پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > خواندني ها > همه چیز درباره عمل بالن معده

همه چیز درباره عمل بالن معده

خواندني ها | ۲۲ اسفند۱۳۹۵ | 786 بازدید | نظرات

بالون معده یک روش ساده و بدون جراحی برای کاهش اشتها و کاهش حجم معده است. در این روش، پزشک فوق تخصص گوارش توسط آندوسکوپی و پس از اطمینان از سالم بودن معده، بالون را به داخل معده فرستاده و سپس بر اساس اندازه معده بیمار آن را بسته به نوع بالون، از مایع یا هوا به میزان ۵۰۰ تا ۸۰۰ سی سی پر می کند. بالون حدود ۳/۲ از حجم معده را پر کرده و سبب ایجاد سیری زودرس و کاذب می شود پس از ۶ ماه پزشک دوباره آن را با آندوسکوپی خارج می کند. اخیرا از انواع جدید بالون معده با ماندگاری یک سال نیز در این مرکز بطور اختصاصی استفاده می شود.

photo همه چیز درباره عمل بالن معده
چه افرادی کاندیدهای خوبی برای بالون هستند؟
افراد باBMI =30-40 به دلیل اینکه اضافه‌ وزن محدودی دارند، می توانند با یک دوره بالون البته به شرط رعایت رژیم غذایی کم کالری و ورزش مرتب،‌ به وزن ایده‌آل برسند.
افراد با BMI بالای ۴۰، این افراد می توانند برای کاهش وزن، از این روش استفاده کنند، ولی از آنجایی که اضافه‌ وزن زیادی دارند، باید نسبت به افراد دسته اول، بیشتر رعایت کنند. گاهی ممکن است برای رسیدن به وزن مطلوب از ۲ یا چند دوره بالن استفاده کرد. همچنین افراد خیلی چاق که کاندید عمل‌های جراحی چاقی هستند، گاهی توسط جراحان محترم برای کاهش وزن اولیه و عوارض کمتر بیهوشی و عمل جراحی جهت بالن ارجاع داده میشوند.
عوارض احتمالی بالون معده چیست؟
بالون معده، روش بسیار کم عارضه‌ای است. عوارض عمده آنوجود درد و تهوع و گاهی استفراغ در چند روز ابتدایی است که در افراد مختلف، فرق میکند. گاهی هیچ درد و تهوعی وجود ندارد که فرد ممکن است با توجه به ذهنیت قبلی مبنی بر وجود درد و تهوع، حتی نگران شود که ممکن است برای بالن اتفاقی افتاده باشد،‌ درحالی که این افراد فقط به دلیل سازگاری خوب معده هیچ علامتی ندارند. گاهی ممکن است درد و تهوع وجود داشته باشد که در این صورت باید از داروهای مناسب استفاده شود، وجود اضطراب و نگرانی بر مدت و شدت عوارض می افزاید. لذا باید دانست که این علایم موقتی بوده و به زودی برطرف می شوند. عوارض دیگر احتمالی از جمله سوراخ شدن معده و انسداد روده در موارد بسیار نادری می تواند اتفاق بیافتد در ضمن ارتباط روزانه و مرتب با پزشک بسیار مهم است.
تفاوت بالن مایع و بالون هوا چیست؟
در بالن هوا به دلیل سبکی، علایم اولیه شامل درد و تهوع بسیار خفیف‌تر است. منتها از لحاظ میزان کاهش وزن  چه بسا ممکن است در بالن مایع به دلیل سنگینی بیشتر بالن، احساس کاهش اشتها و در نهایت کاهش وزن بیشتر هم باشد.
نکات مهم برای کسب نتایج مطلوب‌تر با بالون معده:
همواره با پزشک خود ارتباط نزدیک و صمیمانه ‌ای داشته باشید.
در صورتی که عارضه‌ ای احساس کرید یا روند کاهش وزنتان متوقف شد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
برنامه غذایی کم‌ کالری و ورزش منظم را هم فراموش نکنید.

 

انواع جدید بالون های معده
۱٫endball (بالون مخلوط مایع هوا):
این نوع بالون ساخت کشور فرانسه با قابلیت ماندگاری تا ۹ ماه و قابلیت پر شدن همزمان با مخلوط مایع و هوا بوده که سبب کاهش عوارض ابتدایی شامل تهوع و استفراغ و درد می گردد در نتیجه تحمل آن برای بیمار راحتتر می شود.
۲٫  spatz
بالون قابل تنظیم از طریق اندوسکوپی ساخت کشور آمریکا با قابلیت ماندگاری تا ۱سال که از مزایای این نوع بالون تنظیم آن از طریق آندوسکوپی بوده که به پزشک اجازه می دهد ابتدا بالون را با حجم کمتری از مایع پر نماید و در طول ۱ سال بر اساس اشتهای بیمار حجم آن را از طریق آندوسکوپی کم و زیاد نماید به همین دلیل عوارض ابتدایی شامل تهوع و درد به حداقل می رسد و در ضمن بیمار می تواند در هر زمان که احساس نمود معده اش به حجم قبلی بالون عادت نموده نسبت به افزایش حجم آن از طریق آندوسکوپی اقدام نماید. تاکنون ۱۵۰ بالون از این نوع گذاشته شده و نتایج خوبی که شامل کاهش تهوع و استفراغ و درد و کاهش وزن بیشتر نسبت به بالون های ۶ ماهه بوده به دست آمده است.
بالون معده با قابلیت تنظیم از طریق پورت و ماندگاری طولانی
این نوع از بالون های معده ساخت کشور فرانسه بوده و از هوا پر می شوند. این بالون ها از طریق اندوسکوپی وارد معده شده و از طریق یک پورت زیر پوستی قابلیت افزایش و کاهش حجم دارند. خاصیت قابل تنظیم بودن آنها مشابه حلقه معده (gastric banding) بوده ولی عوارض احتمالی حلقه معده از جمله نفوذ به داخل معده و جابجایی اتفاق نمی افتد. از برتری این نوع بالون این است که تهوع و استفراغ ودرد وجود ندارد و با توجه به ماندگاری طولانی امکان کاهش وزن بیشتری را می دهد. مزیت دیگر این نوع بالون قابل تنظیم بودن آن می باشد که به پزشک این امکان را می دهد که بر اساس تحمل و اشتهای بیمار مانند حلقه معده از روی پوست حجم بالون را کم و زیاد نماید.
اولین عمل بالون با قابلیت تنظیم و ماندگاری ۲ سال با حضور نماینده شرکت فرانسوی endogast در تاریخ ۱۹/۰۱/۸۹ انجام شد و بیمار بعد از چند ساعت با حال عمومی خوب مرخص گشت.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

نظرات