پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » آمار تکان دهنده ای از عفونتهای بیمارستانی در ایران

آمار تکان دهنده ای از عفونتهای بیمارستانی در ایران

سلامت | ۹ آذر۱۳۹۴ | 858 بازدید | نظرات

دکتر حاج میراسماعیلی که ریاست پنجمین کنگره دو روزه تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون را به عهده دارد با بیان اینکه بیماری‌های عفونی از مهم‌ترین بیماری‌های تهدید کننده بشر به شمار می‌روند، گفت: در این کنگره تازه‌ترین دستاوردها در زمینه تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه عفونت‌های بیمارستانی ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از پذیرش در بیمارستان ایجاد می‌شوند یا طی دوره‌ای ۱۰ تا ۳۰ روزه بعد از ترخیص به وجود می‌آیند، افزود: این عفونت‌ها منجر به افزایش مرگ و میر، افزایش طول مدت بستری بیمار و افزایش هزینه‌های بیمار می‌شوند؛ بطوری که در آمریکا این عفونت‌ها پنج میلیون دلار تلفات هزینه‌ای ایجاد می‌کند و به مرگ یک درصد از بیماران منجر می‌شود اما میزان این موارد در ایران هنوز محاسبه نشده است.

حاج میراسماعیلی گفت: ۴۲ درصد از عفونت‌های بیمارستانی، عفونت‌های ادراری، ۲۴ درصد عفونت‌های زخم جراحی و ۱۵ تا ۲۰ درصد عفونت دستگاه تنفسی تحتانی هستند که انتقال این عفونت‌ها از طریق تماس مستقیم،‌ هوا و ناقلینی مانند موش است.

وی افزود: همچنین ۷۰ درصد عوامل عفونت‌های بیمارستانی باکتری‌ها، ۲۰ درصد ویروس‌ها، ۵ درصد قارچ‌ها، ۳ درصد انگل‌ها و ۲ درصد عوامل ناشناخته هستند و میانگین بروز عفونت‌ها در ایران ۱۰ تا ۱۵ درصد است این در حالی است که این میانگین در کشورهای توسعه یافته ۵ درصد و درکشورهای درحال توسعه ۲۵ درصد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با ارائه گزارشی از میزان بروز عفونت‌های بیمارستانی در مراکز تابعه دانشگاه ایران گفت:‌ میانگین بروز عفونت در ۵ مرکز درمانی ۲٫۳۸ صدم درصد بوده و میانگین آن در نواحی تابعه دانشگاه ۱٫۰۸ در سال ۹۳ بوده است.

دکترحاج میراسماعیلی با بیان اینکه بخش‌های سوختگی ، رکورددار عفونت‌های بیمارستانی هستند افزود: بخش‌های سوختگی شایع‌ترین بخش‌هایی هستند که عفونت‌های بیمارستانی ایجاد می‌کنند و پس از آن بخش‌های ویژه ، خون و سرطان قرار دارند.

وی با بیان اینکه بخش‌های زنان، کودکان و چشم پایین‌ترین حد عفونت‌های بیمارستانی را دارند؛ از تشکیل کمیته کنترل عفونت‌های بیمارستانی دانشگاهی دردانشگاه علوم پزشکی ایران خبر داد و گفت: موارد عفونت بیمارستانی طبق سنجش‌های دانشگاه پیگیری می‌شود.

حاج میراسماعیلی گفت:‌ کار اشتباهی که در برخی مراکز درمانی شایع شده، این است که لوازم یکبار مصرف را استریل و دوباره استفاده می‌کنند که ما در مراکز خود اصلا اجازه چنین کاری را نمی‌دهیم.

در ادامه این کنگره که در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد شاه قدمی دبیر علمی کنگره گفت : بر اساس آمار ارائه شده ۸ میلیون بیمار در حوزه بستری و ۲۰ میلیون در حوزه سرپایی داریم ؛ اگر از این ۸ میلیون نفر ۸۰۰ هزار نفر دچار بیماری عفونی باشند که شاید به ظاهر کم باشد اما هزینه‌های زیادی را به جامعه تحمیل می‌کنند.

وی افزود: اگر این کنگره بتواند درصد کمی در کاهش این تعداد موثر باشد با توجه به کمبود کادر پرستاری تاثیر خوبی است.

شاه قدمی محور این کنگره را بسیار گسترده دانست و گفت: تلاش زیادی انجام شده است تا ارتباط بیشتری میان فعالان این حوزه برقرار شود و مزیت کنگره امسال نسبت به سال قبل حضور انجمن کنترل عفونت و دانشگاه علوم پزشکی ایران است.

دبیر علمی کنگره شعار امسال را عزم ملی برای ثبت و ارزیابی جامع عفونت‌های بیمارستانی و ارتقای کیفیت تجهیزات پزشکی بیان کرد.


مطالب پربازدید

نظرات