پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > محافظت از چشمها در برابر گوشی های هوشمند

محافظت از چشمها در برابر گوشی های هوشمند

سلامت | ۱۰ شهریور۱۳۹۵ | 268 بازدید | نظرات

اگر شما هم یکی از آن افرادی هستید که روزانه بیش از ۱۵۰ بار به گوشی هوشمند خود خیره می شوید، باید بدانید که چشمان و بینایی شما از جمله اولین و مهمترین تاوان این اعتیاد به گوشی ها هستند. خیره شدن به گوشی، تبلت، نوت بوک و … برای مدت زمانی طولانی باعث خستگی، خشک شدن، خارش و حتی تاری دید می شوند که گاها به سر درد می انجامد.  خوشبختانه با انجام یک سری نکات و در نظر گرفتن آن ها تا حدود بسیار بالایی می توانید این آسیب های بینایی رایج  شده را کاهش دهید. در ادامه ۷ نکته که به کمک چشمان شما در مقابل گوشی های هوشمند می آیند می رسیم که با یکدیگر این نکات را که کارشناسان به کاربران گجت ها و گوشی های هوشمند پیشنهاد کرده اند را مرور و بررسی کنیم.
۱) پلک بزنید، پلک بزنید، پلک بزنید
پلک زدن به صورت مرتب و گاهی در فواصل چند ثانیه ای باعث جلوگیری از خشک شدن چشم ها و عواقب خطرناک بعد از خشک شدن چشم می شوند. پس با پلک زدن های مرتب، چشمان خود را مدام مرطوب نگه دارید. اما جلوگیری از خشک شدن چشم ها تنها ویژگی پلک زدن نیست، این حرکت باعث فوکوس های مرتب چشم و کمک به بینایی برای تمرکز بر روی یک مطلب می شود. نگاه های طولانی بدونه پلک زدن، به راحتی باعث خشک شدن چشم ها می شود که حال بنا بر توصیه کارشناسان حداقل هر ۱۵ دقیقه شما باید ۱۰ بار پلک بزنید تا از این موارد مصون باشید.
۲) نور های خیره کننده را کاهش دهید
اخیرا و با پیشرفت تکنولوژی صفحه نمایش ها و همچنین محافظ های صفحه نمایش همچون Corning Gorilla Glass یا دیگر تجهیزاتی که برای کاهشآسیب ها، استفاده می شوند که همگی آن ها سعی در کاهش این نورهای خیره کننده دارند. ولی بسیاری هنوز از این امکانات استفاده نمی کنند و حتی باوجود استفاده از این تجهیزات این نور های خیره کننده کاملا از بین نمی روند پس چشمان شما مدام هنگام تماشای صفحه نمایش با انعکاس و خود این نور ها در تماس است. پیشنهاد ما ابتدا استفاده از تجهیزات کاهش دهنده نور های خیره کننده و منعکس شده یا محافظ های صفحه نمایش  anti-reflective یا  Anti-glare است که هزینه های بسیار پایینی هم به همراه دارند  و سپس کاهش مدت زمان تماشای مداوم اسکرین ها است.
۳)  به چشمان خود استراحت دهید.
به نظر غیر ممکن می رسد ولی چشمان شما از شما تشکر خواهند کرد. قانونی برای مدت زمان های خیره شدن به صفحه نمایش وجود دارد که با نام قانون ۲۰-۲۰-۲۰ شناخنه می شود. بر اساس این قانون بعد از هر ۲۰ دقیقه کار با چشمان خود تنها ۲۰ ثانیه به آن ها استراحت دهید و از فاصله حد اقل ۲۰ فوت و تا ۶ متر و این روال را تکرار کنید.  بدین ترتیب در فواصل مشخص عضله های چشم شما استراحت لازم و کافی را برای ادامه کار خواهند داشت و فشار از روی آن ها بر داشته خواهد شد.
۴) روشنایی صفحه نمایش را تنظیم کنید
روشنایی بیش از حد یا بسیار کم در صفحه نمایش شما می تواند باعث اختلال در فوکوس کردن چشمان شما شود. برای تنظیم کردن این مورد کار بسیار راحتی پیش رو دارید و تنها کافیست به تنظیمات گوشی یا لپتاپ یا تبلت خود رفته و سپس میزان روشنایی را متناسب با نور محیط تنظیم کنید. اگر از گوشی های هوشمند استفاده می کنید گزینه خودکار برای تطبیق نور محیط و روشنایی گوشی وجود دارد که باید آن را فعال کنید.
۵) تنظیم کردن سایز فونت گوشی یا گجت
تنظیم کردن سایز و کانترست به راحتی فشار را از روی چشمان شما بر می دارد. ایبن کار باعث راحت تر شدن خواندن و مطالعه و چک کردن گزینه های مختلف می شود که باز هم میبایست به تنظیمات گوشی خود مراجعه کنید
۶) صفحه نمایش را تنظیم کنید
شاید تا به حال از این موضوع اطلاع نداشته اید اما شما  حال باید بدانید که تمیز کردن و تمیز نگه داشتن صفحه نمایش در نهایت به دید هرچه بهتر چشمان شما می انجامند و کارشناسان دریافته اند که صفحه نمایش های کثیف و تمییز نشده به راحتی به کار هرچه بیشتر چشمان شما می انجامند.
۷) گوشی خود را با فاصله نگه دارید
نگران نباشید. قرار نیست گوشی را از شما جدا کنیم. بسیار از کاربران گوشی های هوشمند تمایل دارند تا گوشی خود را در فاصله های نزدیک به چشمان خود نگه دارند تا با جزئیات بیشتری موضوعی را بخوانند و یا ببینند که اصلا عادت خوبی نیست. بهترین فاصله ها همانطور که گفته شد حدود ۱۶ تا ۱۸ اینچ که چیزی حدود ۴۰ سانتی متری است. شاید در ابتدا نشدنی و خنده دار به نظر بیاید ولی با چند بار تلاش به راحتی به آن عادت خواهید کرد.


همچنین بخوانید:

امروز جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷

نظرات