پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > نشانه های اولیه بیماری ام اس

نشانه های اولیه بیماری ام اس

سلامت | ۲۳ مهر۱۳۹۵ | 450 بازدید | نظرات

مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی (CNS ) می دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. در این مطلب به نشانه های اولیه ام اس اشاره خواهیم داشت…

photo نشانه های اولیه بیماری ام اس

سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها را مورد هدف قرار می دهد؛ اما در بیماری های خود ایمنی، به اشتباه بافت های نرمال از بین می روند. لوپوس و آرتریت روماتوئید نیز جزء بیماری های خود ایمنی محسوب می شوند.

زمانی که پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیام های عصبی مختل می شود که عوارض مختلفی دارد. بیماری ام اس بسیار آهسته به بدن رخنه می کند، بنابراین اطلاع از اولین علایم آن در تشخیص و درمان بسیار موثر است. محققان در تحقیقات خود علایم اولیه ام اس ارایه کرده اند و به افراد هشدار می دهند که این علایم را جدی بگیرند:

مشکلات بینایی، عدم تعادل، مشکلات گوارشی، تغییرات ناگهانی دمای بدن، خواب رفتن انگشتان، خستگی مفرط و گرفتگی عضلات از مهمترین علایم ام اس هستند و باید جدی گرفته شوند.

۱-مشکلات بینایی

بیماری ام اس با حمله به اعصاب بینایی، سبب تاری دید، دوبینی و حرکات غیر قابل کنترل چشم می شود.

۲-مشکلات تعادل

مشکلات عدم تعادل و سرگیجه از مهمترین علایم ام اس است. معمولا عدم تعادل هنگام راه رفتن، عبور از مانع یا هنگام بلند شدن از حالت خوابیده دیده می شود.

۳-سوزن سوزن شدن و خواب رفتن انگشتان دست و پا

۴-تغییرات ناگهانی دمای بدن اعم از کاهش یا افزایش

۵-تغییرات مداوم در عملکرد دستگاه گوارش

یبوست، اسهال، نفخ و افزایش وزن از جمله اختلالات عملکرد دستگاه گوارشی هستند که می توانند از علایم اولیه ام اس باشند.

۶-مشاهده چرخشی هر یک از علایم ذکر شده در موارد یک تا پنج

می توان علایم ذکر شده مانند تاری دید، عدم تعادل، تغییر دمای بدن و برای مثال یبوست را به طور چرخشی تجربه کرد که این نیز می تواند از علایم ابتلا به ام اس باشد.

۷-ضعف عضلانی

ضعف و گرفتگی عضلات که اصطلاحا اسپاسم نامیده می شود، از علایم ام اس است. عدم هماهنگی عضلات نیز می تواند از علایم ام اس قلمداد شود.

۸-مشکلات شناختی و عدم تمرکز

۹- خستگی مفرط


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

نظرات