پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > نشانه های بیماری تیرویید در کودکان

نشانه های بیماری تیرویید در کودکان

سلامت | ۳ مهر۱۳۹۵ | 385 بازدید | نظرات

چرا اطفال به کم کاری تیروئید دچار می شوند؟ چگونه باید مانع بروز این قبیل  مشکلات در اطفال شویم؟ راه حل های موثر در این زمینه چیست؟

عدم درمانِ کم‌کاری تیروئید در دوران نوزادی، موجب بروز عقب ماندگی‌ها و اختلالات ذهنی در فرد می‌شود.

یکی از علل کم‌کاری تیروئید در نوزادان تازه متولد شده، وجود نقایص ژنتیکی در ساخت هورمون تیروئیدی از بدو تولد است. وجود عامل ژنتیکی موجب می‌شود نوزادانی که به تازگی متولد می‌شوند از ابتدای زندگی با کمبود هورمون تیروئید مواجه شوند.

درمان کم‌کاری تیروئید در دوران نوزادی بسیار حائز اهمیت است، از آنجا که مغز جنین در چند ماه اول شروع به رشد می‌کند و تقریبا ۹۰ تا ۹۵ درصد رشد مغز در دو سال اول زندگی است، بنابراین اگر نوزاد تحت درمان کم کاری تیروئید در دوران نوزادی قرار نگیرد، شاهد ایجاد عقب‌ماندگی‌های ذهنی در این افراد خواهیم بود.

متاسفانه بسیاری از بیمارانی که از اختلالات ذهنی رنج می‌برند، یکی از عوامل موثر در این وضعیت آنها، درمان نشدن کم‌کاری تیروئید در دوران نوزادی بوده است.

اختلالات ذهنی، اختلالات آی‌کیو و ناتوانایی در فهم مطالب از جمله مواردی است که از کم‌کاری تیروئید در دوران نوزادی شروع می‌شود، در درحالی که می‌توان با درمانی بسیار ساده از بروز این عوارض جلوگیری کرد.

نحوه درمان:

درمان در دو طیف نوزادان و زنان باردار بسیار حائز اهمیت است، عدم رشد مغزی نوزادان و درمان اختلالات ذهنی جبران ناپذیر است، اما خوشبختانه در کشور ما غربالگری برای تمام نوزادان تازه متولد شده از نظر آزمایش‌های تیروئیدی انجام می‌شود.

پیش از این، خانواده‌ها اهمیت آزمایش‌های تیروئیدی بلافاصله بعد از تولد را جدی ‌نمی‌گرفتند و تصور می‌کردند اختلالات ذهنی تنها یک مسئله ژنتیکی است و فقط در دوران جنینی اتفاق میفتد، اما خوشبختانه از زمانی که آزمایش‌های تیروئید به شکل غربالگری برای تمام نوزادان متولد شده انجام می‌شود، این مساله کمتر شده است.

البته مشکلی که پس از تشخیص کم‌کاری تیروئید در نوزادان وجود دارد، این است که برخی از خانواده‌ها تصور می‌کنند درمان و تجویزِ پزشک، درمانی موقتی است بنابراین در ادامه روند درمان، سهل‌انگاری می‌کنند. این در حالی است که اگر درمان به خوبی و با دقت از سوی خانواده‌ها دنبال شود، از بروز اختلالات ذهنی در نوزاد به طور ۱۰۰ درصد جلوگیری خواهد شد.


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷

نظرات