پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > شانس باردار شدن با وجود کیست و یا عفونت چقدر است

شانس باردار شدن با وجود کیست و یا عفونت چقدر است

سلامت | ۱۹ دی۱۳۹۴ | 62293 بازدید | نظرات

اگر شما دارای کیست هستید یا دچار عفونتهای مزمن قارچی شده اید حتما مهم ترین دغدغه و نگرانی شما این است که نتوانید بچه دار شوید یا اینکه مجبور باشید تا زمان درمان کیست و عفونت برای بچه دار شدن منتظر باشید این مسئله زمانی بدتر می شود که سن شما بالا باشد و یا اینکه دیر ازدواج کرده باشید و نخواهید وقت را از دست بدهید. در مورد کیست مهم ترین مسئله این است که کیست شما از چه نوعی است و چه اندازه ای دارد… اگر کیست شما از نوع فولیکار باشد قضیه ساده تر میشود. خبر خوب اینکه با وجود کیستهای فولیکار می شود بچه دار شد. اما باید طبق نظر دکتر دارو مصرف کنید. احتمالا داروی تجویزی برای این دسته کیستها کلومیفن است. در خصوص عفونتهای قراچی بهتر است این عفونتها را درمان کنید و به صورت مداوم خود را با جوش شیرین شسته شو دهید. اگر این عفونتها درمان نشوند ممکن است باعث گرفتاری لوله ها و مشکلات بعدی آن شوند. در صورت عفونت واژینال قارچی باید عوامل دیگر که می تواند باعث عفونت شود مدنظر قرار گیرد و شرح حال کامل و معاینه در صورت لزوم انجام پذیرد و در صورت عفونت با عوامل دیگر درمان مناسب صورت پذیرد. در عفونت های قارچی ناحیه واژینال که طی بارداری امکان عود بالا می رود چند نکته لازم به تذکر است: ۱- عفونت قارچی خطر خاصی برای جنین ندارد و در صورتیکه در انتهای بارداری حادث شود شانس عفونت قارچی برای نوزاد وجود دارد، ۲- رعایت نکات بهداشتی شامل استفاده از لباس زیر نخی و تعویض لباس زیر پس از فعالیت بدنی مثل ورزش، عدم استفاده از وان برای استحمام، مواد شوینده مناسب برای شستن البسه،شستن ناحیه تناسلی به هنگام دستشویی با آب گرم و از جلو به عقب،خشک کردن ناحیه تناسلی با دستمال کاغذی ، خشک نگهداشتن ناحیه تناسلی ، عدم استفاده از لباس زیر هنگام خواب شبانه، مصرف ماست(به علت وجود لاکتوباسیل در آن) و مصرف مایعات فراوان ۳- در صورت عود مراجعه به پزشک جهت بررسی های بیشتر توصیه میشود.

کلومیفن یکی از داروهای مؤثر برای درمان ناباروری است؛ در اینجا کمی بیشتر با مزایا، معایب و نحوه مصرف این دارو آشنا می‌شویم.

اگر تخمک‌گذاری‌تان نامنظم است یا در کل تخمک‌گذاری ندارید، کلومیفن می‌تواند به شما کمک کند، به خصوص اگر دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) باشید (اگر شما سندرم تخمدان پلی‌کیستیک دارید و به نظر می‌رسد این درمان برایتان مفید واقع نشده، پزشک ممکن است همچنین متفورمین یک داروی تحریک کننده ترشح انسولین است را به شما بدهد تا کمک کند که بدنتان به کلومیفن پاسخ دهد). شما همچنین ممکن است کلومیفن (و دیگر داروهای باروری) را قبل از تکنیک‌هایی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) امتحان کنید تا چندین سلول تخم را برای پرورش داشته باشید.
کلومیفن همچنین می‌تواند به مردان با عدم تعادل هورمونی (که اغلب از مشکل در غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس ناشی شده است) کمک کند. این افراد اغلب از تعداد اسپرم کم یا کیفیت اسپرم ضعیف یا اسپرم با تحرک کم رنج می‌برند. از مشکلات اسپرم و ناباروری مردان بیشتر بدانید.

درمان
کلومیفن معمولاً به شکل قرص برای یک دوره پنج روزه در ماه تجویز می‌شود. این دارو به شما کمک می‌کند تا به میزان بیشتری از هورمونی را تولید کنید که موجب تخمک‌گذاری می‌شود (هورمون محرک فولیکول (FSH))، این امر باعث می‌شود تا تخمدا‌‌ن‌ها یک یا تعدادی بیشتر از تخمک‌های بالغ را تولید کنند.
پس از به اتمام رسیدن یک دوره از مصرف کلومیفن، هیپوتالاموس (بخشی از مغز شما که توابع پایه مانند دما را تنظیم می‌کند) هورمون جسم زرد (LH) را ترشح می‌کند، و به این وسیله به تخمدا‌‌ن‌ها دستور می‌دهد که تخمک بالغ را به لوله‌های فالوپ آزاد کنند. اگر تخمک آزاد شده در راه خود در رحم به یک اسپرم سالم برخورد کند، شما شانس این را خواهید داشت که باردار شوید.

طول مدت درمان
اگر دوره شما منظم است، به مدت سه تا پنج روز در چرخه قاعدگی ماهانه خود شروع به مصرف کلومیفن خواهید کرد.
اگر دوره شما نامنظم یا غایب است، پزشکتان ابتدا اطمینان حاصل می‌کند که باردار نیستید و سپس با تجویز یک دارو به نام پروورا (مدروکسی پروژسترون استات) قاعدگی را القاء می‌کند، سپس می‌توانید شروع به مصرف کلومیفن کنید.
شما به احتمال زیاد پنج تا ۱۲ روز بعد از مصرف آخرین قرص تخمک‌گذاری خواهید کرد. پزشک شما را به طور مرتب بررسی می‌کند تا ببیند که آیا تخمدا‌‌ن‌ها برای آزادسازی تخمک آماده است یا خیر. بسیاری از زنان حداکثر سه تا شش چرخه درمانی را می‌گذرانند (ممکن است ۱ تا ۲ ماه از دارودرمانی بگذرد تا تخمک‌گذاریتان منظم شود). شانس بارداری با طولانی شدن دوره‌های مصرف بهبود نمی‌یابد، به خصوص اگر ۳ دوره دارو درمانی را با کلومیفن گذرانده و هنوز موفق نشده‌اید. در این صورت پزشک ممکن است دوز مصرف دارو را افزایش داده یا درمان دیگری را پیشنهاد کند.

عوارض جانبی
داروهای باروری می‌توانند طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی جزئی، از جمله تورم خفیف تخمدان، درد معده، حساسیت به لمس پستان، بی‌خوابی، تهوع و استفراغ، تاری دید، سردرد، خستگی، تحریک‌پذیری، افسردگی، افزایش وزن و در موارد نادر، کیست‌های تخمدانی را ایجاد کنند.
با مصرف دارو‌های باروری احتمال باروری چندقلو افزایش می‌یابد. اگرچه بسیاری از زوج‌ها این را برکت و رحمت می‌دانند و خوشحال می‌شوند اما باید بگوییم این مسأله ریسک سقط و دیگر مشکلات را افزایش می‌دهد.
این درمان همچنین می‌تواند بسیار از نظر هیجانی و عاطفی سخت باشد، زیرا شما باید برای بررسی مکرر مدام نزد پزشک بروید. یافتن یک دوست مشتاق، گروهی پشتیبان یا یک فرد حرفه‌ای قبل درمان، در طول درمان و بعد از درمان می‌تواند برای شما از نظر روانی التیام بخش باشد.
زنانی که کلومیفن را به همراه دیگر داروهای باروری مصرف می‌کنند، گاهی اوقات دچار سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) می‌شوند، که یک بیماری با افزایش وزن، نفخ و احساس پُف‌کردگی است. همچنین برخی از بیماران تنگی نفس، سرگیجه، درد لگن، تهوع و استفراغ دارند. این مسأله زمانی رُخ می‌دهد که بیش از اندازه خوب به درمان پاسخ داده و چندین تخمک بالغ تولید کنید. در این صورت تخمدا‌‌ن‌ها به طور ناگهانی چندین برابر اندازه اصلی‌شان بزرگ شده و مایعی را به حفره شکمی‌ ترشح می‌کنند. به طور معمول این مسأله با نظارت دقیق توسط پزشک برطرف می‌شود. اما در موارد نادر می‌تواند تهدید‌کننده زندگی باشد، و شما باید برای نظارت شدید در بیمارستان بستری شوید.
پژوهشگران که اخیراً نتایج هشت مطالعه مختلف انجام شده بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۹ را مورد بررسی قرار داده‌اند، نشان داده‌اند که داروهای باروری خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش نمی‌دهند، حتی اگر درمان دارویی بیش از یک سال طول بکشد. پیش از این، این مسئله یک منبع اصلی از جنجال و نگرانی بود.

درصد موفقیت
داروهای باروری معمولاً در تحریک تخمک‌گذاری موفق هستند: حدود ۸۰ درصد از زنان، معمولاً در سه ماهه اول درمان، تخمک‌گذاری می‌کنند و از میان آنها ۴۰ درصد باردار می‌شوند (البته احتمال بارداری به فاکتور‌های دیگری نظیر سن، میزان تحرک و کیفیت اسپرم همسر بستگی دارد). اطلاعات بسیار کمی در مورد میزان تولد نوزاد زنده بر اثر مصرف این داروهای باروری در دسترس است، اما مطالعات چند عدد را در میان ۳۰ تا ۶۰ درصد اعلام کرده‌اند.


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷

نظرات

 1. زهرا گفت:

  سلام به مامان های مهربون دوماه جلوگیری نداشتم ولی حامله هم نشدم کیست ریز هم داشتم قرض متفورمین و دوفاستون هم بهم داده با این حال حامله میشم

 2. زینب گفت:

  سلام منم کیست های ریز دارم ولی بیبی چک امروزم مثبت بوده با خط دوم کمرنگ ینی ممکنه بدون دارو و با وجود کیست باردار شده باشم نگرانم

 3. گلچین گفت:

  من کیست ریز دارم خیلی دارو مصرف کردم اما حامله نشدمو الان شک دارم حامله اما ترس تسد را دارم چیکار کنم

 4. زهرا گفت:

  من کیستهای ریزی دارم دکتر بهم دوماهه قرص تجویز کرد ماهه اول مصرف کردم قرصارو کلومفین ودگزاو پروژسترون بعد قطع پروزسترون پریود شدم ولی این ماه هم همین داروهارو مصرف کردم هنوز پریود نشدم تقریبا یه هفته میگذره از پریودم علت چی میتونه باشه ببی چکم منفی بود

  • باران گفت:

   سلام من سه ماهه اقدام به بارداری کردم ولی وموفق نشدم بعد از مراجعه به دکتر و سونوگرافی متوجه شدیم که کیست ریز دارم دکترمتفورمین تجویز کردن راهنماییم کنید ایا میتونم باردار شم و جقد طول میکشه در ضمن پریود هام همیشه منظم بود اما ماه اول که اقدام کردیم ۲روز جلو انداخته .مچکرم

 5. هانیه گفت:

  سلام.من کیست داشتم با قرق رفع شد حالا دیگه میتونم حامله شم؟خیلی نگرانم لطفا کمکم کنین

 6. نسترن گفت:

  باسلام من کیست به اندازه ٢۴سلانتی درهردوتخمدان دارم ۴ماه قرص ال دی مصرف کردم ولی فایده ای نداشت أصلا اندازش تغییری نکرد رفتم سونوکرافی بهم کفتن که کیست توبه همان اندازه ثابت مانده میتونی حامله بشی٠الان سه ماهه که جلوکیری نمیکنیم الان حامله میشم یا نه خیلی نکرانم٠راهنماییم کنید٠ممنون

 7. نی نی ناز گفت:

  سلام من کیست داشتم تو تخمدان چپ قرص ال دی و پروڙسترون مصرف کرد ولی بعدش باز باردار نشدم رفتم سونو دادم گفت تخمدان سمت راستمم کیست داره ولی ریز بهم قرص یاز داد دوماه خوردم باز باردار نشدم.لطفا بهم بگین رفع میشه باردار میشم خیلی نگرانم؟

 8. فاطمه گفت:

  سلام درد خفیفی در ناحیه شکم و لگنم دارم سونوگرافی رفتم کیستی به اندازه۵۵ در تخمدان راستم دیدم دکتر دو ماه ال دی بهم تجویز کرد الان تموم شده میترسم دوباره برم سونو بدم ایا میشه حامله شم

 9. نادیارنجبر گفت:

  سلام من ۸مآه خانه دارم ا زمردی پریدیم نامنظم بوده رفتم دکترم گفته کیست ساده ۲۷م م درتخمدان راست مشاهده شده ازاول جلوگیری داشتیم زیرکانه سمت راست دردنکنه ایاباردارهستم جوابموزودبدین

 10. ازی گفت:

  باسلام.من روزشیشم پریودی رفتم سونوگرافی ک دکترگفت پلی کیستیک ریزدارم دوبسته قرص ال دی تجویزکردتادوماه بخورم ایاامکان بارداری دارم یاخطرناکه

  • ازی گفت:

   سلام،درسونوگرافیک من pcoدرهردوتخمدانم مشهوداست ومایع ازاددرکلدوساک خلفی مشهودنیست یعنی چی توروخدازودجواب بدین

 11. لاله گفت:

  منم کیست ریز دارم.منم خیلی میترسم حامله نشم.کیا باکیست ریز حامله شدن

 12. فاطمه گفت:

  سلام من سونوگرافی دادم دکتربهم گفت قسمت چپم کیست دو سانتی دارم قرص ال دی را برام تجویر کرد ایا با مصرف قرص ال دی کیستم برطرف میشه؟ ایا شانس باروری را دارم؟

 13. چکاوک گفت:

  سلام.آیا امکانش هست همزمان با داشتن کیست ۲و۴سانتی در تخمدانها حامله شد؟؟؟