پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » احتمال حاملگی با وجود خوردن قرصهای ضدبارداری

احتمال حاملگی با وجود خوردن قرصهای ضدبارداری

سلامت | 1397-07-21 | ۸۱۲ بازدید | نظرات

اگر نمی دانید باید به شما بگوییم که بر اساس گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی در آمریکا، روش های ضد بارداری خوراکی ۱۰۰ درصد موثر نیستند و حود ۵ تا ۹ نفر از هر ۱۰۰ زنی که قرص مصرف می کنند، باردار می شوند.

البته نیازی به ترسیدن نیست چون احتمال بارداری با این روش بسیار کم و در حدود ۵ تا ۹ درصد است بنابراین بهتر است احتیاط کنید.

البته احتمال بارداری در این روش کاملا به نحوه استفاده شما از قرص دارد. اگر هر روز در زمان مشخص و بدون اشتباه قرص پیشگیری از بارداری را مصرف کنید تاثیر قرص در پیشگیری از بارداری ۹۹ درصد خواهد بود ولی از آن جا که ما انسان ها گاهی دچار فراموشی می شویم ممکن است هر از گاهی مصرف قرص را فراموش کنیم.

مثلا اگر در طول ماه ۱ یا دو روز مصرف قرصتان را فراموش کنید یا حتی برای برخی قرص ها تاخیر ۳ ساعتی داشته باشید تاثیر گذاری قرص را تا ۹۱ درصد کاهش می دهید.

عکس, احتمال حاملگی با وجود خوردن قرصهای ضدبارداری

نوع دارویی که استفاده می کنید هم مهم است. قرص های ترکیبی که حاوی استروژن و پروژسترون هستند کمی موثرتر از قرص های پروژسترونی که نسبت به زمان دقیق مصرف بسیار حساسند، هستند.

قرص های پروژسترونی باعث غلیظ شدن مخاط دهانه رحم ونازک شدن دیواره رحم می شوند که جلوی رسیدن اسپرم به تخمک را می گیرد ولی غلظت مخاط دهانه رحم حتی با یک ساعت دیر شدن زمان مصرف قرص می تواند کاهش پیدا کند بنابراین توصیه می شود اگر در مصرف قرصتان تاخیرحتی به اندازه ۳ ساعت ایجاد شد از یک روش پیشگیری پشتیبان مثل کاندوم استفاده کنید.

از سوی دیگر قرص های ترکیبی علاوه بر غلیظ کردن ترشحات دهانه رحم و نازک کردن دیواره رحم، تخمک گذاری را متوقف به می کنند به همین دلیل است که یک هفته از قرص های غیر فعال استفاده می کنید. قرص های ترکیبی اثر ماندگاری بیشتری دارند.

برای جبران فراموشی یا تاخیر مصرف قرص پیشگیری از بارداری چه کنیم

اگر مصرف قرص های ترکیبی را فراموش کردید باید به محض یادآوری آن را مصرف کنید یا اگر نزدیک به زمان مصرف قرص بعدی هستید ۲ عدد قرص را همزمان مصرف نمایید.

برای قرص های پروژسترونی در صرت فراموش کردن باید به محض یادآوری قرصتان را مصرف کنید ولی نمی توانید ۲ عدد قرص را همزمان بخورید و به جای آن باید به مدت ۲ روز از یک روش کنترل بارداری دیگر به عنوان پشتیبان استفاده کنید.


مطالب پربازدید

نظرات