پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > همه چیز درباره عفونت گوش در کودکان

همه چیز درباره عفونت گوش در کودکان

سلامت | ۳۰ مرداد۱۳۹۵ | 292 بازدید | نظرات

گوش درد نوعی عفونت درمجاری تنفسی است، گوش با بینی و حلق درارتباط است و ویروس‌ها و میکروب‌هایی که در گوش عفونت تولید می‌کنند از این راه وارد گوش می‌شوند.
سن زیر سه‌سال، استفاده نکردن از شیرمادر، استفاده از مهدکودک، داشتن نقص ایمنی مادرزادی و لوزه سوم که گاهی لوزه‌های کوچک سرشار از میکروب است و استنشاق دود سیگار ازعواملی است که بچه‌ها را بیشتر برای عفونت گوش آماده می‌کند.
کودکانی که گروه‌ خونی آنان A ،B ،O است بیشترازکودکان دیگر به گوش درد مبتلا می‌شوند، پسرها بیشتر از دخترها دچاراین بیماری شده‌ و نژاد سفید نیز بیشتر از نژاد سیاه دراین زمینه استعداد دارند.
یکی ‌دیگراز علت‌های ابتلای کودکان به‌این بیماری افقی و کوتاه‌ بودن مجرایی که بینی را به گوش متصل می‌کند است. دراین مجراها داخل شدن میکروب به‌داخل گوش راحت تراست و در بزرگسالان طول آن بیشتر و عمودی‌است.
عفونت گوش به سه دسته حاد، گاه مزمن و مزمن تقسیم می شود: نوع حاد عفونت گوش چندروز طول می‌کشد وپس‌از مدتی تکرار می‌شود، اختلال‌های شنوایی زودگذر و حدود ۱۵تا ۳۰روز است، عارضه دریکی از دوگوش و یک طرفه بوده و عارضه کمتری به جای نمی‌ماند
درنوع دوم که گاه مزمن شده ودرگوش میانی مایعی به‌نام سروزیته ترشح می‌شود، عفونت دوطرفه‌است و اگر طولانی شود سنگینی گوش و اشکالات گفتاری پدیدار می‌شود
نوع سوم این عارضه دوطرفه است، درگوش مایع چسبناکی به نام چسب یا( (GLUEپیدا می‌شود، یا در بعضی مواقع پرده‌گوش پاره می‌شود وباقی می‌ماند.
این دسته از بیماران اگر درمان نشوند اختلال شنوایی و گفتاری در آنها طولانی خواهد بود، هر سه نوع گوش درد در سه سال اول زندگی که سال‌های زبان بازکردن و فراگیری است، شایع‌تر است.
درد بجز درنوع حاد، در دودسته دیگر چندان آزاردهنده نیست، به‌همین علت والدین متوجه نمی‌شوند وکودک را به پزشک نمی رسانند.
آبریزش بینی یا وجود خلط باترشح در ته گلوی کودک نیز می‌تواند زنگ خطری برای پیدایش گوش درد باشد.
کودکان لوزه سومی، بیشتر این حالت را دارند، همچنین آن دسته از کودکان که حساسیت دارند بیشتر دچار این حالت می‌شوند وبعضی‌از کودکان مستعد ممکن است در یک سال بیست مورد عفونت گوش داشته باشند.
استفاده از آنتی بیوتیک‌ها درانواع عفونت‌های میکروبی بویژه در موارد حاد و تخلیه گوش میانی ازطریق پرده صماخ درموارد طولانی‌تر از درمان‌های مفید این بیماری‌است.
ازبین بردن زمینه‌آلرژی و درمان‌های مربوطه‌ و تقویت بنیه ایمنی کودک از راه واکسیناسیون نیز در درمان این بیماری مفید است


همچنین بخوانید:

امروز پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

نظرات