پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » افزایش قدرت باروری با خوردن شکلات تلخ

افزایش قدرت باروری با خوردن شکلات تلخ

خواندنی ها | 1397-04-19 | ۱۴۰۶ بازدید | نظرات

مطالعات نشان داده است شکلات تلخ برای افزایش قدرت باروری مفید است .«آرژینین»، یکی از ویتامین های موجود در شکلات تلخ، ماده ساختاری اکسیدنیتریک شیمیایی است. اکسید نیتریک دارای قابلیت گشاد کردن عروق خونی کوچک است که موجب افزایش جریان خون به اندام تحتانی می شود.

افزایش جریان خون به رحم به معنای ایجاد پوشش سالم تر در درون رحم و بستر مناسبی برای لانه گزینی جنین خواهد بود.

افزایش جریان خون به تخمدان به معنای رشد بهتر فولیکول ها و تغذیه بهتر برای تخمک درحال رشد است که منجر به کیفیت بهتر تخمک برای رسیدن به بلوغ و تبدیل به جنین است.

همچنین خوردن شکلات تلخ فواید دیگری هم دارد که به شرح ذیل میباشد:

کنترل مقاومت انسولین

مصرف شکلات تلخ می تواند اشتها به مصرف قندهای تصفیه شده را که عامل اصلی مقاومت انسولین است را کاهش دهد.

مقاومت انسولین علت اصلی سندروم تخمدان پلی کیستیک است. در زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک، مقاومت انسولین می تواند موجب اختلال در چرخه ماهانه تخمک گذاری و قاعدگی شود و ریسک ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

کاهش دهنده خوب استرس

این حقیقت آشکار است که استرس موجب کاهش قدرت باروری می شود. هیپوتالاموس، غده مستقر در مغر، هورمون ها، اشتها و احساسات را کنترل می کند.

استرس و اضطراب مانع عملکرد این غده می شود. استرس اضافی موجب تاخیر در تخمک گذاری و افزایش وزن می شود.

شکلات تلخ موجب آزادشدن بتا آندورفین های می شود که مسئول ایجاد حال خوب روانی و حال آرام و کاهش استرس است.

این شکلات همچنین سرشار از سروتونین است، ماده شیمیایی طبیعی که در بافت مغز وجود دارد.

سروتونین هم دارای خواص ضدافسردگی بوده که به کاهش اضطراب کمک کرده، و موجب ایجاد حس آرامش می شود.

مقابله با عدم تعادل هورمونی

دانه خام کاکائو سرشار از آهن، کلسیم، روی، منگنز و پتاسیم است. این مواد معدنی همزمان به عنوان فاکتورهای برای حفظ تعادل هورمونی و ادغام DNA در تخمک و اسپرم عمل می کنند.

محققان تاکید می کنند خواص فوق مربوط به شکلات تلخ است، و شکلات شیری و شکلات سفید چنین خواصی ندارند. ۷ ژوئیه (۱۶ تیر) به عنوان روز جهانی شکلات نام گذرای شده است.

شکلات تلخ سرشار از مواد مغذی است و می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی‌تان داشته باشد. شکلات که از دانه‌های درخت کاکائو تهیه می‌شود، یکی از بهترین منابع آنتی‌اکسیدان روی کره‌ی زمین است. مطالعات نشان می‌دهند شکلات تلخ (نه شکلات شیرین‌شده) می‌تواند برای سلامتی‌تان مفید باشد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش بدهد .

آیا تا به حال در مورد معیاری به نام ORAC چیزی شنیده‌اید؟ ORAC مخفف Oxygen Radical Absorbance Capacity به معنی ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن و معیاری است که میزان فعالیت آنتی‌اکسیدانی مواد خوراکی را نشان می‌دهد. پژوهشگران انباشتی از رادیکال‌های آزاد را در مقابل یک نمونه‌ی غذایی مورد بررسی‌های فراوان قرار دادند و مشاهده کردند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در ماده‌ی خوراکی تا چه حد می‌تواند این رادیکال‌های آزاد را خنثی و بی‌اثر کند. البته ارتباط بیولوژیکی این معیار، مورد سؤال است زیرا این تست در لوله‌ی آزمایش انجام شده و ممکن است در بدن انسان همین اثر را نداشته باشد. با این وجود هنوز هم باید گفت دانه‌های کاکائوی خام و فرآوری‌نشده، جزو خوراکی‌هایی هستند که بالاترین امتیاز را از نظر داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی به خود اختصاص می‌دهند.

عکس, افزایش قدرت باروری با خوردن شکلات تلخ

شکلات تلخ سرشار از ترکیبات گیاهی است که از نظر بیولوژیکی فعال هستند و مانند آنتی‌اکسیدان‌ها عمل می‌کنند. این ترکیبات شامل پلی‌فنول‌ها، فلاوانول‌ها و کاتچین هستند. مطالعه‌ای نشان داده که میزان فعالیت پلی‌فنول‌ها و فلاوانول‌های موجود در کاکائو و شکلات تلخ بیشتر از فعالیت این آنتی‌اکسیدان‌ها در سایر میوه‌هایی مانند تمشک آبی و آکای بِری (Acai berries) است.

شکلات تلخِ باکیفیت و دارای کاکائوی زیاد، واقعا مغذی است چون مقادیر قابل توجهی فیبر محلول دارد و سرشار از مواد معدنی است. یک تکه‌‌ی ۱۰۰ گرمی شکلات تلخ که ۷۰ تا ۸۵ درصد کاکائو دارد، حاوی مواد مغذی زیر است:

۱۱ گرم فیبر؛
۶۷ درصد از آهن مورد نیاز روزانه‌ی بدن؛
۵۸ درصد از منیزیم مورد نیاز روزانه‌ی بدن؛
۸۹ درصد از مس مورد نیاز روزانه‌ی بدن؛
۹۸ درصد از منگنز مورد نیاز روزانه‌ی بدن؛
همچنین دارای مقدار فراوانی پتاسیم، فسفر، روی و سلنیم است.
البته ۱۰۰ گرم نسبتا زیاد است و مقداری نیست که توصیه شود روزانه مصرف کنید. تمام این مواد مغذی دارای ۶۰۰ کالری و میزان متوسطی شکر است. به همین دلیل، بهترین کار این است که در مصرف شکلات تلخ زیاده‌روی نکنید. اسیدهای چرب موجود در کاکائو و شکلات تلخ بسیار مفید هستند. همچنین شکلات تلخ دارای محرک‌هایی مانند کافئین و تئوبرومین است اما شب‌ها بی‌خواب‌تان نمی‌کند چون مقدار کافئین آن در مقایسه با قهوه بسیار کم است.


مطالب پربازدید

نظرات