پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > خواندني ها > همه چیز درباره رویال ژل

همه چیز درباره رویال ژل

خواندني ها | ۹ آبان۱۳۹۶ | 12422 بازدید | نظرات

رویال ژل سالهاست که به عنوان اکسیر جوانی در جوامع مختلف شناخته شده است.این ماده غذایی فوق العاده ارزشمند در واقع غذای مخصوص ملکه در کندوهای زنبور عسل میباشد.این ترکیب خواص شگفت انگیز فراوانی دارد که در این مطلب تمام خواص و تاثیرات آن در درمان بیماریها و نیز جوان ماندن و زیبایی پوست و مو به طور کامل برای شما عزیزان توضیح داده میشود.

photo همه چیز درباره رویال ژل

این ماده بسیار مغذی و نیرو بخش است. در واقع به عنوان غنی ترین ماده مغذی بیولوژیک شناخته شده و از گذشته های دور به عنوان اکسیر جوانی و مایه حیات در طب باستان استفاده می شده و اکنون نیز در کشورهای پیشرفته جهان استفاده طبی از آن بر پایه تحقیقات دانشمندان در دانشگاه ها و موسسه های تحقیقاتی معتبر رایج است. ژل رویال زود فاسد می‌شود و باید بعد برداشت آن را فورا به یخچال انتقال داد و یا فورا باید مصرف شود. ژل رویال به صورت خام یا قرص و یا خشک شده در آمریکا و اروپا موجود می‌باشد. ژل رویال سرشار از ویتامین‌های گروه B1,B2,B5,B6,B8,B9 .B12,(H),A,C,E می باشد. ژل رویال یک ماده غذائی بسیار ارزشمند و داروئی است که در درمان بسیاری از ناتوانی‌ها و امراض موثر می‌باشد از جمله در کاهش چربی خون، تنظیم هورمون‌ها، کمک به باروری و تسریع در بهبودی ناتوانی جنسی، کمک به رشد استخوان، محرک رشد، اشتهاآور، رفع سختی رگ‌ها، بهبودی روماتیسم مفصلی، درمان افسردگی، افزایش دهنده مقاومت بدن در مقابله با عفونت‌ها و در جلوگیری از پیری زودرس بسیار موثر است. به خاطروجود آنزیم‌ها و هورمون‌های موجود در ژل رویال بهتر است از تماس با نور و اکسیژن هوا جلوگیری نمود تا تجزیه نشود و الزاماً در یخچال یا فریزر نگهداری شود. ژل رویال به علت دارا بودن ماده‌ای بنام استیل کولین که نقش اساسی در نقل و انتقال پیام‌های عصبی ایفا می‌کند برای پیشگیری و درمان مشکلات عصبی نظیر آلزایمر، رعشه، اضطراب کاربرد دارد و همچنین در فعالیت‌های فکری زیاد هم می‌توان از این ماده استفاده کرد. در ضمن به خاطر داشتن همین ماده (استیل کولین) از رسوب کلسترول در جداره رگ‌ها که باعث سفت شدن دیواره رگ‌ها می‌شود و سکته را به‌دنبال دارد می‌کاهد. در ژل رویال مقدار فراوانی کلاژن موجود می‌باشد که در استحکام یاخته‌ها با یکدیگر نقش اساسی بازی می‌کند به ویژه یاخته‌های پوست پس جهت حفاظت و بهبود پوست بسیار موثر است. ژل رویال موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و سبب کاهش رشد و جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی می شود، که می تواند به عنوان یک ترکیب مکمل در درمان لوسمی، و همچنین جهت جبران عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی همراه با بحث تقویت سیستم ایمنی بدن مورد توجه قرار گیرد. ژل رویال ممکن است در انسان‌ها باعث ایجاد واکنش آلرژیک و حساسیت شود. این واکنش می‌تواند اعم از کهیر، آسم باشد. وقوع واکنش آلرژیک در افرادی که ژل رویال مصرف می‌کنند نامشخص و تعداد آنها بسیار نادر است و بر اساس تحقیقات از هر ۱۰۰۰۰ نفر فقط یک نفر ممکن است حساسیت به ژل رویال نشان دهد است. البته خطر وقوع حسایست و واکنش آلرژیک در افرادی که حساسیت‌های مختلف دیگری دارند، بالاتر است.

photo همه چیز درباره رویال ژل

خواص درمانی ژل رویال

مطالعات وسیعی از سال ۱۸۳۵ میلادی بر روی این ماده اعجاب انگیز صورت گرفته و خواص درمانی متعدد آن را به اثبات رسیده است که به برخی از آنها اشاره میشود:
میکروب کشی: ژل رویال به دلیل داشتن اسید چرب غیر اشباع (HAD10) ضد باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس، اشرشیاکلی، سالمونلا تیفی (عامل حصبه) عمل میکند. همانطور در درمان عفونت های ویروسی که مجاری تنفسی را درگیر می کند موثر است. در ژل رویال پروتئین قوی میکروب کشی بنام (Riyalisin) وجود دارد که اثر قوی بر ضد باکتری های گرم مثبت دارد.

جلوگیری از آلزایمر:در هر گرم ژل رویال یک میلی گرم استیل کولین وجود دارد. استیل کولین ماده مورد نیاز در انتقال پیام های عصبی در بدن انسان است. این ماده در درمان و جلوگیری از آلزایمر، رعشه و فراموشی بسیار موثر است و با آن میتوان فعالیت های فکری را افزایش داد.

جلوگیری از فشار خون:استیل کولین باعث گشاد شدن رگ های خونی نیز شده و موجب کاهش فشار خون در افرادی که از فشار خون بالا رنج میبرند می گردد.

جلوگیری از تصلب شرائین:سخت شدن سرخرگهای قلب که با افزایش سن و افزایش کلسترول خون در بدن انسان ایجاد می شود و (HAD10) موجود در ژل رویال با کاهش ذخیره کلسترول در دیواره سرخرگ باعث کاهش فشار خون میگردد بنابراین از تصلب شرائین پیشگیری می کند.

جوانی و شادابی پوست و ضد پیری:کلاژن، لسیتین، تیامین و ویتامین های A,C,D,Eموجود در ژل رویال برای پوست بسیار مفید است.کلاژن، موجب اتصال بافت به یکدیگر شده و از چروک خوردن پوست جلوگیری می کند. همچنین طول عمر سلولها را نیز افزایش میدهد ضمنا اثر ضد التهابی ژل رویال در روند بهبود زخمهای پوستی نیز موثر است.

photo همه چیز درباره رویال ژل

ضد سرطانی:ماده (HAD10) به ژل رویال خاصیت ضد سرطانی بخشیده است. همچنین از طریق خاصیت ضد فعالیت استروژن، این ژل مانع رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان میشود. این ماده میتواند سلول های ایمنی را وادار به تولید مواد و عوامل ضد تومور در بدن کند. از جمله این مواد می توان به عامل نکروز دهنده تومور و اینترفرون گاما اشاره کرد. در مشاهدات آزمایشگاهی افزایش مواد فوق در کشت سلول همراه با ژل رویال تایید شده است.
این ماده بسیار مغذی، تاثیر خوبی بر بهبود بیماران سرطانی بعد از پرتو درمانی و شیمی درمانی دارد و باعث افزایش سرعت تولید گلبولهای سفید (WBC) در خون میشود.
بر اساس مشاهدات و تحقیقاتی که تاکنون به دست آمده و همچنین با عنایت به نظر گذشتگان ما در طب سنتی ژل رویال می تواند در تمامی سنین مصرف شود و به عنوان مکمل غذایی مناسب در رژیم غذایی قرار گیرد. البته این ماده اعجاب انگیز به دلیل خواص فوق العاده اش برای افراد بالای ۵۰ سالگی به طور خاص توصیه میشود .

موارد استفاده از ژله رویال یائسگی، ناتوانی جنسی، نازائی، خستگی مفرط، لک و چروک پوست، دیابت، تحریک سیستم دفاعی بدن، تعادل هورمونی، مبارزه با عفونت های ویروسی و باکتریایی، عدم فعالیت غدد درون ریز، انسداد شریان ها، کلسترول بالا، فشار خون، آسم، کنترل وزن، استخوان های ضعیف یا شکستگی، کمبود رشد، عفونت مثانه، تورم، کم خونی، مشکلات کبدی، سرطان، انواع آرتریت، کم حافظگی، سوتغذیه، خستگی روحی، خستگی یا ضعف چشم ها، تقویت و نیروزائی زخم های داخلی و خارجی بد نیست بدانید زنبور کارگر و زنبور ملکه از نظر تخم اولیه هیچ تفاوتی با هم ندارند، اما به دلیل آن که ملکه به طور دائم از ژله رویال تغذیه می‌کند، ۴ تا ۶ سال طول عمر داشته و قدرت باروری بسیار بالایی دارد. این در حالی است که زنبور کارگر تنها ۵ تا ۶ هفته زنده است و توانایی جفت‌گیری و تولید مثل ندارد. تحقیقات نشان داده است عمر طولانی، قدرت تخم‌ریزی فوق‌العاده و جثه زیبا و بزرگ ملکه به دلیل خواص مغذی ژله رویالی است که مصرف می‌کند. این ژل سرشار از املاح معدنی و ویتامین‌های گروه B، E و هورمون‌های جنسی است. به همین دلیل است که مصرف آن توسط انسان با تنظیم و تعدیل هورمون‌های جنسی موجب تحریک تمایلات و فعالیت جنسی و افزایش ضریب باروری می‌شود و گاماگلوبین آن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای درمان ضعف، لاغری و کم‌اشتهایی مفید و کاهنده موثر استرس و بی‌خوابی است. محققان معتقدند که ژله رویال حاوی مواد پروتئینی است که در زیبایی و جوانی پوست بسیار موثر است و می‌تواند امراض عصبی را التیام بخشد. قابل توجه آن که این ژله به دلیل آنزیم‌ها و هورمون‌های طبیعی، حساس به نور و اکسیژن هوا بوده و باید در جای خنک و تاریک نگهداری شود. در سال ۱۹۶۴ Inoue and Inoue در مقاله‌ای که در این باره نوشته، بازار مصارف فروش این ماده را مورد بررسی قرار داد. در حدود سال ۱۹۶۲ میلادی ظاهراً زنبورداران نسبت به تولید و بازار فروش این ماده خیلی امیدوار بودند. بزرگ‌ترین مانع رواج ژله رویال، این بود که هیچ‌کس اعداد و ارقامی که ثابت کند این ماده اثر معالج دارد عرضه نکرده است. در ایتالیا ژله رویال به شکل‌های مختلف مخلوط با آب و الکل، ماده لیوفیلیزه، مخلوط یک درصد با عسل و به صورت آمپول عرضه می‌شود. خواص شیمیایی ژله رویال تجزیه شیمیایی ژله رویال نشان می‌دهد که این ماده دارای آب، پروتئین، چربی و مواد احیاکننده، خاکستر و مقداری مواد مشخص نشده می‌باشد. این ماده دارای انواع ویتامین‌های گروه B، قندها، استرول‌ها، تعدادی از اسیدهای چرب و آنتی بیوتیک است. شاهنگبین سرشار از هورمون‌های آمیزشی و ویتامین E است که فعالیت‌های آمیزشی را تحریک می‌کند. طول عمر حشرات، موش‌ها، خوکچه های هندی و دیگر جانوران آزمایشگاهی که به جیره آن‌ها مقدار زیادی شاهنگبین افزوده شده است (مورو، اوسمان، جانسون ودیگران) به اندازه یک سوم زیاد شده است؛ تخم گذاری مرغان افزایش یافته است و مرغان پیر تخم گذاری را از سر گرفته‌اند. آزمایش‌های باکتری شناسی نشان داده‌اند که شاهنگبین نه تنها کاملاً بدون میکروب است، بلکه دارای خواص باکتری کش نیز هست. از آنجا که شاهنگبین یک ماده غذایی است، این منطقی به نظر می رسد که حاوی مواد آنتی بیوتیک نیز باشد.

تاثیر ترکیبات ژل رویال بر روی پوست:

 

۱- حفظ رطوبت پوست

ژل رویال باعث افزایش رطوبت پوست و در نتیجه درمان پوست های خشک و آسیب دیده می­شود. در مطالعه ای که در آن تاثیر کرم حاوی ترکیب ۱۰HDA روی پوست افراد مورد بررسی قرار گرفته بود مشاهده شد درصد رطوبت پوست به ترتیب ۲۸/۸ و ۶۰/۴ درصد پس از ۷ و ۲۱ روز استفاده افزایش یافت. بیش از نیمی از کل اسیدهای چرب موجود در ژل رویال و ۲ تا ۱۵ درصد کل وزن ژل رویال را ۱۰HDA تشکیل می­دهد.

 

۲- جوانی و شادابی پوست

ثابت شده است که مواد مغذی فراوانی شامل ویتامین ها، فلاونوئیدها، اسیدهای نوکلئیک، دکانوئیک اسید، آنزیم ها، هورمون ها و مواد معدنی متعدد از جمله روی، که بسیار عالی برای بازسازی پوست می باشد، در ژل رویال وجود دارد. از دیگر ترکیبات مفید برای پوست و مو موجود در ژل رویال شامل ویتامین گروه B شامل B1، B2، B3، B5، B6، و استیل کولین است. همچنین لسیتین، تیامین و ویتامینهای گروه A ،C ،D، Eموجود در ژل برای حفظ شادابی و لطافت پوست ضروری هستند.

 

۳- تاخیر روند پیری پوست

با افزایش سن روند تجدید سلولی پوست کاهش می­ یابد، ترمیم بافت و بازسازی سلولها با سرعت کمتری انجام می­ گیرد، میزان رطوبت طبیعی در پوست کاهش می­ یابد، پوست نازک شده و انعطاف پذیری خود را از دست می ­دهد. پروتئین کلاژن منجر به کند شدن سرعت فرآیند پیری پوست می­ گردد. همچنین اسیدهای چرب یافت شده در ژل رویال مخصوصا اسید چرب ۱۰ هیدروکسی دکونئیک اسید در تولید کلاژن در پوست مشارکت می­ کنند. ژل رویال حاوی مواد معدنی همچون سیلیکون است که تولید کلاژن را تحریک می­ کند.

 

۴- محافظت در مقابل نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید روند پیری را شتاب می­بخشد. در مطالعه ای دانشمندان تاثیر ژل رویال را بر UVB بررسی کردند. UVB شامل اشعه های مضر نور خورشید است که روند آسیب پذیری و پیری پوست را شتاب می­بخشد. محققان دریافتند سلولهای پوستی که با ژل رویال تیمار شده بودند به دلیل ترکیب مهم ۱۰HDA تولید پروکلاژن نوع ۱ در آنها افزایش یافته بود. بنابراین ژل رویال موجب افزایش سلامت، تولید سلولهای جدید پوستی و محافظت پوست می­شود.

 

۵- تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی اغلب مشکلات پوستی را به همراه دارد. ژل رویال منبعی طبیعی از هورمونهای استروئیدی می­باشد. کمبود استروژن تغییرات قابل ملاحظه ای بر سلامت پوست دارد و اغلب موجب بروز آکنه و مشکلات پوستی می­گردد. همچنین پانتوتنیک B5 موجود در ژل رویال در ایجاد تعادل هورمونی در بدن تاثیر گذار است.

 

ژل رویال از سه طریق موجب کاهش آکنه و جوشهای سرسیاه پوستی و حفظ لطافت پوست می­گردد:

 •  خاصیت آنتی بیوتیکی و ضدعفونی کنندگی پوست بدلیل وجود پروتئین منحصر به فرد رویالیزین  Royalisin
 •  کاهش سطح کلسترول خون
 •  ایجاد تعادل هورمونی در بدن

تاثیر رویال ژل در درمان فشار خون

بیماری های گردش خون یکی از شایع ترین بیماری در زمان ما هستند، و حتی اغلب باعث مرگ زودرس و یا ناتوانی می گردند. علل این بیماریها شامل اختلالات سیستم عصبی مرکزی و محیطی غدد درون ریز (تیروئید، آدرنال، هیپوفیز) و اختلالات متابولیک و …. می­باشد. مصرف ژل رویال میتواند در درمان اختلالات قلبی و عروقی بسیار موثر واقع گردد. ژل رویال از طریق تحریک آنتی بادیها و سلول های سفید خون میتواند از تصلب شرایین و لخته شدن خون در شاهرگ جلوگیری و خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد. درکالج پزشکی نیویورک – دانشکده Endocrinologyst دکتر جیمز ویتک ثابت کرده است که مصرف ژل رویال برای ۳۰-۶۰ روز به طور قابل توجهی سطح کلسترول و تری گلیسرید را در خون پایین آورده و جهت جلوگیری از رسوب در عروق خونی تجویز می شود.

تحقیقات نشان داده است که برخی پروتئینهای موجود در ژل رویال اثر مستقیم بر سطح فشار خون در انسان دارد. هیدرولیز این پروتئینها تاثیر طولانی مدت بر فشار خون دارد. زمانیکه این پروتئین با پتاسیم موجود در ژل رویال ترکیب می­شود به عنوان یک گشاد کننده طبیعی عروق عمل می­کند که فشار وارده بر عروق خونی و قلب را کاهش می­دهد. بنابراین ار بروز بیماریهای قلبی جلوگیری می­کند. ژل رویال همچنین با افزایش ترشح آدرنالین و غدد فوق کلیوی، همچنین بهبود عملکرد سیستم عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک موجب تنظیم فشارخون می­گردد. مطالعات دیگری نشان داده است که ترکیب مهم ۱۰HDA موجود در ژل رویال با فشار خون بالا مقابله می­کند.

ژل رویال منبع بی نظیری از آلبومین است که برای عملکرد قلب ضروری است.

استفاده از ژل رویال اثرات مثبتی بر گردش خون در مغز دارد، که عمدتا باعث تسریع گردش خون در شریان ها (عروق) و بخش مویرگی میگردد. در بیماران مبتلا به اختلالات قلبی و عروقی نیز این افزایش گردش خون می تواند در فشار خون بهبود قابل توجهی ایفا نماید.

ژل رویال عملکرد غدد آدرنال را بهبود می­بخشد. غدد آدرنال برای کنترل تپش قلب و عملکرد قلب ضرور­ی اند. دلیل تپش قلب بالا اختلال و ضعف در ترشح آدرنالین است که از غدد آدرنال ترشح می­شود. بنابراین اگر مشکل اختلال در ترشح غدد آدرنال و در نتیجه فشار خون بالا ایجاد شده باشد، ژل رویال از طریق تنظیم ترشح و عملکرد این غدد تپش قلب و فشار خون را به حالت طبیعی برمی­گرداند.

تاثیر رویال ژل در درمان دیابت

ژل رویال روی متابولیسم گلوکز تاثیر می­گذارد و باعث تحریک ترشح انسولین و کاهش قابل توجه قند خون و افزایش تحمل به میزان بالای گلوکز می­شود. بنابراین می­تواند در کنترل دیابت موثر واقع شود. دانشمندان در مطالعه ای روی ۵۰ زن مبتلا به دیابت نوع ۲ که روزانه یک گرم ژل رویال مصرف می­نمودند دریافتند ژل رویال باعث کاهش قابل توجه قند خون و افزایش ترشح انسولین می­گردد. ژل رویال خالص بر پانکراس که مسئول تولید انسولین در جزایر لانگرهانس بدن است تاثیر شگرفی دارد. پس از مصرف ژل رویال پانکراس از محدودیت در ترشح انسولین می­کاهد و باعث تولید مداوم آن می شود.  همچنین باعث کاهش خستگی ذهنی و جسمی مرتبط با دیابت میگردد.

تحقیقات نشان داده اند ژل رویال سطح قند خون را از طریق ترکیبات شبه انسولینی خود مانند پپتیدها و ترکیباتی دیگر مانند کرومیوم، سولفور، ویتامین B3 و H کاهش می­دهد. ژل رویال همچنین می­تواند به کمک پپتیدهای شبه انسولینی موجود، سطح قند خون بهینه را از طریق اکسیداسیون گلوکز به منظور دریافت انرژی در بدن، حفظ کند. انسولین یافت شده در ژل رویال از لحاظ ماهیت بسیار شبیه انسولین تولید شده در پستانداران است. در بیماری دیابتی مقاومت به انسولین، محققان دریافتند ژل رویال ۳ ساعت پس از تزریق کاهش قابل ملاحظه ای بر سطح قند خون تا ۳۳ درصد را موجب شد. تعدادی از آزمایشات نقش ژل رویال را در کاهش ابتلا به بیماری دیابت تایید می­کنند.

ژل رویال باعث تقویت عملکرد سیستم عصبی به خصوص سیستم عصبی سمپاتیک می شود که در دوران پیری بسیار ناکارآمد می شود. ژل رویال همچنین عملکرد غدد آدرنال را بهبود می بخشد. غدد ادرنال سطح قند خون را بهبود می بخشند و بیماریهای دوران کهنسالی اغلب با اختلال در متابولیسم قند خون همراه هستند.

بهبود زخم پای دیابتی

ژل رویال در بهبود زخم پای دیابتی بسیار موثر است. در مطالعه ای که روی ۸ نفر مبتلا به زخم پای دیابتی انجام شد و میانگین طول دوره بهبودی ۴۱ روز بود، زخمها از لحاظ طول ۴۰ درصد، عرض ۳۲ درصد و عمق ۲۸ درصد بهبود یافتند. بنابراین پانسمان با ژل رویال یک روش موثر برای بهبود زخم پای دیابتی ها می­باشد.

در بیماری زخم پای دیابتی، ژل رویال عروق محلی اطراف زخم را تحت تاثیر قرار می­دهد و باعث گشاد شدن عروق به منظور تسهیل خونرسانی به ناحیه زخم می­شود. فعالیت ضد باکتریایی ژل رویال برای بهبودی زخمها بسیار مفید است. اسید چرب غیر اشباع ۱۰HDA موجود در ژل رویال یک آنتی بیوتیک قوی است که به همراه فعالیت شبه انسولینی ژل رویال در بهبود و التیام زخم بسیار موثر است. ژل رویال همچنین باعث بازسازی و رشد سلولی، جلوگیری از پیشرفت زخم، رفع ضایعات پوستی به کمک افزایش تولید کلاژن در پوست و در نتیجه بسته شدن زخم می­شود. از دیگر ویژگی­های ژل رویال فعالیت ضد التهابی و شبه انسولینی می­باشد که به بهبودی زخم و کنترل دیابت کمک می­کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن و خاصیت میکروب کشی

ژل رویال به بدن برای تقویت سیستم ایمنی کمک می­کند. همچنین موجب افزایش مبارزه بدن با باکتریها و تسریع بهبودی زخمها می­شود که دلیل آن حضور ترکیب منحصر به فردی بنام royalisin در ژل رویال است. این پروتئین در سال ۲۰۱۰ توسط محققان ژاپنی کشف گردید. به دلیل وجود این ترکیب است که زنبور عسل توانایی مبارزه با آلرژی، بیماریها و از بین بردن باکتریها را در طبیعت داراست. این پروتئین قوی میکروب کش اثری قوی بر باکتریهای گرم مثبت دارد. ملکه به دلیل تغذیه مادام العمر با ژل رویال که شامل پروتئین royalisin و محتوای بالای پروتئینی است، دارای قویترین سیستم ایمنی و بالاترین طول عمر در میان تمامی زنبوران کندو می­باشد.

تحقیقات نشان داده است خاصیت آنتی بیوتیکی یک چهارم ژل رویال برابر است با پنی سیلین، البته بدون هیچ عوارض جانبی.

ژل رویال از لحاظ هیدروکسی اسید منحصر به فردی که ۱۰HDA نامیده می­شود بسیار غنی است. ۱۰HDA جزء فعال ژل رویال را تشکیل می­دهد. این ترکیب به ارتقاء سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می­کند. طی تحقیقی محققان آلمانی و فرانسوی نشان دادند که ۱۰HDA به نابودی ویروسها در بدن کمک می­کند، به این صورت که ۱۰HDA به تولید گلبولهای سفید خون و همچنین تحریک آنها برای مبارزه با ویروسها کمک می­کند. یکی از بهترین ترکیباتی که به افرادی که میزان گلبولهای سفید خون آنها پایین است می­توان توصیه کرد، ژل رویال می­باشد.

ژل رویال همچنین سرشار از گلوبولین می­باشد. وجود گلوبولین برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. به غیر از ژل رویال منبع غذایی دیگری که به اندازه ژل رویال سرشار از گلوبولین باشد وجود ندارد. بنابراین اگر کسی از ضعف سیستم ایمنی بدن رنج می­برد رویال ژلی بتدریج سیستم ایمنی را بهبود می­بخشد.

تاثیر رویال ژل در کاهش وزن

ژل رویال شامل تمامی ۸ اسید آمینه ضروری برای بدن انسان است که بدن خود قادر به تولید آنها نمی­باشد. بنابراین ژل رویال یک منبع غذایی بسیار مهم محسوب می­شود. این اسیدهای امینه جهت ساخت پروتئین های جدید در بدن و حفظ سوخت و ساز بدن ضروری هستند. بنابراین ژل رویال می­تواند سبب افزایش بازسازی سلولی، تقویت رشد و عضله سازی، بهینه سازی فرآیندهای هورمونی و آنزیمی و افزایش سوخت و ساز بدن گردد.

یکی از ترکیبات مهم ژل رویال لسیتین نام دارد که به طور موثر باعث کاهش سطح کلسترول، بهبود عملکرد کبد و سهولت هضم غذا می­گردد که تمامی این موارد در جهت کاهش یا کنترل وزن موثرند. همچنین لسیتین باعث بهبود سوخت و ساز بدن می­شود که به همراه محتوای بالای پروتئینی ژل رویال به عنوان یک کاهش دهنده وزن قوی عمل می­کند.

اخیرا دانشمندان پی بردند که ترکیبات خاصی در ژل رویال وجود دارد که توانایی القاء حرارت را در بدن دارند. افزایش تولید حرارت در بدن در افزایش سوخت و ساز چربی ها نقش دارد. این ترکیبات (HDAA , HDEA) که هر دو در ژل رویال یافت می شوند، پروتئینهای خاصی را در سلولهای انسانی فعال می کنند که فعالیت این پروتئینها سوزاندن چربیها را در بدن موجب می شود. بنابراین ژل رویال با تنظیم سوخت و ساز بدن وزن بدن را کنترل و مشکلات اضافه وزن و کاهش وزن که ناشی از اختلالات سوخت و ساز در بدن است را برطرف می کند.

تاثیر رویال ژل بر هوش و حافظه

یکی از مواد کلیدی تشکیل دهنده ژل رویال که ممکن است نتایج قابل ملاحظه ای برای بهبود حافظه و نیروی ذهنی داشته باشد، استیل کولین است. استیل کولین اولین انتقال دهنده عصبی است که تاکنون کشف شده است. به این دلیل است که این ماده در مغز، نخاع و سراسر سیستم عصبی یافت می شود. استیل کولین برای تقویت حافظه و انتقال پیام های عصبی از یک سلول به سلول دیگر مورد نیاز است. جالب توجه است، ژل رویال تنها منبع طبیعی از استیل کولین خالص است.

غنی ترین منبع استیل کولین ژل رویال می­باشد. این ترکیب به عنوان یک انتقال دهنده عصبی تعیین کننده سرعت پردازش مغز و حافظه می­باشد و به بهبود حافظه کمک می­کند. این ترکیب باعث تحریک رشد سلولهای عصبی بنیادی و حفاظت نورون مغز می­شود. کمبود استیل کولین می­تواند موجب زوال عقل، اختلالات گفتاری، عدم تمرکز و اختلالات حرکتی شود. در هر گرم ژل رویال یک میلی گرم استیل کولین وجود دارد. استیل کولین ماده مورد نیاز در انتقال پیامهای عصبی در انسان است. این ماده در جلوگیری و بهبود آلزایمر، رعشه و فراموشی بسیار موثر است.
اگرچه طب مرسوم اعلام می کند که هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، اما ژل رویال ممکن است مزایای قابل توجهی را ارائه دهد. آلزایمر یک بیماری عصبی پیشرونده است که تصور می شود برگشت ناپذیر باشد. معمولا افراد پس از سن ۶۵ سالگی به آن مبتلا می­شوند و چهارمین علت مرگ در بزرگسالان می­باشد. از لحاظ پاتولوژی دلیل بروز آلزایمر حضور پلاکهای خارج سلولی شامل دسته ای از سلولهای عصبی مرده و در حال مرگ می­باشد. وجود این پلاکها و درگیر شدن فیبرها در بافت مغز خطوط ارتباطی را مختل می­کند و باعث مهار تولید استیل کولین می­شوند. این امر منجر به از دست دادن حافظه، اختلالات گفتاری و ایجاد اضطراب و تحریک پذیری می­شود. در بیشتر درمانهای سنتی و معمول مخصوصا در طب غربی به دنبال افزایش سطح استیل کولین در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر هستند. داروهایی که جهت این بیماران تجویز می­شود، بوسیله مهار آنزیمهایی که منجر به شکست یا تخریب استیل کولین می­شوند، بطور مصنوعی اقدام به بالا بردن سطح استیل کولین در بدن این بیماران می­کنند. ژل رویال ترکیبی است که می­تواند بطور طبیعی سطح استیل کولین را در بافت عصبی افزایش دهد بدون اینکه عوارض جانبی داروهای شیمیایی همچون سمیت کبدی و حالت تهوع را به همراه داشته باشد.

ژل رویال سرشار از فسفولیپیدهاست که برای عملکرد مغز ضروری اند. دانشمندان دریافتند ژل رویال برای بیماریهای آلزایمر و پارکینسون بسیار مفید است.

میزان فراوانی RNA  و DNA در ژل رویال وجود دارد که برای عملکرد مغز ضروری­اند. RNA و DNAمواد ژنتیکی را تشکیل می­دهند. ژل رویال همچنین با افزایش خونرسانی به مغز به بهبود آلزایمر و پارکینسون کمک می­کند.

تحقیقات نشان داده اند ژل رویال به بهبود حافظه، جلوگیری از پیری، افزایش انرژی، کاهش اضطراب و افسردگی کمک فراوانی می­کند. برخی از ترکیبات موجود در ژل رویال دارای اثرات قابل ملاحظه ای بر روی سلول های عصبی است.
ژل رویال شامل مقادیر زیادی از استیل کولین می­باشد که یک انتقال دهنده پیام عصبی در سیستم عصبی مرکزی و محیطی می­باشد. اخیرا دانشمندان پی بردند که ژل رویال تمایز انواع سلولهای مغزی را از سلولهای عصبی بنیادی افزایش می دهد. این در حالی است که اسید چرب غیر اشباع ۱۰HDA که ژل رویال غنی ترین منبع آن می­باشد، موجب افزایش تولید نورونها و کاهش آستروسیتها در سلول های بنیادی عصبی می­گردد. ژل رویال همچنین نقش تغذیه کننده سلولهای عصبی و محافظت نورونی در هیپوکامپ مغز دارد. بنابراین به بهبود و جلوگیری از بیماریهای مرتبط با اعصاب همچون آلزایمر، پارکینسون و ام اس کمک شایانی میکند.

تاثیر رویال ژل در درمان ام اس

بیماری MS یا multiple sclerosis یکی از شایعترین اختلالات سیستم عصبی است. چگونگی پیشرفت بیماری در مبتلایان غیر قابل پیش بینی است. عواملی که در بروز یا تشدید بیماری موثرند به این صورت گزارش شده است: مسمومیت با فلزات سنگین، رژیم های غذایی پرچرب، سطح پایین اسیدهای چرب ضروری، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک، آلرژی غذایی، عفونتهای دوران کودکی، قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن و سایر سموم زیست محیطی، قرصهای ضد بارداری، استعداد ژنتیکی و آب و هوا و موقعیت جغرافیایی.

درمان مرسوم در بیماری MS شامل داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، تعدیل کننده سیستم ایمنی و داروهای ضد التهابی مانند استروئید. همچنین داروهای ضد اسپاسم و آنتی کولینوژیک (برای رهایی از درد عضلانی و گرفتگی عضلات)، شل کننده عضلات، ضد افسردگی و مسکن می باشد. قطعا مصرف چنین داروهایی همراه با متوتروکسات و سیکلوفسفامید که باعث سرکوب سیستم ایمنی می شوند عوارض جانبی شدیدی به همراه دارند.

ژل رویال به کمک خواص زیر به پیشگیری و بهبود بیماری MS کمک می کند:

 

۱- تمایز سلولهای عصبی

بر اساس مطالعات انجام شده در آزمایشگاهی در دانشگاه Gifu ژاپن، ژل رویال به وسیله تمایز سلولهای عصبی جدید از سلولهای بنیادی می تواند به بازسازی غلاف میلین کمک کند. اخیرا دانشمندان پی بردند که ژل رویال تمایز انواع سلولهای مغزی را از سلولهای عصبی بنیادی افزایش می دهد. این در حالی است که اسید چرب غیر اشباع ۱۰HDA که ژل رویال غنی ترین منبع آن می­باشد، موجب افزایش تولید نورونها و کاهش آستروسیتها در سلول های بنیادی عصبی می­گردد. ژل رویال همچنین نقش تغذیه کننده سلولهای عصبی و محافظت نورونی در هیپوکامپ مغز را دارد. بنابراین به بهبود و جلوگیری از بیماریهای مرتبط با اعصاب همچون آلزایمر، پارکینسون و ام اس کمک شایانی میکند.

 

۲- تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از عوامل بروز بیماری MS نقص در سیستم ایمنی به منظور مقابله با ویروسهای عامل این بیماری، همچنین خود ایمنی می باشد که سیستم ایمنی سلولهای خودی را بیگانه تشخیص داده و به تخریب غلاف میلین می پردازد. در بیماری MS تعدیل فعالیت سیستم ایمنی به جلوگیری از تخریب غلاف میلین در سیستم عصبی کمک می کند. در این بیماری یا اختلال عصبی غلاف میلین اطراف بافت عصبی تخریب می شود. نواحی از بدن که بیشتر درگیر این بیماری می شوند شامل نواحی در نزدیکی سیستم بطنی مغز، اعصاب بینایی و ماده سفید کنترل کننده هماهنگی عضلات در مخچه می باشد. ویروس ۶ هرپس انسانی ممکن است در توسعه این بیماری نقش داشته باشد. برخی اعتقاد دارند عامل بروز MS ویروس Sendai می باشد. سیستم ایمنی بدن به کمک اینترفرون و پروستاگلاندین A-1 به همراه سایر پروستاگلاندین ها مانع تکثیر ویروس در بدن می شوند. به نظر می رسد در بیماران مبتلا به MS نقصی در سیستم ایمنی وجود داشته باشد که باعث می شود بدن قادر به مهار ویروس نباشد. ژل رویال به بدن برای تقویت سیستم ایمنی کمک می­کند. همچنین موجب افزایش مبارزه بدن با باکتریها و تسریع بهبودی زخمها می­شود که دلیل آن حضور ترکیب منحصر به فردی بنام royalisin در ژل رویال است. ژل رویال سرشار از اسیدهای چرب می باشد. مهمترین نوع اسیدهای چرب موجود در ژل رویال هیدروکسی اسیدها هستند که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری هستند.

ژل رویال از لحاظ هیدروکسی اسید منحصر به فردی که ۱۰HDA نامیده می­شود بسیار غنی است. ۱۰HDA جزء فعال ژل رویال را تشکیل می­دهد. این ترکیب به ارتقاء سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می­کند.

ژل رویال همچنین سرشار از گلوبولین می­باشد. وجود گلوبولین برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. به غیر از ژل رویال منبع غذایی دیگری که به اندازه ژل رویال سرشار از گلوبولین باشد وجود ندارد. بنابراین ژل رویال به عنوان ترکیبی طبیعی سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد. ویتامینهای C و B5 همراه با روی و اسیدهای چرب ضروری به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

 

۳- ویتامینهای گروه B

ژل رویال غنی از ویتامینهای گروه B می باشد. ویتامین های B کمپلکس به تنهایـی یکـی از مهـم ترین گروه های مـواد مغـذی در سلامت اعصاب هستند. همچنین منبعی غنی تر از ژل رویال برای ویتامین B5 یا پنتوتنیک اسید وجود ندارد. این ویتامین برای تحریک تولید ایمنوگلوبولین و ارتقاء سیستم ایمنی بدن ضروری است. همچنین ژل رویال از لحاظ ویتامین B6 و B12 که در روند بهبودی بیماران مبتلا به ام اس موثر است، غنی می باشد. به نظر می رسد کمبود ویتامین B12 با میزان ابتلا به MS مرتبط باشد. طی تحقیقی که در مجله انجمن پزشکی امریکا (۲۳ اکتبر ۱۹۹۱) منتشر شد در ۱۰ مورد مطالعه ابتلا به ام اس کمبود ویتامین B12 مشاهده شد. تنها دو نفر از آنها به کم خونی مبتلا بودند اما کمبود B12 در سایر بیماران غیر قابل توضیح بود. این ویتامین وظیفه اش نگهـداری و محافظت از غلاف میلین است. غلاف میلین در برگیرنده سلولهـای عصبـی است. بدیهـی است کــه کمبود ویتامین B12 باعث تخریب ایـن غلاف می شـود. اگر کمبود جدی باشد تخریب مغز روی می دهد و بــه دنبال آن علائـم بیماری ام.اس مشاهـده خواهـد شـد. آزمایشات نشان داده است کـه اگرچـه میـزان ویتامیـن B12 در خـون بیمـاران ام. اس ممکن است طبیعی باشد ولی در مایـع مغزی و نخاعـی آنها کم است.

 

۴- استیل کولین

ژل رویال غنی ترین منبع استیل کولین می­باشد که یک انتقال دهنده پیام عصبی در سیستم عصبی مرکزی و محیطی می باشد. در هر گرم ژل رویال یک میلی گرم استیل کولین وجو دارد. این ترکیب به عنوان یک انتقال دهنده عصبی تعیین کننده سرعت پردازش مغز و حافظه می­باشد و به بهبود حافظه کمک می­کند.

 

۵- فعالیت ضد التهابی

ژل رویال به عنوان یک ترکیب آنتی اکسیدانی سرشار از فلاوونوئیدها می­باشد که با واکنشهای التهابی در بدن مقابله می­کند و از بروز بسیاری از بیماریهای با ریشه التهابی جلوگیری می­کند. ژل رویال دارای خاصیت ضد درد و ضد التهابی می باشد. مکانیسم ضد درد ژل رویال از طریق مهار تولید سیتوکین های التهابی در بدن همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی برای مقابله با رادیکالهای آزاد است که به بافت، چربیها و غشاء سلول آسیب می رسانند.

 

۶- ویتامین D

ویتامین D در روند بهبودی بیماری MS مفید است. میزان بروز MS در بین مردم مناطقی که در ارتفاعات بالاتر زندگی می کنند کمتر است زیرا شدت نور ماوراء بنفش که موجب افزایش سنتز ویتامین D3 می شود، در ارتفاعات بیشتر می باشد. ویتامین D3 در جلوگیری و بهبود این بیماری تاثیرگذار است. طی آزمایشی محققان به این نتیجه رسیدند که ویتامین D3 در فرم هورمونی بطور کامل از بیماری خود ایمنی آنسفالومیلیت در موش که بسیار شبیه MS در انسان است، جلوگیری کرد. ژل رویال سرشار از آلبومین می باشد. این ترکیب به کلسیم موجود در بدن باند می شود و آنرا به بافت استخوان منتقل می کند و بدین طریق جذب کلسیم را در روده افزایش می دهد و به تامین کلسیم مورد نیاز بیماران مبتلا به MS کمک می کند.

لینولئیک اسید یک اسید چرب غیر اشباع است که به بهبود بیماری MS کمک می کند. فاکتور مهم دیگر اینوزیتول می باشد که در توسعه میلین در اوایل کودکی تاثیر گذار است. کنترل وزن در این بیماران به دلیل ضعف عضلانی بسیار مهم است.

رژیم غذایی غنی از Ca، Mg و دیگر مواد معدنی به منظور اصلاح نواقص غشاء سلول لازم است.

توصیه هایی به بیماران:

در ۳۰ درصد از بیماران بعد از یک دوره دو ساله درمانهای طبیعی ممکن است در روند بیماری ثبات ایجاد شود و از پیشرفت بیماری جلوگیری شود. به این بیماران توصیه می شود رژیم گیاهخواری را امتحان کنند (گیاهانی با میزان استرول بالا مانند ریشه شیرین بیان، برگ تمشک قرمز، جینسینگ و …).

محصولات گوشتی، لبنی و گوشت گاو بهتر است از رژیم غذایی این بیماران حذف شوند. شواهدی وجود دارد دال بر اینکه میزان ابتلا به ام اس در مناطقی که مصرف گوشت گاو در آنها بالاست؛ بیشتر است. میزان ابتلا به ام اس در اسکیموها بسیار کمتر از بقیه مردم است. شاید یکی از دلایل آن دسترسی نداشتن به گوشت گاو و فرآورده های لبنی باشد.

مطلوبترین رژیم غذایی، رژیمی کاملا گیاهی و کم پروتئین بدون شیر، گوشت، تخم مرغ و پنیر می باشد.

رژیم غذایی کم چربی آزمایش شده توسط دکتر روی سوانک از دانشکده پزشکی دانشگاه اورگان، بهبودی قابل توجهی را در بیماران نشان داد. این بهبودی شامل کاهش میزان حملات سالانه از میانگین ۱/۱ به ۰/۱ و کاهش سرعت پیشرفت بیماری بود.

این بیماران باید بسیار مراقب استفاده از غذاهای تاریخ گذشته یا فاسد باشند زیرا اسیدهای چرب تغییر یافته موجود در این غذاها اثرات بسیار مخربی بر روی غلاف میلین دارند.

اغلب عفونتهای ویروسی، جراحی، حاملگی و هیجانهای عاطفی در افزایش فیبرین خون و کاهش کیفیت جریان خون و در نتیجه شروع و عود بیماری MS موثرند. بنابراین ورزش و مصرف خوراکیهایی که مانع لخته شدن خون می گردند و در کاهش غلظت خون موثرند توصیه می شود.

 

ویتامینها، ترکیبات و مواد معدنی مورد نیاز بیماران مبتلا به MS که باید در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود:

 • امگا ۳
 • امگا ۶
 • ویتامین B12
 • ویتامین B6
 • گاما لینولئیک اسید (GLA)
 • کلسیم
 • پتاسیم (مورد نیاز برای عملکرد طبیعی ماهیچه ها)
 • ویتامین C
 • بتاکاروتن
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • ویتامین K
 • لسیتین (منبع استیل کولین)
 • منگنز
 • فسفر
 • سلنیوم
 • استیل کولین (مورد نیاز برای انتقال پیامهای عصبی)
 • بیوتین

قیمت رویال ژل

قیمت هر گرم رویال ژل تازه حدود ۳۰۰۰ هزار تومان میباشد که بسته ده گرمی آن معادل ۳۰ هزار تومان و بسته ۳۰ گرمی آن معدال ۸۰ هزار تومان قیمت دارد.

بهترین کپسول رویال ژل موجود در بازار ایران کپسولهای رویال ژلی مارنیز میباشد که هر عدد کپسول آن ۱ گرم رویال ژل داشته و قیمت بسته ۳۰ تایی آن ۱۰۵ هزار تومان میباشد و باید صبح ناشتا خورده شود.

photo همه چیز درباره رویال ژل


مطالب پربازدید

امروز شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

نظرات