پارچه ای تان انتخاب کرده اید . اگر دوست دارید که گلتان درشت باشد تعداد گلبرگ های پارچه ای را بیشتر کنید .پس از وصل کردن تمام گلبرگ ها از همین روش به هم سر سوزن را باز به گلبرگ اول وصل کنید . در آخر نخ را بکشید تا گلبرگ ها شکل دایره ای به خود بگیرند .برای لایه دوم و لایه ی سوم کار اندازه ی گلبرگ ها را کوچکتر انتخاب کنید و مانند مراحلی که در بالا گفته شد آن را به هم وصل کنید .سه دسته گلبرگی که آماده کرده اید را روی هم بگذارید و با سوزن و نخ یا چسب حرارتی آن ها را به هم بچسبانید .در آخر هم یک دکمه یا مهره تزیینی  برای ظرافت کار در وسط گل ها بچسبانید . حالا گل شما آماده است و می توانید ان را روی کوسنی که دارید وصل کنید . می توانید برای زیبایی بیشتر از پارچه های مخصوص عروسک سازی برگ هم بسازید و زیر گل بچسبانید تا کار شما جلوه ی بیشتری داشته باشد .

دوست دارید که آموزش گل بنفش رنگ کنار این گل روی کوسن را هم یاد بگیرید ؟

لایه های ضخیم مخصوص عروسک سازی برای ساختن این گل مورد استفاده قرار می گیرد .یک نوار از این لایه ها بردارید و از یک طرف حاشیه ی آن برش های با فاصله و اندازه ی یکسان با قیچی ایجاد کنید .
برای استحکام و باز نشدن گل می توانید حاشیه ای که برش نخورده را چسب بزنید و کار لوله کردن را ادامه دهید . سپس با انگشتان دستتان گل میخک پارچه ای که ساخته اید فرم و حالت دهید و این گل را گنار گل قبل روی کوسن بچسبانید .


مطالب پربازدید

نظرات