پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > چرا بیشتر کودکان رفلاکس دارند؟

چرا بیشتر کودکان رفلاکس دارند؟

سلامت | ۶ آبان۱۳۹۵ | 667 بازدید | نظرات

ریفلاکس معده در کودکان شیرخوار و نوزادان یکی از دردسرساز ترین مسائلی است که پدر و مادرها با آن دست و پنجه نرم میکنند؛ متأسفانه باید اعتراف کنیم که نیمی از کودکان به این عارضه مبتلا هستند. اما ریفلاکس معده در شیرخواران با آموزش نکات صحیح درباره شیردادن، قابل درمان است….در ادامه با ما همراه باشید

photo چرا بیشتر کودکان رفلاکس دارند؟

با توجه به شیوع ۵۰ درصدی ریفلاکس معده در کودکان شیرخوار، باید گفت که ریفلاکس معده در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به دو نوع فیزیولوژیک و پاتولوژیک تقسیم می شود.

ریفلاکس فیزیولوژیک به این معنا که مدتی پس از خوردن شیر مقداری شیر از دهان کودک خارج می شود خطرناک نبوده و معمولا کودکان مبتلا به این مشکل دارای وزن خوب، خواب مناسب، رشد کافی و سلامت جسمی لازم هستند.

برای درمان ریفلاکس فیزیولوژیک نیاز به سونوگرافی و یا داروی خاصی نیست، درمان این نوع از ریفلاکس ها نیاز به تغییر رژیم غذایی مادر نداشته و تنها با آموزش نکاتی مانند پوزیشن صحیح ضمن شیر دادن، پرهیز از شیر دادن زیاد، جلوگیری از چاقی نوزاد و توجه به یبوست کودک قابل درمان است.

مدت زمان بهبودی ریفلاکس های فیزیولوژیک بین ۲ تا پنج ماه بوده و پس از این مدت به خودی خود بهبود می یابد و هیچ خللی در سلامت کودک ایجاد نمی کند.

تجویز بالای سونوگرافی برای کودک و تغییر رژیم غذایی مادر توسط پزشکان و ناتوانی در تشخیص ریفلاکس فیزیولوژیک، صحیح نمیباشد و برای درمان این بیماری نیازی به مانور درمانی نبوده و تنها با آموزش نکات صحیح به مادر قابل حل است.

توجه به ریفلاکس معده در کودکانی که از شیرمادر تغذیه می کنند برای ترویج شیر مادر و رفع تمام موانع آن ضروری است و نباید بروز چنین ریفلاکس هایی مانع از شیر دادن مادر به کودک شود و فقط در مواردی که مادر مبتلا به بیماری های سرطان، HIV یا دیابت باشد توصیه به توقف در شیردادن می شود.

اما در ریفلاکس پاتولوژیک، طبق تجویز پزشک نیازمند ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و شیر مادر میباشد. 


مطالب پربازدید

امروز یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

نظرات