پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > کدام مشکلات پوستی نشان دهنده بیماریهای خطرناک است؟

کدام مشکلات پوستی نشان دهنده بیماریهای خطرناک است؟

سلامت | ۳ اسفند۱۳۹۵ | 4289 بازدید | نظرات

برخی از مشکلات پوستی که چندان بزرگ به نظر نمی رسند، ممکن است نشانه هشدار دهنده ای برای مشکلات سلامت جدی‌تر باشند. در ادامه با برخی مشکلات پوستی که نیازمند مراجعه به یک متخصص پوست هستند، بیشتر آشنا می شویم.

photo کدام مشکلات پوستی نشان دهنده بیماریهای خطرناک است؟

جوشی که از بین نمی رود یا هنگام کنده شدن خونریزی می کند

اگر جوش آکنه مانند روی صورت شما پس از گذشت چند هفته از بین نرفته است و یا هنگامی که آن را می کنید، خونریزی می کند، ممکن است در واقع با یک نوع سرطان پوست مواجه باشید.

کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی دو نوع شایع سرطان پوست هستند. این انواع غیر ملانوم سرطان پوست می توانند در هر جای بدن پدیدار شوند، اما به طور معمول در قسمت هایی که بیشترین میزان مواجهه با نور خورشید را دارند، مانند صورت، دست ها و پاها شکل می گیرند. آنها اغلب شبیه یک جوش کوچک یا برآمدگی درخشان و مرواریدی به نظر می رسند، اما می توانند همانند یک تکه قرمز که شبیه اگزما به نظر می رسد نیز ظاهر شوند و حتی شبیه یک تکه پوست خشک و سخت شده باشند.

اگر پزشک به سرطان پوست مشکوک شود، نمونه برداری صورت می گیرد تا برای بررسی سلول های سرطانی به آزمایشگاه ارسال شود. اگر نتیجه مثبت باشد، یک جراحی میکروگرافیک موس برای برداشتن لایه های زیرین سرطان پوست و درمان بیماری صورت می گیرد.

جوش های دردناک که خوب نمی شوند، ممکن است استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متیسیلین (MRSA) باشند که یک عفونت باکتریایی مقاوم در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک ها محسوب می شود. افزون بر تجویز آنتی بیوتیک به امید اثرگذاری، پزشک برای تخلیه پوست منطقه تحت تاثیر قرار گرفته یک جراحی انجام می دهد تا از نفوذ باکتری به اعماق بدن، جایی که می تواند موجب عفونت شود و زندگی فرد را در معرض تهدید قرار دهد، پیشگیری کند.

لب های خشک و ترک خورده شما بهبود نمی یابند

اگر به طور مرتب دور دهان یا خط لب شما پوسته های فلس مانند شکل می گیرند و پس از چهار تا هشت هفته استفاده از نرم کننده لب بهبودی حاصل نمی شود، این شرایط می تواند نشانه ای از التهاب لب اکتینیک، ضایعات پیش سرطانی که در نتیجه مواجهه با نور خورشید شکل می گیرند، باشد. مردان به واسطه عدم استفاده از لوسیون های لب یا رژ لب در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این شرایط قرار دارند.

اگر متخصص پوست به التهاب لب اکتینیک مشکوک شود، احتمالا نمونه برداری از منطقه تحت تاثیر قرار گرفته انجام می شود. در شرایطی که تنها ۱۰ درصد از التهاب لب اکتینیک به کارسنیوم سلول سنگفرشی تبدیل می شود، پیش بینی این که کدام یک سرطانی خواهد شد و کدام یک نمی شود، دشوار است. بر همین اساس، پزشک ممکن است روش های درمانی مانند لیزر، لایه برداری شیمیایی، یا داروهای موضعی را تجویز کند.

تکه ای پوست خشک که با استفاده از مرطوب کننده ها نیز از بین نمی رود

اگر از مرطوب کننده ها روی تکه های پوستی سخت و فلس مانند استفاده می کنید و بدون حصول بهبودی بیش از یک ماه از این کار می گذرد، ممکن است اصلا با خشکی پوست مواجه نباشید. این تکه ها ممکن است نشان دهنده یک پیش سرطان به نام کراتوز اکتینیک (AK) باشند.

احساس کردن این بخش ها اغلب راحت‌تر از مشاهده آنها است و بافتشان به طور معمول مشابه با کاغذ سنباده است. کراتوز اکتینیک به طور معمول روی صورت، گوش ها، پوست سر – به ویژه اگر کم مو باشید – و دیگر بخش های بدن که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند، شکل می گیرد. اگر قابل مشاهده باشند، اغلب یک تکه از پوست خشک و سخت که ممکن است پوسته پوسته شود، اما بار دیگر در همان محل ظاهر می شود، به نظر می رسند.

با گذشت زمان، پیش سرطان ها می توانند به کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل شوند. متخصص پوست احتمالا بی نیاز از نمونه برداری کراتوز اکتینیک را تشخیص می دهد و آن را با نیتروژن مایع درمان می کند که سلول های آسیب دیده را از بین می برد و به حذف تکه خشک کمک می کند.

گردن، کشاله ران، یا زیر بغل شما تیره شده اند

تیره شدن پوست در بخش هایی که تا می خورد می تواند نشانه ای از شرایطی به نام آکانتوز نیگریکانس باشد. انسولین بیش از اندازه در بدن می تواند محرک تیرگی پوست باشد. در نتیجه، این شرایط می تواند بیانگر مقاومت به انسولین یا حتی دیابت نوع ۲ باشد.

اگر متوجه شدید تاخوردگی های پوست در حال تیره‌تر شدن هستند به متخصص پوست مراجعه کنید. وی یک آزمایش قند خون را برای بررسی ابتلا به دیابت تجویز خواهد کرد. پزشک ممکن است یک روشن کننده پوست برای درمان مناطق تیره شده تجویز کند، اما روند درمان احتمالا شامل رسیدگی به شرایطی جدی‌تر مانند کنترل دیابت و کاهش وزن اضافی خواهد بود زیرا چاقی می تواند مشکلات مربوط به انسولین را در پی داشته باشد.

اما اگر متوجه تیرگی پوست در اطراف مفاصل خود – به عنوان مثال زانوها یا آرنج ها – شدید، تغییر رنگ ممکن است به شرایطی به نام بیماری آدیسون اشاره داشته باشد. بیماری آدیسون زمانی رخ می دهد که غدد آدرنال به میزان کافی هورمون های کورتیزول و آلدوسترون تولید نمی کنند.

اگر آزمایش های خون برای بررسی سطوح این هورمون ها ابتلا به بیماری آدیسون را تایید کنند، پزشک با شما درباره درمان جایگزینی هورمون صحبت خواهد کرد تا سطوح هورمون ها تنظیم شوند. زمانی که هورمون ها زیر کنترل قرار بگیرند، تغییر رنگ پوست نیز باید از بین برود.

ابروهای شما نازک شده اند یا در دیگر نقاط بدن ریزش مو دارید

اگر ابروهای شما نازک شده اند، پزشک احتمالا آزمایش خون را برای بررسی شرایط کم کاری غده تیروئید تجویز خواهد کرد. اگر آزمایش خون مشکلات تیروئید را تایید کنند، احتمالا برای بازگرداندن سطوح هورمون تیروئید به حالت عادی دارو دریافت خواهید کرد که باید نازک شدن ابروها را متوقف کرده و به تدریج رشد دوباره آنها آغاز شود.

اگر متوجه ریزش مو روی پوست خود شده اید، ممکن است به آلوپسی آره‌آتا یا طاسی منطقه ای مبتلا شده باشید، که یک بیماری خودایمنی محسوب می شود. در این شرایط سیستم ایمنی بدن به ناگاه فولیکول های مو را به عنوان یک عامل خارجی شناسایی کرده و به آنها حمله می کند که ریزش مو را در پی دارد.

طاسی می تواند در یک یا دو نقطه شکل بگیرد – مانند بخشی بی مو روی پا – یا می تواند گسترده شود و حتی تمام موهای سر را نیز در بر بگیرد.

اگر طاسی دارید در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری تیروئید قرار دارید، بر همین اساس، در صورت مشاهده نشانه های این چنینی باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک آزمایش خون را تجویز خواهد کرد تا میزان تولید هورمون تیروئید را بررسی کند یا یک نمونه برداری کوچک از ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته انجام می دهد تا تشخیص تایید شود. اگر سطوح هورمون مناسب نباشد، پزشک احتمالا داروی تیروئید تجویز خواهد کرد.

درمانی برای طاسی منطقه ای وجود ندارد، اما پزشک ممکن است تزریق کورتیکواستروئید یا کرم های استروئید موضعی را تجویز کند که به تحریک رشد مو کمک خواهند کرد. در برخی موارد، موها دوباره رشد خواهند کرد.

لکه هایی زیر ناخن خود دارید که به همراه ناخن رشد نمی کنند

اگر جسمی سنگین روی انگشتان پای شما سقوط کند یا انگشت دستتان لای در بماند می تواند به ایجاد کبودی زیر بستر ناخن منجر شود، که نه تنها درناک است، بلکه مدت زمان زیادی طول می کشد تا بهبود یابد. با این وجود، اگر متوجه تکه های قهوه ای یا بنفش رنگ زیر یکی از ناخن های خود شده اید که دلیل شکل گیری آن برای شما نامشخص است، و یا آن چه فکر می کردید یک کبودی است، بهبود نمی یابد باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

این شرایط می تواند نشانه ای از ملانوما باشد و به احتمال زیاد پزشک یک نمونه برداری برای حصول اطمینان از این مساله انجام می دهد. ملانوما شدیدترین شکل سرطان پوست است و روند درمان شامل عمل جراحی و برداشتن منطقه تحت تاثیر قرار گرفته و هر سلول سرطانی اطراف آن پیش از این که حالت تهاجمی پیدا کند، می شود.


مطالب پربازدید

امروز شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

نظرات