پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » آیا کودتای دوم در ترکیه در راه است؟

آیا کودتای دوم در ترکیه در راه است؟

اخبار | 1395-04-27 | ۱۰۸۴ بازدید | نظرات

به نقل از ایلاف، ریاست جمهوری ترکیه درباره احتمال وقوع کودتای نظامی دیگری در کشور هشدار داد.
عمر جلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا در ترکیه امروز گفت: دولت ۹۰ درصد اوضاع را تحت کنترل دارد اما طراحان کودتا همچنان برخی فرماندهان نظامی را به عنوان گروگان نزد خود نگه داشته اند.
یک مسئول ترک اظهار داشت: نیروهای ویژه پلیس و نیروهایی از ارتش، امنیت مناطق اطراف نهادهای دولتی در شهرهای اصلی کشور بویژه در آنکارا و استانبول را تامین می کنند.
برخی منابع امنیتی، از کشته شدن ۱۶۱ نفر و مجروح شدن هزار و ۴۴۰ نفر دیگر در جریان کودتا در ترکیه خبر دادند؛ این در حالی است که پلیس ترکیه نیز از کشته شدن ۱۶ نفر از مجریان کودتا و بازداشت ۲۵۰  نفر دیگر خبر داد، همچنین ۲ هزار و ۸۳۹ نظامی از جمله افسرانی با درجات نظامی مختلف و برخی با رتبه ژنرال، دستگیر شده اند.
رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، امروز در جمع هوادارانش از پایان کودتا در ترکیه خبر داد و وعده داد که کودتاگران با هر گرایش و وابستگی، مجازات خواهند شد.
اردوغان هواداران فتح الله گولن، مخالف ترکیه ای مقیم آمریکا، را متهم کرد که در پس پرده این کودتای نافرجام قرار دارد.
فتح الله گولن اما قاطعانه اتهامات اردوغان را تکذیب کرد و گفت: برای من که از کودتاهای نظامی متعددی در طول ۵ دهه گذشته رنج بسیار کشیده ام، بسیار توهین آمیز است که به هرگونه ارتباط با این اقدامات متهم شوم.
جان کری هم از دولت ترکیه خواسته اگر مدرکی برای اثبات دخالت گولن در کودتا دارد، ارائه کند.
برای دریافت آخرین اخبار از کودتای ترکیه اینجا را کلیک کنید.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

نظرات