پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » آیا از بین رفتن بویایی به معنای ابتلا به کرونا است؟

آیا از بین رفتن بویایی به معنای ابتلا به کرونا است؟

سلامت | 1398-12-22 | ۴۵۱ بازدید | نظرات

 

 

دکتر ابراهیم رزم‌پا تاکید کرد در حال حاضر به صورت قطعی نمی‌توانیم اعلام کنیم هر فردی که بویایی و چشایی خود را از دست داده به کرونا مبتلا شده است؛ چراکه هر فردی که به بیماری کویید-۱۹ مبتلا می‌شود، حس چشایی و بویایی خود را از دست نمی‌دهد. البته مبتلایان قطعی ما آن دسته از افرادی هستند که آزمایش داده و ابتلای آن‌ها به این ویروس تایید شده است. از طرفی امکان دارد ویروس کرونا در بدن بسیاری از افراد وجود داشته باشد و پس از مدتی بهبود پیدا کنند.

وی در ادامه افزود باید به این نکته توجه داشت که ممکن است تعداد زیادی از افراد به ویروس کرونا مبتلا باشند، اما برای آن‌ها مشکلی را به وجود نیاورد که چنین موضوعی آن‌ها را به یک منتقل کننده ویروس تبدیل می‌کند؛ به عبارت دیگر در چنین صورتی این فرد دارای سلامتی کامل خواهد بود، اما جان سایر افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند را به خطر می‌اندازد.

رزم‌پا درعکس, آیا از بین رفتن بویایی به معنای ابتلا به کرونا است؟

ادامه گفت:

کسانی که اختلال بویایی دارند و در عین حال علائم دیگر ابتلای به کرونا هم داشته باشند، می‌بایست بررسی شوند. اگر مشاهده شد که فردی دارای اختلال بویایی و همزمان دارای مشکل تنفسی است، حتما باید مورد آزمایش قرار بگیرد. در مرحله اول یکسری آزمایش ساده است؛ به عنوان مثال یک آزمایش خون ساده می‌تواند شک ما را درباره آلودگی فرد به کرونا تقویت یا تضعیف کند و بعد مشخص شود که آیا باید تست کرونا بدهد یا خیر.

دکتر ابراهیم رزم‌پا در پایان خاطرنشان کرد هر فردی که دارای اختلال بویایی است نیازی ندارد که تست دهد؛ چراکه این تست برای آن دسته از افرادی است که دارای علائم اصلی هستند. هرچند مواردی را شناسایی کردیم که دارای اختلال بویایی بودند و حتی تست کرونای آن‌ها نیز مثبت شد. وی افزود حتی در برخی از موارد افراد فقط دچار اختلال بویایی و چشایی بودند که نتیجه تست آن‌ها مشخص شد به کرونا مبتلا شده‌اند. از این رو می‌توان گفت بین اختلال بویایی و ابتلا به کرونا ارتباطی وجود دارد، اما در حال حاضر نمی‌توان گفت هر فردی که اختلال بویایی دارد، به کرونا هم مبتلا شده است.

به تازگی هم یک پزشک اهل مولوز در شرق فرانسه که تست کرونایش مثبت اعلام شده، گفت هیچ علائمی از تب و سرفه نداشته، اما حس چشایی و بویایی‌اش دچار اختلال شده بود و گرفتگی بینی و درد و احساس خستگی داشت. تعداد زیاد دیگری هم در ایتالیا، اظهارات مشابهی داشته‌اند.


مطالب پربازدید

نظرات