پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » آیا وجود یک ماده شیمیایی در آب آشامیدنی باعث مرگ مهرداد اولادی شده؟

آیا وجود یک ماده شیمیایی در آب آشامیدنی باعث مرگ مهرداد اولادی شده؟

اخبار | 1395-02-05 | ۷۷۱ بازدید | نظرات

شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تکذیب خبر استفاده از ماده ای به نام «سیترو گلیسیرین هیدروکلراید» برای گندزدایی آب آشامیدنی اعلام کرد چنین ماده ای حتی در فرهنگ دارویی نیز وجود خارجی ندارد.
مدیر دفتر نظارت بر بهداشت آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب (آبفا) کشور با رد خبرهای منتشر شده در فضای مجازی و رسانه های بیگانه مبنی بر استفاده از مواد خطرناک در ضدعفونی آب های آشامیدنی در کشور به ایرنا گفت: ماده ای که با نام «سیترو گلیسیرین هیدروکلراید» از آن یاد می شود، اصلا وجود خارجی ندارد و حتی در فرهنگ مواد دارویی نیز چنین نامی دیده نمی شود.
«هوشیار اعظم واقفی» تاکید کرد در ایران و بسیاری کشورهای جهان برای ضدعفونی و گندزدایی آب موادی از خانواده کلر استفاده می شود که شامل گاز کلر، هیپوکلریدکلسیم و هیپوکلریدسدیم است و در پاره ای مواقع از ازن زنی یا اشعه ماورای بنفش نیز به عنوان مواد مکمل استفاده می شود.
اعظم واقفی گفت: وزارت بهداشت و درمان نیز نظارت و کنترل دائمی بر این موضوع مهم دارد و بدون مجوز آنها هیچ ماده ای استفاده نمی شود.
وی اضافه کرد: میزان کلر باقیمانده در شبکه های آب به عنوان یک شاخص اندازه گیری آلودگی میکروبی به شمار می رود که میزان طبیعی آن (حد نرمال)، بین نیم تا هشت دهم میلیگرم در لیتر است و روزانه توسط متولیان امر در شرکت آبفا و نمایندگان وزارت بهداشت کنترل می شود.
مدیر دفتر نظارت بر بهداشت آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: مطابق شاخص اعلام شده سازمان جهانی بهداشت، در ۹۹ درصد موارد، محدوده اعلام شده برای میزان کلر باقیمانده در شبکه های آب در ایران رعایت می شود که از این نظر در شرایط مطلوب و عالی قرار داریم. وی اعلام چنین مطلبی از سوی پروفسور سمیعی استاد مغز و اعصاب ایران، را کذب محض خواند.
بتازگی شایعه هایی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی منتشر شده است که «علت مرگ مهرداد اولادی- عضو پیشین تیم ملی فوتبال و تیم های استقلال، پرسپولیس و ملوان بندر انزلی- و هزاران جوان زیر ۳۰ سال که هر روزه در ایران دچار سکته قلبی می شوند، ماده ضدعفونی کننده سیتروگلیسیرین هیدروکلراید است که مدتی است برای از بین بردن آلودگی آب استفاده می شود».
شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز در اطلاعیه ای تاکید کرد «ماده ای به نام سیتروگلیسیرین هیدرو کلراید وجود خارجی ندارد و بر این اساس، طرح موضوع استفاده از چنین ماده ای برای گندزدایی آب از سوی هر شخصی که مطرح شده کذب محض است و به طور مسلم آقای پروفسور سمیعی هرگز چنین سخنی را مطرح نکرده است.
بر پایه این جوابیه، بیشتر مواد گندزدایی که در ایران و سایر کشورهای جهان استفاده می شود، مطابق آخرین توصیه های سازمان جهانی بهداشت (WHO) از خانواده کلر و ترکیبات آن و گاهی ازن و اشعه ماورای بنفش است.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

نظرات