پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » آشنایی با موثرترین روش جوانسازی پوست

آشنایی با موثرترین روش جوانسازی پوست

خواندنی ها | 1397-03-21 | ۲۹۲۱ بازدید | نظرات

میکرونیدلینگ یک دستگاه درماپن می باشد که باعث ایجاد زخم های کوچک و بدون خونریزی شدید، در سطح پوست می شود. در این فرآیند پوست از جهات زیر شرایط بهتری پیدا خواهد کرد.

 • درمان افتادگی پوست
 • رفع اسکار آکنه
 • درمان منافذ باز پوست
 • رفع ترک پوستی
 • جوانسازی
 • میکرونیدلینگ (عمل تحریک زیرپوستی تولید کلاژن) یک اصطلاح کلی برای اشاره به عملی است که طی آن یک ابزار مخصوص که یک غلتک کوچک و تعداد زیادی سوزن بسیار ریز (معمولاً فلزی) در قسمت سر آن تعبیه شده است، بر روی پوست شما حرکت داده می‌شود. در جریان این عمل، با استفاده از سوزن‌های ریزی که در این وسیله استفاده شده است، زخم‌های بسیار کوچکی به صورت کنترل شده بر روی سطح پوست ایجاد می‌شود که باعث تحریک پوست و افزایش تولید کلاژن و الاستین در آن می‌شود. تحریک کردن فرایند ترمیم و بازسازی طبیعی پوست باعث می‌شود که لایه زاینده پوست ضخیم‌تر شود و چروک‌های پوست بهبود پیدا کند و رفع جای زخم موثر است . علاوه بر آن با انجام میکرونیدلینگ، کانال‌های بسیار ریزی بر روی لایه سطحی پوست ایجاد می‌شود که در جذب سریع‌تر و مؤثرتر ژل‌ها، کرم‌ها و سروم‌ها به داخل بافت پوست تأثیر زیادی دارد.
 • به منظور رفع هر گونه ابهامی که ممکن است با شنیدن واژه نیدلینگ (به معنی سوزن‌کاری) برای شما ایجاد شود، در اینجا توضیحاتی در مورد ماهیت این عمل برای شما ارائه می‌کنیم:
  • میکرونیدلینگ به معنی سوزن زدن برای تزریق نیست.
  • میکرونیدلینگ به معنی سوراخ کردن پوست نیست.
  • میکرونیدلینگ همان عمل DIY نیست.

از میکرونیدلینگ می‌توان برای رفع چین و چروک در همه قسمت‌های بدن شامل صورت، گردن، بالای سینه و شانه‌ها (دکولته)، بازوها، دست‌ها، پاها، شکم و کمر استفاده کرد.

عکس, آشنایی با موثرترین روش جوانسازی پوست

میکرونیدلینگ برای رفع خطوط و چروک‌های ریز پوست

چروک‌های پوست صورت، سوختگی‌های ناشی از آفتاب و نازک شدن پوست اصولاً به دلیل از دست رفتن کلاژن و الاستین موجود در پوست به وجود می‌آید. میکرونیدلینگ می‌تواند با تولید کلاژن و الاستین طبیعی در پوست، باعث بهبود قابل توجه این عوارض شود. تولید کلاژن و الاستین موجب کاهش خطوط ریز، چروک‌ها و آثار زخم باقیمانده بر روی پوست و جوان سازی پوست می‌شود. علاوه بر آن، تجمع کلاژن و الاستین در پوست به کشیدن پوست و افزایش استحکام آن کمک می‌کند. این کار در جلوگیری از نازک شدن پوست که معمولاً در اثر پیری اتفاق می‌افتد نیز تأثیر قابل توجهی دارد.”روش میکرونیدلینگ معایب و عوارض اندکی نیز دارد که در برابر مزایای آن قابل چشم پوشی هستند.”

درمان پیری زودرس پوست
این روش دقیقاً مانند درمان خطوط و چروک‌های روی پوست است.

برطرف کردن جای زخم و آثار جراحت
برطرف کردن جای زخم رایج‌ترین کاربرد این روش است. تجارب قبلی ثابت کرده است که میکرونیدلینگ صورتقادر است همه انواع جای زخم‌ها به جزء زخم‌های کلوئیدی را تا حد زیادی بهبود ببخشد و یا حتی به طور کامل برطرف نماید. زخم‌های کلوئیدی یک نوع زائده غیر طبیعی از بافت زخم هستند که بر روی سطح فوقانی پوست رشد می‌کند.

جای زخم در واقع یک بافت غیر طبیعی است که به دلیل تولید غیر معمول کلاژن در پوست به وجود می‌آید.میکرونیدلینگ پوست این قابلیت را دارد که جای زخم‌های کهنه و بافت‌های اطراف آن را برطرف کند و تولید کلاژن و الاستین در این نواحی را به مانند پوست سالم، تحریک کند.

رفع آثار کشیدگی پوست
رفع آثار کشیدگی پوست هم در ظاهر شبیه به درمان جای زخم است، با این تفاوت که آثار کشیدگی در اثر کشیده شدن سریع پوست به وجود می‌آید. البته درمان و برطرف کردن آنها هم مشکل‌تر از جای زخم‌های معمولی است. اغلب افرادی که از این روش برای برطرف کردن آثار کشیدگی پوست استفاده کرده‌اند، نتایج خیلی خوب و رضایت‌بخشی گرفته‌اند اما در مقایسه با درمان جای زخم ها، این عمل به درمان طولانی‌تر و تعداد جلسات بیشتری نیاز دارد.

افرادی که آثار عمیق کشیدگی بر روی پوست آنها وجود دارد معمولاً با انجام ۳ تا ۱۲ جلسه میکرونیدلینگ می‌توانند نتایج مشهود این عمل را مشاهده کنند.

درمان ضایعات رنگدانه‌ای پوست
ضایعات رنگدانه‌ای در اثر تولید غیر معمول رنگدانه ملانین و اختلال در عملکرد سلول‌های ملانوسیت که مسئول ساختن ملانین هستند، به وجود می‌آیند. این عارضه بیشتر در افرادی که رنگ پوست تیره دارند، مشاهده می‌شوند. ضایعات رنگدانه‌‌ای معمولاً بعد از بروز آکنه، جراحت‌های پوستی و مواجهه طولانی مدت با نور آفتاب به وجود می‌آیند. میکرونیدلینگ از طریق جدا کردن لایه سطحی پوست و تحریک تولید سلول‌های سالم ملانوسیت به کاهش ضایعات رنگدانه‌ای در پوست کمک می‌کند.

روش میکرونیدلینگ پوست صورت بر خلاف سایر روش‌های سخت و آزار دهنده‌ای از قبیل میکرودرم ابریژن، لیزر و لایه‌برداری با مواد شیمیایی، یک روش کاملاً ایمن برای همه افراد مخصوصاً کسانی است که رنگ پوست تیره‌تری دارند. این روش باعث از دست رفتن رنگدانه‌‌های پوست نخواهد شد.

رفع لکه‌های پیری
میکرونیدلینگ دقیقاً از همان طریقی که در درمان ضایعات رنگدانه‌ای مؤثر است، می‌تواند با ریزش لایه سطحی پوست در رفع لکه‌های پیری و کاهش شکل ظاهری آنها تأثیر زیادی داشته باشد. علاوه بر آن، میکرونیدلینگ میزان جذب و کارایی تأثیر ترکیبات فعال موجود در داروهای موضعی که برای درمان شما استفاده می‌شوند را افزایش می‌دهد.

درمان علائم بیماری روزاسه
روزاسه یک بیماری پوستی است که باعث قرمز شدن پوست صورت می‌شود و می‌تواند کلاژن موجود در پوست را تخریب نماید. نور آفتاب، بعضی از مواد غذایی، مشروبات الکلی، تغییرات دمایی و غیره می‌تواند باعث بروز بیماری روزاسه شود. میکرونیدلینگ می‌تواند با افزایش تولید کلاژن در پوست، علائم بیماری روزاسه را تا حد زیادی برطرف نماید.

رفع آکنه
میکرونیدلینگ از طریق تقویت جذب و کارایی محصولات موضعی که برای درمان آکنه مستقیماً بر روی موضع آسیب‌دیده استفاده می‌شوند، در درمان آکنه تأثیر دارد. این خاصیت میکرونیدلینگ باعث صاف و شفاف شدن پوست شما خواهد شد. توصیه می‌شود که برای درمان آکنه از سوزن‌هایی با اندازه ۲۵/۰ میلی‌متر (با ۵/۲ میلی‌متر اشتباه نشود) استفاده شود.

البته درمان آکنه با استفاده از میکرونیدلینگ، یک عیب جانبی هم دارد و آن اینکه در اثر حرکت غلتک دستگاه میکرونیدلینگ بر روی پوست و فرو رفتن سوزن‌های آن به داخل جوش‌های پوستی فعال، ممکن است باکتری‌های عامل این بیماری به سایر نقاط سالم پوست هم منتقل شوند. بنابراین بهتر است که در زمان عمل، از نزدیک کردن غلتک دستگاه به اطراف جوش‌های فعال خودداری شود و یا این عمل را تا زمانی که علائم آکنه و جوش‌های پوستی شما تسکین پیدا کند، به تأخیر بیندازید.

اگر می‌خواهید زخم‌های ناشی از آکنه را بر روی پوست خود درمان کنید و هنوز هم آکنه‌های فعال بر روی پوست شما وجود دارد، باید از تماس غلتک دستگاه با جوش‌های فعال جلوگیری کنید و یا صبر کنید تا جوش‌های فعال به طور کامل بهبود پیدا کنند.

رفع منافذ باز
منافذ بزرگ پوست اغلب بر روی بینی و در اطراف گونه‌ها به وجود می‌آید. غلتک دستگاه میکرونیدلینگ می‌تواند از طریق تولید کلاژن بیشتر و افزایش ضخامت لایه اپیدرم موجب کاهش مشکل ظاهری منافذ باز بر روی پوست شود.

نکته مهم:  میکرونیدلینگ نمی‌تواند منافذ باز پوست را به طور کامل برطرف و یا از ایجاد آنها جلوگیری کند، زیرا اندازه منافذ پوست شما از طریق ژنتیکی تعیین می‌شود.

درمان ریزش مو
میکرونیدلینگ می‌تواند در رفع اشکال مختلف ریزش مو از قبیل آلوپسیا مؤثر باشد. تحقیقات نشان داده است که میکرونیدلینگ بیشترین کارایی را در درمان آلوپسیا که با عنوان طاسی با الگوی مردانه نیز شناخته می‌شود، دارد.

میکرونیدلینگ از طریق آزادسازی فاکتور رشدی اندوتلیال که در بهبود رشد مو، افزایش اندازه فولیکول‌ها و افزایش ضخامت مو تأثیر دارد، باعث جلوگیری از ریزش موها می‌شود.

مزایای عمل میکرونیدلینگ

ظهور آثار مشهود عمل و بهبودی قابل ملاحظه عوارض پوستی به فاصله تنها چند روز بعد از اولین جلسه درمانی
صرفه اقتصادی بالا – بر خلاف روش‌های دیگری مانند لیزر، هزینه میکرونیدلینگ ، مناسب بوده و به هیچ گونه هزینه‌های اضافی نیاز ندارد.
دوره بهبودی کوتاه بعد از عمل (نصف روز تا یک روز)
عدم وجود جراحت و آسیب‌های دائمی بر روی پوست
عدم بروز خون‌مردگی، عفونت، تغییر رنگ پوست وسایر عوارض پوستی
افزایش قابل توجه در میزان جذب ترکیبات فعال موجود در داروهای موضعی
امکان درمان تمامی انواع مختلف پوست‌ها
افزایش استحکام و ضخامت پوست، بدون حذف یا آسیب رساندن به لایه اپیدرم
و مزایای متعدد دیگر …

عمل میکرونیدلینگ  چگونه انجام می‌شود؟

یک نوک سوزنی استریل که حامل ۱۲ سوزن بسیار ریز می‌باشد، به سر ابزار دستی (میکروپن) متصل می‌شود. پزشک متخصص پوست، یک لایه نازک از ژل موضعی را بر روی پوست شما می‌مالد و عمق مناسب عمل را بر اساس نیازها و شرایط خاص شما تعیین می‌کند. سپس میکروپن با یک حرکت به صورت آرام بر روی پوست شما فشرده شده و همزمان در یک جهت مشخص حرکت داده می‌شود تا وقتی که تمام سطح ناحیه مورد عمل پوشش داده شود.

این عمل چه مدت طول می‌کشد؟
مدت زمان عمل جوانسازی با میکرونیدلینگ بر اساس اندازه ناحیه مورد عمل متفاوت است و به طور کلی در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

مراقبت‌های لازم از پوست برای عمل میکرونیدلینگ کدام است؟
بلافاصله بعد از انجام عمل میکرونیدلینگ، شما نباید هیچ گونه داروی ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن، موترین یا آدویل استفاده کنید. این ترکیبات باعث اختلال در فرایند طبیعی ترمیم و بازسازی پوست می‌شود که برای جوانسازی پوست دست و لیفت صورت شما بسیار حیاتی است و نقش اصلی را در این زمینه بر عهده دارد. برای عمل میکرونیدلینگ، نکات ساده زیر را با دقت رعایت کنید:

در روز عمل: قبل از انجام عمل جوانسازی پوست از هیچ گونه لوسیون، مواد آرایشی یا سایر محصولات موضعی بر روی پوست صورت خود استفاده نکنید. بعد از آنکه عمل شما به پایان رسید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از یک پماد تقویت کننده لیپوپپتید یا مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید. برای تمیز کردن صورت خود می‌توانید شب‌ها قبل از خواب از یک شوینده ملایم استفاده کنید.

روز اول: در روز بعد از انجام جوان سازی پوست دست و صورت خود را به طور عادی تمیز کنید و مواد آرایشی یا کرم‌ها و لوسیون‌های موضعی دیگر را مطابق معمول استفاده نمایید. دقت کنید که هرگز نباید از لایه‌بردارها یا ترکیبات حاوی اسید گلیکولیک که در شوینده‌ها وجود دارد، استفاده کنید. زیرا این مواد می‌تواند باعث خشک شدن شدید پوست شما بعد از عمل شود. همچنین باید حتماً از یک کرم ضد آفتاب با خاصیت حفاظتی (SPF) برابر ۳۰ یا بالاتر بر روی پوست خود استفاده کنید.

روزهای دوم تا هفتم: ظرف دو روز بعد از انجام عمل میکرونیدلینگ برای جوان شدن پوست دست و صورت ، شما مشاهده می‌کنید که پوستتان خشک و پوسته پوسته شده است. این حالت به خاطر افزایش سرعت تکثیر سلول‌های پوست به وجود می‌آید. طی این مدت می‌توانید یک کرم مرطوب کننده معمولی بر روی پوست خود بمالید. نکات و دستوراتی که پزشک برای جوان سازی پوست به شما داده است را به دقت رعایت کنید.

اگر پزشک، عمل میکرونیدلینگ را در اطراف چشم‌های شما نیز انجام داده باشد، ممکن است به مدت ۳ تا ۴ روز کمی خون‌مردگی دور چشم‌های شما وجود داشته باشد، که در این صورت می‌توان آن را با یک آرایش ملایم پوشاند. ظرف چند روز بعد، پوست شما در ناحیه مورد عمل شروع به ریزش می‌کند. البته اینها لایه‌هایی از پوست هستند که به طور طبیعی حدود یک هفته بعد خواهند ریخت، اما میکرونیدلینگ باعث شده است که زودتر به سطح بیایند. در طی این مدت که دوره موقت ریزش پوست به شمار می‌رود، پوست شما خشک می‌شود و می‌ریزد.

روز هفتم به بعد: از یک هفته بعد از انجام عمل میکرونیدلینگ، اغلب بیماران مشاهده می‌کنند که پوستشان حالت لطیف‌تر و درخشان‌تری پیدا کرده است.

انواع میکرونیدلینگ

انواع مختلفی از دستگاه‌های میکرونیدلینگ با نام‌های تجاری مختلف وجود دارند. یکی از آنها، نوع دستی این دستگاه است که درمارولر نام دارد. شواهد و مدارک علمی متعددی در تأیید کارایی این نوع از دستگاه‌های میکرونیدلینگ برای کاهش آثار زخم‌ها بر روی پوست وجود دارد، اما در مورد قابلیت آن برای برطرف کردن چروک‌ها و خطوط روی پوست ، جوان سازی صورت و یا تأثیر آن در افزایش قابلیت جذب ترکیبات ضد پیری به درون پوست، شواهد علمی زیادی وجود ندارد. در ادامه، انواع مختلف دستگاه‌های میکرونیدلینگ شرح داده می‌شود:

درمارولر شبیه به قلم‌موی‌های غلتکی کوچکی است که برای رنگ‌آمیزی زاویه‌های تنگ و نقاطی از ساختمان که دسترسی به آنها مشکل است استفاده می‌کنید. عملکرد این دستگاه‌ها مانند غلتک‌های هواده چمن است که در فضای سبز و زمین‌های چمن استفاده می‌شود، با این تفاوت که اندازه خیلی کوچکتری دارد و در یک مقیاس مینیاتوری کار می‌کند. در سر این ابزارها یک سیلندر گرد وجود دارد که حول یک محور افقی می‌چرخد و روی سطح دوار آن حداقل ۲۰۰ سوزن بسیار ریز تعبیه شده است. در قسمت بالای این ابزار هم یک دستگیره وجود دارد که از آن برای حرکت دادن غلتک بر روی سطح پوست صورت استفاده می‌شود. شما این وسیله هواده- مانند را با فشار مختصری بر روی پوست صورت می‌غلتانید و در نتیجه در امتداد مسیر حرکت آن، صدها سوراخ بسیار ریز بر روی پوست ایجاد می‌شود.

درماپن دقیقاً مشابه با یک خودکار است که نوک گرد و مدور دارد و تعداد زیادی سوزن بسیار ریز روی نوک آن وجود دارد. نوک این وسیله و سوزن‌های آن به وسیله یک موتور الکتریکی کوچک حرکت داده می‌شود. وقتی که سوزن‌های این وسیله به حرکت در می‌آیند، شبیه به حرکت مُهر زدن، در داخل پوست فرو می‌روند و خارج می‌شوند و به این ترتیب تعداد زیادی سوراخ بسیار ریز در پوست ایجاد می‌کنند.

درما استمپ شبیه به درماپن است ولی اندازه نوک آن بزرگتر و تعداد سوزن‌های آن بیشتر است. حرکت این وسیله می‌تواند به وسیله موتور الکتریکی و یا به صورت دستی باشد و عملکرد آن هم همان‌طور که از اسم آن مشخص است، به صورت مُهر زدن روی پوست است. یعنی به جای آنکه یک غلتک سوزن‌دار را بر روی پوست خود بغلتانید یا با استفاده از یک موتور بر روی پوست شما حرکت کند، شما سوزن‌های ریز را در حرکتی شبیه به مُهر زدن در پوست فرو می‌کنید. روش کار این وسیله تا حدودی شبیه به ماشین تاتو است، با این تفاوت که به جای یک سوزن، تعداد زیادی سوزن ریز به صورت همزمان در سطح پوست فرو می‌روند (و البته رنگ یا جوهر تاتو هم در اینجا دیگر وجود ندارد!).

در زمان انجام عمل میکرونیدلینگ چه حسی به فرد دست می‌دهد؟

حسی که یک فرد در زمان عمل میکرونیدلینگ پوست دارد شبیه به آن است که یک سنباده ریز و سبک را بر روی سطح پوست خود حرکت دهد. قبل از تقبل هزینه میکرونیدلینگ باید بدانید که پوست بعضی از قسمت‌های صورت نسبت به این عمل حساسیت بیشتری دارد، اما با تنظیم سرعت چرخش نوک دستگاه، می‌توان حس آزار دهنده آن را تا حد زیادی کاهش داد. علاوه بر آن، استفاده از یک ژل مرطوب کننده بر روی سطح پوست هم باعث می‌شود که ناراحتی ناشی از این عمل را بهتر بتوان تحمل کرد.

هزینه درمان
همانطور که ذکر شد هزینه میکرونیدلینگ نسبت به روش‌های دیگر بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. برای اطلاع دقیق از قیمت باید به پزشک مراجعه شود..

مشاوره تخصصی رایگان با کارشناسان کلینیک برنافیت

۰۲۱-۲۲۶۸۵۸۳۸

۰۲۱-۷۷۲۲۹۸۷۷


مطالب پربازدید

نظرات