پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » تکنولوژی » آیا میتوان قسمتی از خورشید را روی زمین شبیه سازی کرد

آیا میتوان قسمتی از خورشید را روی زمین شبیه سازی کرد

تکنولوژی | ۲۲ آذر۱۳۹۴ | 777 بازدید | نظرات

پروژه ی آلمانی های برای تولید انرژی توسط همجوشی هسته ای، ۹ سالی است که شروع شده و تا به امروز حدود یک میلیارد یورو هزینه برداشته است.

این پلاسمای هلیوم، که ابری از اجزای باردار جدا از هم است، به مدت یک دهم ثانیه تولید شد و درجه ی حرارتی برابر با یک میلیون سانتی گراد داشت. این گاز با استفاده از یک «استلاریتور» (Stellarator) که در «موسسه ی ماکس پلانک» قرار دارد تولید شده است. استلاریتور محفظه ای برای همجوشی هسته ای است که با توکاماک های روسی قدیمی تفاوت دارد.

در حال حاضر دانشمندان در دنیا مشغول رقابت با یکدیگر برای ساخت دستگاه هایی هستند که مکانیزم خورشید را بازسازی می کنند. انرژی خورشید با استفاده از همجوشی هسته ای تولید می شود. تولید انرژی با استفاده از این تکنیک،آلودگی های شکافت هسته ای را ندارد.

محققان آلمانی، می خواهند تا هسته ی هیدروژن را تا حدود ۱۰۰ میلیون درجه ی سلسیوس داغ کنند؛ این مقدار دما از ملزومات تشکیل همجوشی هسته ای است. محققان می خواهند تا از دوتریوم، ایزوتوپ سنگین تری از این عنصر استفاده کنند.

پلاسمایی که استلاریتور آلمانی ها تولید کرده است، توسط یک مایکروویو ساخته شده است که مخلوطی از مگنت ها و ۱۰ میلی گرم هلیوم است. موسسه ی ماکس پلانک به دستگاه اش اسم Wndelstein 7-X را داده است. پروژه ی این موسسه برای تولید انرژی توسط همجوشی هسته ای، نه سالی است که شروع شده و تا به امروز حدود یک میلیارد یورو هزینه برداشته است.

پروژه ی اصلی همجوشی هسته ای اتحادیه ی اروپا، «ایتر» (ITER) نام دارد و در جنوب فرانسه قرار گرفته است. با این حال، این پروژه تا یک دهه ی دیگر به بهره برداری نخواهد رسید؛ با اینکه حتی تا به امروز بیش از ۱۰ میلیارد یورو هزینه برداشته است. پروژه ی اتحادیه ی اروپا از یک توکاماک استفاده می کند


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

نظرات