پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » آیا آندومتریوز باعث ناباروری میشود

آیا آندومتریوز باعث ناباروری میشود

سلامت | ۴ آذر۱۳۹۴ | 801 بازدید | نظرات

آندومترپوز اختلالی در دستگاه تولید مثل است که دچار شدن به آن دلیل مشخصی ندارد. این مشکل با رعایت برخی موارد قابل کنترل است.

دکتر کاشانیان متخصص زنان در خصوص بیماری آندومتریوز گفت: آندومتریور اختلالی در دستگاه تولید مثل است که بافتی در خارج از رحم ایجاد می‌شود که این بافت می‌تواند در هر جایی از حفره لگن و خارج از رحم به وجود آید و در همان جا رشد کند.

وی در ادامه به شایع‌ترین علائم آن اشاره کرد: دردهای شدید در زمان قاعدگی، تیرکشیدن مجاری ادراری، دردهای مزمن لگنی از علائم شایع این بیماری می‌باشد ولی آندومتریوز می‌تواند بدون داشتن علائم بارز باشد.

کاشانیان در خصوص علت کاهش باروری بیان کرد: کاهش باروری می‌تواند در مراحل حاد موجب گرفتاری لوله‌ها و تخمدان‌ها شود که می‌تواند در ناباروری فرد مؤثر باشد.

وی در ادامه بیان کرد: آندومتریوز همیشه فرد را دچار ناباروری نمی‌کند در مراحل خفیف فقط فرد را دچار دردهای زمان قاعدگی می‌کند و همچنین می‌تواند باعث بروز مشکلات سندروم روده، تهوع و استفراغ شود.

وی در ادامه افزود: میزان درگیری دستگاه تولید مثل می‌تواند درمان‌ها و تشخیص‌های متفاوتی داشته باشد و انجام MRI و سونوگرافی هم کمک چندانی نمی‌کند.

وی تصریح کرد: عوامل ارثی و اختلالات هورمونی می‌تواند سبب بروز آندومتریوز شود ولی به طور کلی دلیل مشخصی را نمی‌توان تعیین کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: آندومترپوز با رژیم غذایی مناسب قابل کنترل است و در این خصوص کاهش مصرف گوشت قرمز و فرآورده‌های گوشتی می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که دچار این بیماری هستند لازم است استفاده چربی، نمک، شکر و فرآورده‌های لبنی و کافئین را کمتر کنند.


مطالب پربازدید

نظرات