پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سينمايي > نکات جالبی درباره برندگان جشنواره فیلم فجر

نکات جالبی درباره برندگان جشنواره فیلم فجر

سينمايي | ۲۳ بهمن۱۳۹۴ | 799 بازدید | نظرات

photo نکات جالبی درباره برندگان جشنواره فیلم فجرنیکی کریمی معتقد است: داوران اکثر برگزیدگان جشنواره را با اتفاق آراء و بدون کوچکترین کشمکشی انتخاب کرده‌اند.

این عضو هیات داوران جشنواره فیلم فجر در گفت‌وگو با ایسنا فضای حاکم بر داوری را توام با دموکراسی عنوان کرد و گفت: داوران در نهایت صمیمیت و اتحاد نظر به جمع بندی نهایی رسیدند و خود من یکی از راحت‌ترین تجربه‌های داوری را پشت سر گذاشتم.

وی که تجربه‌های داوری بین‌المللی متعددی را دارد درباره اولین حضورش در جمع داوران بخش اصلی جشنواره فیلم فجر با بیان اینکه تجربه نو و عجیب و غریبی نبوده است اظهار کرد: قبلا یک بار تجربه بخش بین‌المللی را در کنار آقای میرکریمی داشتم که در آن هم فضای دموکراتی برقرار بود. به نظر من بجز اسکار در هیچ جشنواره دیگری اینقدر تنوع رشته‌ها وجود ندارد و این فشردگی که مجبور باشی در یک هفته ۲۳ فیلم را ببینی کار را سخت می‌کند.

کریمی با تاکید بر استقلال رای داوران گفت: در ابتدا آقای ایوبی تماسی با آقای فخیم‌زاده به عنوان قدیمی ترین عضو داوری داشتند و خواسته بودند، بدون مصلحت اندیشی آن چیزی که فکر می‌کنیم درست است را انجام دهیم و دقیقا هم چنین اتفاقی افتاد و سعی کردیم به آنچه می‌پسندیم رای دهیم.

این بازیگر و کارگردان درباره انتخاب بهترین بازیگران مرد و زن هم گفت: در این بخش هم کاملا اتفاق نظر وجود داشت و انتخاب‌ها صد در صد با نظر قاطع همه اعضا صورت گرفت.

نیکی کریمی درباره اینکه چقدر فضای بوجود آمده بعد از معرفی نامزدها در انتخاب‌های نهایی موثر بوده است آنرا بدون کوچکترین تاثیری عنوان کرد.

سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با اهدای سیمرغ هایش به پایان رسید. در ادامه نکات جالبی که درباره اهدای جوایز داشت را می توانید بخوانید.
* در این دوره جشنواره هیت داوران بخش سودای سیمرغ  در یک حرکت خوب و حرفه ای، از دادن دیپلم افتخار خودداری کردند.

* در حالی که همگان انتظار جایزه بهترین موسیقی برای کریستف رضاعی یا کارن همایونفر بودند، جایزه این بخش برای محمد رضا علیقلی برای فیلم “امکان مینا” و “دختر” تعلق گرفت.

* در ادامه یک حرکت غیر حرفه ای در جشنواره در سه بخش موسیقی، چهره پردازی و مکمل زن نفر برنده جایزه خود را بابت دو فیلم دریافت کردند.

* برای اولین بار در ادوار جشنواره هر سه جایزه اصلی جشنواره (فیلم، کارگردانی و فیلم نامه) به دو فیلم اولی رسید.

* سعید روستایی با دریافت ۴ سیمرغ در یک دوره جشنواره به یک رکوردار در ادوار جشنواره تبدیل شد.

* برای اولین بار در ادوار جشنواره یک فیلم اولی به عنوان فیلم برتر جشنواره انتخاب شد.

* «ابد و یک روز» با ۹ سیمرغ به یکی از رکورداران سیمرغ های دریافتی در ادوار جشنواره شد.

* با توجه به تعداد جوایز ابد و یک روز و برنده بهترین فیلم نامه و کارگردانی بودن این فیلم باز سوال شد چطور این فیلم، بهترین فیلم جشنواره نشد.

شاید بهتر بود جایزه بهترین فیلم و کارگردانی جا به جا داده می شد.

* فیلم اژدها وارد می شود تنها نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی برلین موفق به دریافت هیچ سیمرغی نشد.

* پرویز پرستویی با دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد، با پشت سر گذاشتن مرحوم خسروشکیبایی با ۴ سیمرغ در جشنواره به تنهایی رکوردار این بخش جشنواره شد.


مطالب پربازدید

امروز پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

نظرات