پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » از کجا بفهمم دچار عفونت کلیه شده ام؟

از کجا بفهمم دچار عفونت کلیه شده ام؟

سلامت | ۱۱ شهریور۱۳۹۷ | 3084 بازدید | نظرات

عفونت کلیه نشانه های خاصی دارد که در این مطلب علائم عفونت کلیه را به شما آموزش میدهیم:

ادرار خون آلود

بیشتر عفونت های کلیوی با باکتری هایی که در دستگاه ادراری بالا آمده و وارد مثانه شده اند، آغاز می شوند. عفونت می تواند از مثانه به کلیه ها سرایت کند. از آنجایی که زنان نسبت به مردان دارای مجرای پیشاب کوتاه‌تری هستند، در معرض خطر بیشتری برای عفونت های دستگاه ادراری قرار دارند و از این رو نسبت به عفونت های کلیوی نیز آسیب پذیرتر هستند. رابطه جنسی مکرر یا داشتن رابطه جنسی با افراد مختلف نیز ممکن است خطر ابتلا به عفونت را در زنان افزایش دهد. از آنجایی که بدن با عفونت مبارزه می کند ممکن است گلبول های قرمز وارد ادرار شده و موجب خون آلود شدن آن شوند.

مشکل در تخلیه مثانه

در موارد نادر، مشکلات دفع ادرار ممکن است دلیل علائم عفونت مثانه و کلیه باشد. برای مردان بزرگ شدن پروستات می تواند به مثانه فشار وارد کند. برای زنان افتادگی مثانه طی یائسگی ممکن است دلیل اصلی باشد. هر یک از این شرایط می تواند از تخلیه کامل مثانه پیشگیری کند. ادرار باقیمانده در مثانه می تواند شرایط را برای رشد باکتری ها فراهم کرده و به بروز یک عفونت منجر شود. اگر به طور مکرر با عفونت های دستگاه ادراری مواجه هستید – به ویژه مردان زیرا احتمال کمتری دارد به این شرایط مبتلا شوند – با پزشک خود درباره مشکلات احتمالی مثانه صحبت کنید.

image از کجا بفهمم دچار عفونت کلیه شده ام؟

احساس نیاز به دفع ادرار

عفونت مثانه اولیه بافت های این اندام را تحریک می کند و احتمالا نیاز به استفاده هرچه بیشتر از توالت را احساس خواهید کرد. این یکی از نخستین علائم عفونت کلیوی است. مثانه این تحریک را احساس می کند و تلاش می کند از آن رهایی یابد، از این رو منقبض می شود. زمانی که مثانه منقبض می شود، احساس نیاز به دفع ادرار را تجربه خواهید کرد، حتی اگر مثانه تقریبا خالی باشد. احساس نیاز به دفع ادرار یکی از نشانه های مثانه بیش فعال نیز محسوب می شود.

کمر درد

یک کلیه عفونی متورم و حساس خواهد بود. در این شرایط کلیه می تواند به کپسول کلیوی که کلیه ها را پوشش می دهد، فشار وارد کند. از آنجایی که کلیه ها در نزدیکی کمر قرار دارند، درد تیز و مبهم در ناحیه کمر احساس می شود.

احساس درد هنگام دفع ادرار

از آنجایی که عفونت کلیوی نوعی از عفونت دستگاه ادراری است، با التهاب در کل این دستگاه مواجه خواهید بود. باکتری ها تنها به دیواره داخلی مثانه و کلیه ها حمله نمی کنند، بلکه به بافت و پایانه های عصبی دستگاه ادراری نیز نفوذ می کنند و موجب فعال شدن گیرنده های درد در این ناحیه می شوند.

درد در کشاله ران

مردان ممکن است درد یک عفونت کلیوی را در کشاله ران خود نیز احساس کنند. کلیه ها از برخی اعصاب مشابه با ساختارهایی که در نزدیکی کشاله ران قرار گرفته اند، برخوردار هستند. به عنوان مثال، ممکن است فکر کنید مشکلی برای بیضه ها رخ داده است، اما اگر با علائم دیگر عفونت دستگاه ادراری مواجه هستید، برای آزمایش عفونت کلیوی به پزشک مراجعه کنید.

ادرار کدر

طی یک عفونت کلیوی، ادرار ممکن است کدر شود. بدن گلبول های سفید را برای مبارزه با عفونت ارسال می کند. آنچه موجب کدری ادرار می شود سلول های خون و باکتری ها هستند.

ادرار چرکین

در موارد شدید، ممکن است به واسطه انباشت گلبول های سفید و باکتری ها با چرک در ادرار مواجه شوید. چرک در ادرار احتمالا نشان دهنده یک عفونت بد یا آبسه در مثانه است.

سرگیجه

عفونت کلیوی درمان نشده می تواند وارد جریان خون شده و کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد. التهاب ناشی از فعالیت باکتری ها موجب گشاد شدن رگ های خونی می شود که افت فشار خون را به همراه داشته و موجب سرگیجه می شود. شوک وارده به بدن می تواند جدی بوده و به بستری شدن در بیمارستان منجر شود.

تب

عفونت های مثانه به طور معمول موجب تب می شوند، از این رو افزایش دمای بدن می تواند نشان دهنده سرایت عفونت به کلیه ها باشد. تشدید فعالیت سیستم ایمنی می تواند به افزایش دمای بدن منجر شود.

ادرار بد بو

بوی بد ادرار یکی دیگر از علائم عفونت کلیوی است. این شرایط به واسطه تخمیر باکتری ها رخ می دهد. اگر تنها با این نشانه مواجه هستید به سرعت نتیجه گیری نکنید. ادرار بد بو و کدر می تواند نشانه ای از کم آبی بدن نیز باشد. اگر با نوشیدن آب کافی مشکل برطرف شد، جای نگرانی نیست.

عفونت کلیه و راههای درمان گیاهی و خانگی آن
افزایش مصرف مایعات ساده ترین راه برای مقابله با عفونت کلیه
زمانی که از عفونت کلیه رنج میبرید،افزایش مصرف مایعات به کاهش علائم و بهبود سریع کمک میکند.به پاک شدن و از بین رفتن باکتریها،مواد زاید و محصولات سمی از کلیه کمک میکند و آنها را سالم نگه میدارد.روزانه حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید.همچنین میتوانیداز ۱ تا ۲ لیوان آب نارگیل یا آب لیمو نیز استفاده کنید.همچنین آب میوه و آب سبزیجات بنوشید، تا تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را برای مقابله با عفونت کلیه بدست آورید.
نکته:تا زمانی که دچار عفونت کلیه هستید،از قهوه و نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.
پونه و آویشن درمان عفونت کلیه
پونه دارای خواص درمانی زیادی است که مهمترین آنها عبارت اند از:جوشانده هر ۱۰۰ گرم پونه برای دفع اسهال نافع است چون حاوی پانل فراوان است همین مقدار پونه در پانصد سی سی آب برای دفع تنگی تنفس و گرمای بدن مفید است.گل پونه، آویشن، تخم گشنیز، و تخم شوید( هر کدام صد گرم) که کوبیده شده باشد و هر بار یک قاشق غذاخوری از آن در ۵۰۰ سی سی آب جوشانده شود برای درمان انواع سنگ مثانه، سنگ صفرا و انواع روماتیسم مفید است.

آب لیموترش تازه از بهترین درمان های برای سنگ کلیه و کلیه درد
آب لیموترش یکی از بهترین درمان های برای سنگ کلیه و رفع درد ناشی از آن است. اسید استیک موجود در مرکباتی مانند لیموترش، سنگ کلیه را حل می کند. اما برای این کار فقط باید آب لیموترش تازه و طبیعی بنوشید و نوشیدنی های لیمویی مصنوعی چنین اثری ندارند. برای این منظور روز خود را با نوشیدن یک لیوان آب مخلوط شده با آب یک لیموترش تازه آغاز کنید. در هنگام درد شدید، چهار قاشق غذاخوری آب لیموترش را با یک لیوان آب مخلوط کنید و بنوشید. اگر بدنتان به این درمان پاسخ دهد در طی ۲۰ دقیقه باید درد برطرف شود.

چای قاصدک راهی برای تسکین درد کلیه و رفع عفونت کلیه
گیاه قاصدک خاصیت ادرارآوری دارد به این معنی که میزان ادرار را افزایش می دهد و استفاده از آن می تواند سنگ کلیه را دفع و درد کلیه را تسکین بخشد. برای رفع عفونت کلیه ۱ تا ۲ قاشق چایخوری برگ قاصدک را در یک فنجان آب داغ بریزید و ده دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید. سپس محلول را صاف کنید و . هر روز ۲ تا ۳ فنجان چای قاصدک می توانید بنوشید.

آب قره قروت موثرترین درمان برای عفونت کلیه

هر روز یک لیوان آب قره قروت شیرین نشده بنوشید.این نوشیدنی را برای مدت زمان طولانی و یا بیش از حد استفاده نکنید ،زیرا ممکن است عوارض جانبی را ایجاد کند. نوشیدن بیش از یک لیتر از این نوشیدنی روزانه ،و برای مدت طولانی، ممکن است خطر ایجاد سنگ کلیه را افزایش دهد زیرا حاوی اگزالات است.
چای تخم هندوانه روشی برای رفع عفونت کلیه ها
این چای طبیعی یک ادرارآور مؤثری است و برای تحریک کلیه ها به دفع ادرار بسیار مناسب است. در حقیقت اگر کلیه ها کم کار باشند، دانه ی هندوانه می تواند کلیه ها را تحریک کند. به این منظور یک قاشق غذاخوری دانه ی هنداونه (آسیاب شده) را در دو فنجان آب جوش بریزید. محلول را صاف کنید و اجازه دهید سرد شود و سه بار در روز بنوشید.

تسکین درد کلیه و درمان عفونت آن با تخم کرفس

تخم کرفس سرعت دفع مواد زاید در کلیه ها را افزایش می دهد. برخی از مطالعات پزشکی که در چین انجام شده نشان داده است که کرفس میزان ادرار را افزایش می دهد و به همین دلیل سبب تسکین درد کلیه می شود و همچنین برای درمان عفونت های کلیوی بسیار مفید است. برای این منظور یک قاشق غذاخوری تخم کرفس آسیاب شده را در یک فنجان آب داغ بریزید و بگذارید سرد شود. محلول را صاف کنید و بنوشید. روزی یکبار و سه روز در هفته از این چای بنوشید.

هشدار:چون کرفس، ممکن است سبب تحریک رحم شود، زنان باردار نباید از تخم کرفس استفاده کنند. اما برای تسکین درد قاعدگی بسیار مفید است.

کلاله ی ذرت از بهترین روش های درمان گیاهی برای سنگ یا عفونت کلیه
این روش یکی از بهترین روش های درمان گیاهی برای سنگ یا عفونت کلیه ، ادرارکردن همراه درد است، چای کلاله ی ذرت این درد را تسکین می دهد. بسیاری از مطالعات، خاصیت ادرارآوری و ضدباکتری بودن کلاله ی ذرت را نشان داده است. کلاله ذرت خشک را در فروشگاه داروهای گیاهی می توانید پیدا کنید.

یک قاشق غذا خوری سرکه سیب و دو قاشق چای خوری عسل را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و روزی دوبار از این نوشیدنی استفاده کنید.
درمان عفونت کلیه با پماد خردل
گاهی بجای درد فقط حساسیت کلیه ها را احساس می کنید. استفاده از پماد خردل یا پماد پودر دانه خردل این حساسیت را از بین می برد. به این منظور از پماد خردل بر روی پوست تمیز ناحیه ی کلیه ها استفاده کنید تا احساس گرما و حرارت در آن ناحیه بوجود آید. از این پماد برای کودکان کمتر از ۶ سال استفاده نکنید.

کمپرس آب داغ روشی برای درمان عفونت کلیه ها
یک بطری یا پد را گرم کنید،و برای دقایقی زیر شکم، باسن یا کمر خود قرار دهید و در صورت نیاز این کار را تکرار کنید.
ماست به درمان عفونت کلیه و جلوگیری از ایجاد آن کمک می کند
درمان عفونت کلیه با مصرف ماست
ماست حاوی آنتی اکسیدان ها و پرو بیوتیک های است که میتواند به درمان عفونت کلیه و حتی جلوگیری از ایجاد آن کمک کند.باکتری های زنده موجود در ماست، مانع از پیوستگی باکتری ها در دستگاه ادراری میشود.علاوه بر این ،ماست به تقویت سیستم ایمنی کمک میکند.
روزانه ۲ الی ۳ فنجان ماست مصرف کنید و همچنین میتوانید میوه هایی با فیبر بالا ،مثل سیب را اضافه کنید و یک اسموتی خوشمزه و دلچسب داشته باشید و روزانه ۱ یا ۲ لیوان از آن بنوشید.
درمان عفونت کلیه با افزایش مصرف ویتامین C
۱ یا ۲ عدد پرتقال،گریپ فوروت یا هر مرکب دیگری را در روز مصرف کنید و همچنین میتوانید غذاهای را که حاوی ویتامین C هستند مانند بروکلی ،کیوی ،فلفل،سیب زمینی،توت فرنگی،جوانه گندم و گوجه فرنگی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و یا میتوانید از مکمل های ویتامین C یک بار در روز ،ترجیحا با صبحانه مصرف کنید.برای مصرف دوز مناسب با پزشک خود مشورت کنید.
نکته:مصرف بیش از حد از مکمل های ویتامین C با دوز بالا امکان مبتلا به سنگ کلیه،به خصوص در مردان را افزایش میدهد.
گل ختمی از درمان های خانگی طبیعی عفونت کلیه

یک قاشق غذا خوری ،ریشه و برگ گل ختمی را در یک فنجان آب داغ بریرید.اجازه دهید ۸ تا ۱۰ دقیقه بماند و سپس بچلانید و تا زمانی که عفونت بهتر شود هر روز ۲ الی ۴ فنجان از آن بنوشید.
نکته:زنان باردار یا افراد مبتلا به دیابت، نباید از گل ختمی استفاده کنند.
آب جعفری نوشیدنی برای مبارزه با عفونت کلیه
۱ قاشق غذا خوری جعفری تازه خورد شده یا جعفری خشک شده را داخل بک فنجان آب داغ بریزید.
به مدت ۵ دقیقه صبر کنید ،تا خنک شود و بعد آن را بچلانید.
روزانه ۲ بار از این نوشیدنی برای مبارزه با عفونت کلیه استفاده کنید.و یا میتوانید یک چهارم فنجان آب جعفری،یک دوم فنجان آب و کمی عسل و آب لیمو را ترکیب کنید و به مدت ۲ هفته روزی ۲ بار از این ترکیب استفاده کنید.
نکته:جعفری ممکن است به کم کردن علائم عفونت کمک کند اما توصیه میشود قبل از استفاده از این گیاه با پزشک خود مشورت کنید چرا ممکن است تداخل آن با بعضی از داروها مشکل ساز باشد.
حل مشکل عفونت کلیه با مصرف سیر
روزانه ۳ عدد سیر خام را برای حل مشکل عفونت کلیه مصرف کنید و یا میتوانید کپسول یا مکمل سیر را بعد از مشورت با پزشک نیز جایگزین کنید.
سیب و ارتباط آن با درمان عفونت کلیه
هر روز ۱ عدد سیب ارگانیک مصرف کنید تا کلیه شما به درستی عمل کند و یا حتی میتوانید آب سیب را جایگزین کنید.

نکاتی برای جلوگیری از عفونت کلیه
برای جلوگیری از ورود باکتری ها به بدن باید مراقبت های شخصی انجام دهید.
پس از مقاربت ، برای جلوگیری از گسترش باکتری ،بلافاصله ادرار کنید.
از غذا هایی که فسفر و پتاسیم زیاد دارند،اجتناب کنید.
برای پخت و پز از روغن زیتون استفاده کنید.
چاقی ،خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهد. بنابراین برای کاهش وزن تلاش کنید.
سیگار را ترک کنید.
از پوشیدن شلوار های تنگ یا لباس های با مواد مصنوعی اجتناب کنید.


مطالب پربازدید

نظرات