پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » آلودگی هوا و تاثیر آن در کمبود ویتامین د

آلودگی هوا و تاثیر آن در کمبود ویتامین د

سلامت | ۲۵ دی۱۳۹۴ | 746 بازدید | نظرات

رییس پژوهشکده تحقیقات پیشگیری اولیه از بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۴ عامل را موجب شیوع بیماری‌های غیرواگیر دانست و گفت: کمبود ویتامین D یکی از این عوامل است که در کشور آفتاب خیزی چون ایران به دلیل آلودگی هوا با کمبود این ویتامین در افراد مواجه هستیم.

به گزارش ایسنا، دکتر رویا کلیشادی که در میزگرد تخصصی چهارمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا سخن می‌گفت، عمده بار بیماری‌ها در کشورهای در حال توسعه به ویژه ایران را مربوط به بیماری‌های غیر واگیر دانست و افزود: نتایج مطالعات نشان می‌دهد که با کنترل چهار عامل می‌توان از بروز بیماری‌های غیرواگیر جلوگیری کرد.

وی ایجاد تعادل سلولی مواد اکسیداسیونی را از عوامل کنترل شیوع بیماری‌های غیر واگیر دانست و اظهار داشت: در بسیاری از بیماری‌های مزمن مثل امراض قلبی – عروقی و دیابت موضوع عدم تعادل میان سلول و مواد اکسیداسیونی مطرح است از این رو در سال‌های اخیر بر مصرف مواد غدایی حاوی آنتی اکسیدان تاکید شده است.

کلیشادی، تخریب لایه داخلی رگ‌ها را از دیگر عوامل موثر در بروز بیماری‌های غیرواگیر دانست و یادآور شد: آلودگی هوا اثرات مستقلی بر روی تخریب لایه‌های داخلی رگ‌ها دارند.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کمبود ویتامین D را سومین عامل بروز بیماری‌های غیر واگیر دانست و ادامه داد: در کشور آفتاب خیزی چون ایران، شاهد کمبود ویتامین D‌ هستیم که این امر نه تنها بر روی استخوان‌ها اثر دارد بلکه در بروز برخی از سرطان‌ها موثر است.

وی، دلیل شیوع کمبود ویتامین D در کشور را شدت آلودگی هوا دانست و اضافه کرد: آلودگی هوا مانع از نفوذ اشعه خورشید می‌شود.

این محقق اضافه کرد: در سال‌های اخیر شاهد افزایش بیماری MS‌ هستیم که بر اساس تایید متخصصان مغز و اعصاب یکی از دلایلی آن کمبود ویتامین D است.

وی، وجود مواد شیمیایی را از دیگر عوامل موثر در بروز بیماری های غیرواگیر دانست و گفت: این مواد موجب اختلال درون ریز می شوند که در نهایت به افزایش چاقی و بروز اختلال در قند و چربی منجر می‌شود.

کلیشادی خاطر نشان کرد: در صورتی که این چهار محور کنترل شود، می‌توان از بروز بیماری‌های غیرواگیر جلوگیری کرد.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

نظرات