پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > تکنولوژي > همه چیز درباره پیشرفته ترین خودروی جنگی ترکیه

همه چیز درباره پیشرفته ترین خودروی جنگی ترکیه

تکنولوژي | ۱۶ بهمن۱۳۹۶ | 501 بازدید | نظرات

کبری که در رده خودروهای جنگی پیاده نظام قرار می گیرد، توسط شرکت خودروسازی ترکیه ای اوتوکار  با هدف تولید یک خودروی چرخ دار چند منظوره با قابلیت تحرک بالا ساخته شده است. کبری اوتوکار که در اصل برای نیروهای مسلح ترکیه طراحی شده، در کلاس خودروهای زرهی سبک جای خواهد گرفت و در مجموع امکانات قابل توجهی را در اختیار نیروهای نظامی قرار می دهد.

photo همه چیز درباره پیشرفته ترین خودروی جنگی ترکیه

طراحی و توسعه

کبری اوتوکار محافظت خوبی در برابر آتش سلاح های کوچک از خود نشان می دهد. لازم به ذکر است که مقاومت نسبی در مقابل مین های ضد نفر، ضد تانک و همچنین بمب های کنار جاده ای گزارش شده است. این خودروی پیاده نظام در سال ۱۹۹۷ خدمت عملیاتی خود را آغاز کرد و تاکنون سابقه شرکت در نبردهای مختلفی را داشته است. از جمله مهم ترین سوابق استفاده از آن علاوه بر ترکیه، می توان به افغانستان و گرجستان نیز اشاره کرد.

تا انتهای سال ۲۰۱۷، کبری موقعیت خود را به عنوان یک خودروی پیاده نظام صادراتی موفق به اثبات رسانده است. این محصول اپراتورهای مهمی از جمله آذربایجان، الجزایر، بحرین، بنگلادش، گرجستان، قزاقستان، مالدیو، نیجریه، پاکستان و امارات متحده عربی دارد.

photo همه چیز درباره پیشرفته ترین خودروی جنگی ترکیه

انواع

– کبری: نسخه اصلی اوتوکار را می توان پلت فرمی پایه به شمار آورد که قابلیت پذیرش نقش های مختلفی را در اختیار دارد. به عنوان مثال می تواند یک نفربر زره پوش باشد، یک خودروی ضد تانک و یا حتی وسیله نقلیه مخصوص شرکت در عملیات های شناسایی. از این مدل می توان به صورت یک خودروی دوزیست در شرایط حساس نیز استفاده کرد!

– کبری II: از این مدل برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ رونمایی شد. تفاوت آن با کبری اصلی پوشش زرهی قوی تر آن محسوب می شود. کبری II نه تنها سنگین وزن تر از نسخه اولیه است، بلکه طول، عرض و ارتفاع بیشتری نیز دارد.

از جمله مهم ترین امکانات این خودرو می توان به دوربین حرارتی، سیستم تهویه هوا، کیت محافظتی بیولوژیک، شیمیایی و هسته ای و همچنین موشک های پدافندی کوتاه برد اشاره کرد. از نظر نیروی محرکه نیز، کبری II مجهز به موتور دیزلی ۶ سیلندر با حجم ۶٫۷ لیتر، توربوشارژ و با قدرت ۲۸۱ اسب بخار است که حداکثر سرعت جاده ای ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت را امکان پذیر می سازد.

در اواخر سال ۲۰۱۵، نیروهای مسلح ترکیه سفارش ۸۲ واحد خودروی کبری II را به ارزش ۵۲ میلیون دلار ثبت کرد. برنامه ریزی ها برای تحویل خودرو ها نیز مربوط به نیمه اول سال گذشته بوده است.

  • کبری II دوزیست: این مدل کمی بزرگتر از کبری II بوده و همچنین مجهز به موتور قوی تر توربوشارژ V6، با قدرت ۳۶۰ اسب بخار است. این مجموعه توانایی عبور از دریاچه ها و محیط های آبی محدود را خواهد داشت.

photo همه چیز درباره پیشرفته ترین خودروی جنگی ترکیه

مشخصات اوتوکار کبری

– نوع: خودروی پیاده نظام جنگی

– محل تولید: ترکیه

– زمان خدمت: از سال ۱۹۹۷ تاکنون

– طراح: اوتوکار

– وزن: کبری ۶۲۰۰ کیلوگرم و کبری II حدود ۱۲،۰۰۰ کیلوگرم

– طول: کبری ۵٫۲۳ متر و کبری II معادل ۵٫۶ متر

– پهنا: کبری ۲٫۲۲ متر و کبری II معادل ۲٫۵ متر

– ارتفاع: کبری ۲٫۱ متر و کبری II معادل ۲٫۲ متر

– خدمه: کبری ۱+۸، کبری II برابر با ۲+۷

– برد عملیاتی: کبری ۷۵۲ کیلومتر و کبری II معادل ۷۰۰ کیلومتر

– سرعت: کبری ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت و کبری II معادل ۱۱۰ مایل بر ساعت

 

photo همه چیز درباره پیشرفته ترین خودروی جنگی ترکیه

photo همه چیز درباره پیشرفته ترین خودروی جنگی ترکیه

photo همه چیز درباره پیشرفته ترین خودروی جنگی ترکیه


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸

نظرات