پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > خواندني ها > چرا پاهایم ورم میکند؟

چرا پاهایم ورم میکند؟

خواندني ها | ۱۰ آذر۱۳۹۶ | 1484 بازدید | نظرات

تورم در پاها زمانی شکل می گیرد که بدن مایع اضافی را در قسمت پایینی پاها حفظ می کند. این شرایط می تواند به دلایل مختلفی شکل بگیرد. در ادامه با برخی از این دلایل بیشتر آشنا می شویم.

ایستادن طولانی مدت

اگر شغل شما نیازمند ایستادن های طولانی مدت است، احتمال بیشتری دارد با تورم در پاهای خود مواجه شوید. زمانی که پاها را حرکت نمی دهید، گردش خون در پاها کند می شود، و در نتیجه، مایع اضافی در پاها باقی می ماند.

افرادی که چندین ساعت را در حالت نشسته سپری می کنند نیز در امان نیستند. خمیده نگه داشتن پاها برای مدتی طولانی می تواند در گردش خون اختلال ایجاد کند.

برای پرهیز از این نوع تورم باید پاها را پس از ۲۰ یا ۳۰ دقیقه بی تحرکی حرکت دهید. ننداختن پاها روی یکدیگر نیز می تواند به پیشگیری از تورم کمک کند.

پوشیدن کفش های تنگ

زمانی که از کفش های تنگ استفاده می کنید، مواجهه با تاول ها تنها نگرانی شما نخواهند بود. کفش های تنگ موجب تورم در پاها نیز می شوند.

کفش های تنگ گردش خون را محدود می کنند، که به تجمع مایع منجر می شود. از پوشیدن کفش های تنگ و نمونه هایی که با شکل پای شما مطابقت ندارند، پرهیز کنید.

مصرف زیاد سدیم

همان گونه که ممکن است بدانید، مصرف زیاد سدیم احتباس آب در بدن را افزایش می دهد و این می تواند تورم در سراسر بدن و نه فقط پاها را موجب شود.

بیش از ۲,۳۰۰ میلی گرم سدیم در روز مصرف نکنید. همچنین، برای کاهش مصرف سدیم باید مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید، زیرا سرشار از این ماده معدنی هستند.

افزایش وزن

هنگامی که وزن شما افزایش می یابد، بدن باید برای پشتیبانی از وزن اضافه سخت‌تر کار کند. این فشار اضافه روی پاها موجب تورم می شود. در حقیقت، بانوان باردار به همین دلیل است که تورم در پاهای خود را تجربه می کنند.

در این مورد، کاهش وزن در بازگرداندن اندازه عادی به پاها کمک حال شما خواهد بود. عادات غذا خوردن خود را تغییر دهید و انجام ورزش را آغاز کنید.

photo چرا پاهایم ورم میکند؟

نارسایی احتقانی قلب

این شرایطی است که بر نیروی پمپاژ عضلات قلب تاثیرگذار است. تورم پاها یکی از نخستین نشانه های نارسایی احتقانی قلب است.

در صورتی که تورم پاها با علائمی مانند خستگی، خس خس سینه، سرفه، افزایش وزن، و تکرر ادرار، به ویژه در شب ها، همراهی می شود، مراجعه به پزشک اهمیت دارد.

آسیب دیدگی پا یا قوزک

یک شکستگی یا آسیب دیدگی مفصلی می تواند موجب تورم در پاها شود. هنگام آسیب دیدگی، بدن خون را به ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته پمپاژ می کند تا به روند بهبودی کمک کند و این شرایط می تواند موجب بزرگ‌تر شدن پاها نسبت به حالت عادی شود.

استفاده از کمپرس سرد روی ناحیه آسیب دیده یکی از موثرترین روش ها برای کاهش تورم و التهاب محسوب می شود.

عفونت ها

تورم پاها می تواند به واسطه عفونت های قارچی و باکتریایی شکل گرفته باشد. تورم ناشی از عفونت ها به طور معمول با راش های پوستی و قرمزی پوست همراهی می شود.

اگر درباره دلیل تورم پاهای خود و این که آیا یک عفونت زمینه ساز این شرایط شده است یا خیر مشکوک هستید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

نظرات