پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > خواندني ها > نقش کانال شهرزاد در برکناری سرافراز از ریاست صدا و سیما

نقش کانال شهرزاد در برکناری سرافراز از ریاست صدا و سیما

خواندني ها | ۲۲ اردیبهشت۱۳۹۵ | 1967 بازدید | نظرات

کانال شهرزاد و انتشار اسناد فوق‌محرمانه
photo نقش کانال شهرزاد در برکناری سرافراز از ریاست صدا و سیما

«مرتضی شمسی»، رئیس مرکز پویانمایی صبا،مینویسد: «سؤالی که به نظر من خیلی مهم است این است که خوراک محتوایی این کانال چگونه تأمین می‌شد. چه کسی این اطلاعات را در اختیار متهم اصلی این پروژه قرار داد. یک فرد یا یک جمع چگونه به این اسناد دست پیدا می‌کند و آیا یک مدیر در سطح متهم می‌تواند تا این حد به اخبار محرمانه دسترسی داشته باشد؟ اسنادی که برخی فوق‌محرمانه بوده و با قلب آن در سازمان بحران ایجاد کردند».
اشاره او به کانالی به نام «شهرزاد» می‌تواند کلید معما باشد؛ معروف‌ترین شهرزاد مرتبط با صداوسیما، «شهرزاد میرقلی‌خان»، بازرس ویژه سابق صداوسیماست. «شهرزاد میرقلی‌خان» ایرانی مقیم آمریکا بود که از آذر ١٣٨۶ به دلیل قصد خرید «دوربین دید در شب» در این کشور به مدت پنج‌سال زندانی بود. مردادماه ١٣٩١ بود که او پس از آزادی، با توقفی کوتاه در «عمان» وارد ایران شد؛ توقف او در کشوری بوده که سال گذشته پس از خروج از کشور به آنجا رفت. پس از انتشار خبر خروج او از کشور در فضای مجازی، مصاحبه «سرافراز» با روزنامه «جام‌جم» ابعاد گسترده‌تری به ماجرا بخشید؛ او در این مصاحبه، برخی نهادهای امنیتی را متهم به «برخورد غیرمنطقی» با موضوع «میرقلی‌خان» کرد. به گفته «سرافراز»، «شهرزاد میرقلی‌خان به توصیه نهادهای امنیتی و سابقه کار رسانه‌ای، همکاری خود را با شبکه پرس‌تی‌وی آغاز کرد». مطابق گفت‌وگوی «سرافراز» با «جام‌جم»، «عوامل یک دستگاه امنیتی با فراخواندن او و بیان اینکه چرا کتاب چاپ کرده یا چرا با رسانه‌ها مصاحبه کرده است، از خانم میرقلی‌خان خواستند کشور را ترک کند… بنابراین این آقایان باید توضیح دهند چرا با ایشان چنین برخوردی داشته‌اند… ابتدا اتهام مضحک جاسوسی زدند و بعد که مدرک نداشتند، حرف خود را پس گرفتند». رئیس سازمان صداوسیما به روزنامه این سازمان گفته بود: «اتهامات و برچسب‌هایی که در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی درباره او مطرح شده؛ مانند جاسوسی، اختلاس، نفوذ و داشتن روابط نامشروع، ناشی از بداخلاقی است. دیگر اتهامی نبود که به ایشان نچسبانده باشند… برخی از تأثیرگذاری زیاد صداوسیما نگران هستند؛ ‌ازاین‌رو با طراحی عملیات روانی و تخریب سازمان سعی می‌کنند ضریب تأثیرگذاری آن را کاهش دهند».
یک سیم‌کارت و یک تلفن همراه
برای انتشار هر خبر
«مرتضی شمسی» از جزئیات چگونگی انتشار مطلب در کانال «شهرزاد» هم صحبت کرده: «هزینه این امر از کجا تأمین می‌شد و چرا برخی در تلاش‌اند که متهم اصلی زودتر از زندان آزاد شود. آیا می‌توان این امر را یک تصمیم فردی دانست؟ آیا ممکن است فردی صرفا برای عدم تمایل به سرافراز چنین هزینه هنگفتی را بدهد که به گفته برخی برای هر خبر یک سیم‌کارت و یک تلفن همراه که امکان سرویس تلگرام را داشته باشد هزینه کند؟ (تا شناسایی نشود) حداقل درکش برای من مشکل است و احساسم این است که اشعث این ماجرا نمی‌تواند فرد بازداشتی باشد بلکه تأمین‌کننده سرمایه و منتقل‌کننده اخبار را باید کشف کرد و مورد بازخواست قرار داد».
او به‌نوعی حرف‌های رئیسش در مصاحبه با «جام‌جم» را تکرار کرده؛ بهمن‌ماه سال گذشته «سرافراز» در مصاحبه با ارگان مطبوعاتی سازمان در موضوع «میرقلی‌خان» گفته بود: «برخی افراد دخیل در عملیات روانی علیه رسانه ملی کسانی هستند که سابقه امنیتی دارند و با دسترسی به اطلاعات کار عملیات روانی خود را علیه سازمان صداوسیما پیش می‌برند که البته سرنخ‌های آنها شناسایی شده و دستگاه‌های مسئول، پیگیر قضیه تا شناسایی کامل آن هستند».
رئیس مرکز پویانمایی «صبا» در یادداشت خود ادامه می‌دهد: «کانال شهرزاد موضوع کوچکی نیست و به نظر من الان مهم نیست که در رأس سازمان صداوسیما چه کسی باشد، مهم این است که این سنت و این تجربه زشت چنان با آن برخورد شود که دیگر کسی جرئت نکند برای تخریب یک مدیر دست به هر توطئه‌ای بزند. به‌ویژه اگر آن مدیر با عباراتی بی‌نظیر مورد توجه ولی‌‌امر مسلمین قرار گرفته باشد».
او در پایان یادداشت، بازهم به‌نوعی به کناره‌گیری سرافراز اشاره دارد: «دوستانی هم که به هر دلیل با سرافراز چنین کردند یادشان باشد که علی‌القاعده سوار قطاری شده‌اند که به‌سوی اهداف مقدسی چون شهادت می‌رود. در این مسیر مهم نیست که من واگن اول نشسته‌ام یا دوم. اگر چنین تفکری دارم حتما قطار را اشتباه سوار شده‌ام».

photo نقش کانال شهرزاد در برکناری سرافراز از ریاست صدا و سیما


مطالب پربازدید

امروز یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

نظرات

  1. كارمند برونمرزى گفت:

    ببین خدا چقدر بزرگه ، روزگار این دو تا ادم تو به ظاهر ….پرس تی وی چجوری علنی میشه