پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » اموزش انتقال و کاشت نهال و زمان مناسب برای مبتدی

اموزش انتقال و کاشت نهال و زمان مناسب برای مبتدی

خواندنی ها | ۱۹ آبان۱۳۹۴ | 63779 بازدید | نظرات

image اموزش انتقال و کاشت نهال و زمان مناسب برای مبتدی

 

در این پست تمامی اطلاعات لازم برای کاشت نهال به صورت مبتدی و حرفه ای و جزییات آن برای شما قرار داده شده است . اولین و مهم ترین مسئله بسته بندی و انتقال نهال  است که باید توجه داشته باشید پس از انتخاب نهال سالم ، باید ریشه نهالها را کاملاً در داخل پوششی از پلاستیک یا گونی یا چادر برزنتی قرار داد تا ریشه های نهال در اثر مجاورت با باد و آفتاب و هوای آزاد از بین نرود ، سپس با وسایل نقلیه ، نسبت به انتقال سریع نهال ها اقدام شود . باید توجه شود به اندازه میزان مصرف روزانه نهال از نهالستان تحویل گرفته شود.

آماده کردن عرصه کاشت :در صورت مسطح بودن زمین ، با استفاده از ادوات کشاورزی ، گاوآهن و غیره ، شیاری به عمق حدود ۴۰ سانتیمتر و به فواصل لازم ، بسته به شرایط منطقه ایجاد می گردد. سپس محل چاله ها در داخل و حاشیه شیارهای ایجادشده ، مشخص می شود.اول با استفاده از تراز دستی یا دوربین ، خطوط تراز و همچنین محل غرس نهال ، مشخص می گردد . سپس روی خطوط تعیین شده ، شیاری به ابعاد حداقل ۴۰ × ۲۰ سانتیمتر ، به منظور جمع آوری هرز آبهای سطحی بین دو خط تراز و جلوگیری از فرسایش خاک حفر و در داخل آن ، چاله احداث می شود.

تراکم کاشت :به طور کلی فواصل کاشت نهال از یکدیگر ، بستگی به اهداف و شرایط محیطی دارد . فواصل کشت در شمال کشور کمتر ، در جنوب و مناطق بیابانی بیشتر و در سایر مناطق متوسط می باشد . در ایجاد فضای سبز هم ، فواصل کشت با توجه به نوع گونه و شرایط منطقه و اهداف تغییر می یابد .در هر صورت بهتر است از نظرات و تجارب اهل فن و کارشناسان منابع طبیعی منطقه استفاده گردد.

گودبرداری :شکل چاله غرس نهال درختکاری ، معمولاً بصورت مکعب مستطیل ، مکعب مربع بوده ، به وسیله دست یا به وسیله مته گود برداری حفر می شود . موقع کندن ، خاک رویی را (به عمق ۳۰-۲۰ سانتیمتری ) که به آن خاک زراعی گفته می شود جداگانه ریخته و خاک زیری را از آن جدا کرده ، با مقداری کود پوسیده دامی مخلوط کرده ، سپس کف گوده را پس از پایان عملیات خاکبرداری شخم زده ، نرم می نمائیم.
ابعاد چاله ها براساس سن ، وضعیت ریشه و نوع گونه تعیین می گردد بطور کلی هر قدر ابعاد آن بزرگتر باشد ، استقرارو رشد نهال بهتر خواهد بود .

زمان کاشت :بهترین زمان کاشت نهال ، معمولاً هنگام خواب نهال است در مناطق گرم و متعدله و نیمه سردسیر ، بهترین زمان کاشت ، پائیز پس از خواب رفتن نهال است ولی درمناطق سردسیر نهالکاری بهتر است پس از سپری شدن یخبندان انجام شود.بهترین شرایط برای غرس نهال روزهای ابری وهوای آرام است .
در روزهای آفتابی وگرم و یا یخبندان و روزهایی که باد شدید است از کاشت نهال جداً خودداری شود .ختم زمان کاشت در پائیز طوری تنظیم و برنامه ریزی شود که ریشه نهال با محیط جدید قبل از فرارسیدن یخبندان انس پیدا نموده باشد لذا بایستی پایان زمان کاشت ۲ الی ۳ هفته قبل از بیداری ظاهری نهال باشد .
البته زمان کاشت نهالهای گلدانی ، از قاعده فوق مستثنی است زیرا نقل وانتقال و کاشت آنها در تمام طول سال عملی است مع الوصف رعایت موارد ذیل ضروری است .
۱-درموقع انتقال نهال نبایستی درجه حرارت مبدا با مقصد اختلاف داشته باشد .
۲-رطوبت بافت خاک گلدان درحدی باشد که مانع از هم پاشیدگی خاک گلدان شود.
۳-موقع کاشت ، ظرف گلدان ( نایلون و سفال و…) با احتیاط جداگردد، از کاشت نهال با ظرف و گلدان بطور جدی خودداری شود .

نحوه کاشت نهال :پس از پایان عملیات ترازیابی،احداث شیار و حفره چاله،عرصه آماده کشت برای نهال کاری می گردد.طریقه کاشت به شرح زیر صورت می گیرد:ابتدا در داخل چاله مقداری خاک سطحی زمین که با کود پوسیده دامی مخلوط شده ریخته می شود بطوریکه در موقع قراردادن نهال در داخل چاله ، یقه (طوقه ) نهال در سطح کف بانکت قرار می گیرد سپس بقیه خاک را مخلوط با مقداری کود به داخل چاله ریخته و نهالهای ریشه لخت را به آرامی تکان داده ، تا خاک چاله در لابلای ریشه قرار گیرد. آنگاه خاک اطراف یقه نهال با فشار پا فشرده می شود . نهال اصولاً بایستی در وسط چاله کشت شود.

آبیاری :بعد از کاشت ، بلافاصله بایستی آبیاری انجام و آبیاری های بعدی نیز با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و زمان شروع فعالیت نهال تنظیم گردد.
روشهای مختلفی برای آبیاری وجود دارد ، با توجه به شرایط کشور از نظر محدودیت آب قابل دسترس ، بهترین روش آبیاری از نظر صرفه جویی در مصرف آب و هزینه (در بلند مدت ) و سهولت کار آبیاری ، آبیاری قطره ای می باشد.

عملیات مراقبت و نگهداری :برای بهبود شرایطی که مناسب بقاء و رشد بعدی نهالها باشد عملیات مراقبت (سله شکنی ، وجین علف هرز ، مرمت حصار و قیم ، واکاری نهالهای خشکیده ) و در صورت لزوم آبیاری پس از کاشت نهال امری ضروری است .

 

آموزش کاشت نهال به روشی ساده:

وسایل لازم
بیل، کود دامی کاملا پوسیده ( بااندازه ۲ بیل)

قیم( یک چوب به طول بلندتر از۳/۱ ارتفاع درخت که بهتر است پوست آن را بکنید و یا آنرا سرو ته در خاک قرار دهید تا از رشد جوانه های آن و رویش احتمالی قیم جلوگیری شود) نوار پلاستیکی ، قیچی پلاستیکی، قیچی باغبانی
زمان مناسب:
بهترین زمان برای کاشت اغلب گونه های گیاهی اواخر زمستان تا اوایل بهار است زیرا در این مدت اغلب گیاهان در خواب به سر می برند یعنی فعالیت آنها به حداقل میرسد و از طرف دیگر نهال کمتر در معرض سرمای شدید قرار می گیرد.

انتخاب نهال:
نهال انتخابی باید بدون آفت و بیماری بوده و حجم و تاج و ریشه آن تناسب وجود داشته باشد. همچنین صدمات فیزیکی به بدنه نهال وارد نشده باشد و دارای ساقه راست و بدون انحراف باشد.
آموزش ساده کاشت نهال
گودال کاشت را به اندازه ی ۲ تا ۳ برابر حجم ریشه ایجاد نمائید.
مخلوط خاک مناسب شامل ( سه قسمت خاک رس، یک قسمت ماسه و یک قسمت کود حیوانی پوسیده) در ته گودال بریزید.
ریشه های آسیب دیده و خیلی بلند را قیچی نمائید.
نهال را در گودال قرارداده و تا خط طوقه نهال (حدفاصل ساقه و ریشه) خاک بریزید.
در مورد نهال ضعیف از قیم استفاده نمائید.
آبیاری بلافاصله پس از کاشت انجام گردد تا هوای اضافی خارج و گیاه محکم گردد.
اگر می خواهید درخت قوی، سالم و سرحال داشته باشید باید بدانید که مراقبت های پس از کاشت نقش بسیار مهم و موثری دارند و درختان هرچه بزرگتر باشند مراقبت بیشتری را نیاز دارند.
اما به طور کلی می توان گفت مقدار مراقبتی که یک درخت نیاز دارد به عوامل زیر بستگی دارد:
۱- نوع درخت       ۲- نوع خاک                    ۳- آب و هوا
درختان معمولا به هنگام کاشت و طی ۲ تا ۳ سال اولیه پس از کاشت یعنی تا زمانی که در محل استقرار یابد به توجه و مراقبت بیشتری نیازمندند و پس از آن خود کفا میشوند.
طی این مدت ریشه ها گسترش یافته و به دنبال غذا میروند و مانند لنگر گیاه را درجای خود  نگه میدارند. درختان پس از تثبیت با کمی مراقبت به زندگی خود ادامه میدهند تا زمانی که به پس پیری برسند که در این هنگام مراقبتهای خاصی را طلب می نمایند. البته درختان میوه که هدف بهره برداری از میوه آنهاست و همچنین درختان زینتی که برای اهداف خاصی کاشته میشوند از این قاعده مستثنی هستند.

قراردادن نهال درشرایط نامناسب تا زمان کاشت یکی از علل خشکیدگی آن محسوب میشود. بهتر است هرنهال در کمترین زمان ممکن از محل خرید به محل کاشت منتقل نموده و بلافاصله کاشت و پرورش نهال ها افزایش میدهد. درصورتی که زمان تهیه تا کاشت و پرورش نهال را افزایش میدهد درصورتی که زمان تهیه تا کاشت نهال چند روز بطول  می انجامد بهتر است ریشه آن راهمراه با مقداری خاک مرطوب درون گونی پیچیده و در مکانی سایه نگهداری نمائید.


مطالب پربازدید

نظرات

  1. محمد رضا گفت:

    سلام. برای پایان نامه ام باید ۲ نوع نهال بکارم در این فصل چه نهالی می تونم بکارم؟