پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » آیا شرایط آب و هوا باعث درد مفاصل میشود؟

آیا شرایط آب و هوا باعث درد مفاصل میشود؟

سلامت | 1395-10-30 | ۵۱۱ بازدید | نظرات

اعتقاد به این که بین شکل گیری درد و شرایط آب و هوایی ارتباطی وجود دارد به دوران روم باستان باز می گردد. اما به گفته کریس ماهر، یکی از مولفان مطالعه و استاد فیزیوتراپی در دانشگاه سیدنی، این باور می تواند بر اساس این حقیقت شکل گرفته باشد که مردم رویدادهایی را به یاد می آورند که دیدگاه های از پیش موجود آنها را تایید می کند.

پژوهشگران استرالیایی طی مطالعه خود به بررسی شرایط ۱,۳۵۰ شرکت کننده که به کمردرد یا استئوآرتریت (آرتروز) زانو مبتلا بودند، پرداختند. شعله‌ور شدن درد بیماران با توجه به داده های آب و هوایی مورد مقایسه قرار گرفت و بر همین اساس، هیچ ارتباطی بین کمردرد و آرتریت زانو با دما، رطوبت، فشار هوا، جهت وزش باد یا میزان بارش مشاهده نشد.

به گفته ماهر، انسان موجود بسیار حساسی است و از این رو، جای شگفتی نیست که در روزهای سرد و بارانی بیشتر به درد توجه داشته باشید، اما در روزهای آفتابی و معتدل چندان توجهی به نشانه های این چنینی نداشته باشد.

کمردرد حدود یک سوم از مردم جهان را در هر زمانی تحت تاثیر قرار می دهد. این در شرایطی است که تقریبا ۱۰ درصد از مردان و ۱۸ درصد از زنان بالای ۶۰ سال به استئوآرتریت مبتلا هستند.

به گفته مانوئلا فریرا، استادیار پزشکی و رهبر تیم پژوهشی، افرادی که از هر یک از این شرایط رنج می برند نباید تمرکز خود را روی وضعیت آب و هوا قرار دهند، چرا که تاثیر مهمی روی نشانه های بیماری ندارند و خارج از کنترل آنها هستند. آنچه مهم‌تر است تمرکز بر چیزهایی است که می توانید به منظور مدیریت درد و پیشگیری بر آنها کنترل داشته باشید.


مطالب پربازدید

نظرات