پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > تکنولوژي > روش دقیق تشخیص سرطان با استفاده از گوشی آیفون

روش دقیق تشخیص سرطان با استفاده از گوشی آیفون

تکنولوژي | ۲۸ مهر۱۳۹۵ | 232 بازدید | نظرات

یک تیم از دانشگاه ایالتی واشنگتن (WSU) یک طیف سنج ارزان قیمت را توسعه دادند که به گوشی‌های هوشمند متصل شده و می‌تواند بیومارکرها(نشانگرهای زیستی) سرطان را در چند نمونه به طور همزمان شناسایی کند.
به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، این روش جدید می‌تواند بستری دقیق و قابل اطمینان مانند یک آزمایشگاه را برای پزشکان فراهم کند.
در حالی که حسگرهای زیستی گوشی‌های هوشمند موجود تنها می‌توانند یک نمونه را در لحظه مورد بررسی قرار دهند، این دستگاه جدید که توسط تیم دانشگاه واشنگتن طراحی شده در هر بار اسکن ۸ نمونه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

photo روش دقیق تشخیص سرطان با استفاده از گوشی آیفون

عملکرد این دستگاه به گونه‌ای است که طیف نور را برای شناسایی مقدار کمی از مواد شیمیایی خاص در یک نمونه اندازه‌گیری می‌کند.
در این مورد، طیف سنج به جستجوی اینترلوکین ۶ (IL-6)، می‌پردازد که می‌تواند نشان جدی برای سرطان کبد، ریه، پروستات، پستان و سرطان اپی‌تلیال باشد.
اینترلوکین ۶ (Interleukin 6)یکی از اینترلوکین‌های مهم بدن است که از گلبول‌های سفید ترشح می‌شود و در پاسخ‌های التهابی و ایمنی نقش دارد.
این دستگاه جدید در حقیقت یک آزمایشگاه قابل حمل است که می‌توان از آن در مناطق دور افتاده استفاده کرد و چندین نمونه را در آن واحد مورد بررسی قرار داد.
این آزمایشگاه کوچک همچنین در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها به صرفه‌جویی در وقت کمک خواهد کرد.
این تیم، طیف سنج گوشی‌های هوشمند را در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار دادند و اثبات کردند که این دستگاه با موفقیت ۹۹ درصدی می‌تواند نمونه‌ها را بررسی کند.

photo روش دقیق تشخیص سرطان با استفاده از گوشی آیفون

در حال حاضر این کار تنها با گوشی آیفون ۵ آزمایش شده و محققان امیدوارند که بتوانند این کار را با گوشی‌های هوشمند دیگر نیز انجام دهند.
این پژوهش در مجلهBiosensors and Bioelectronics  به چاپ رسیده است.


همچنین بخوانید:

امروز پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

نظرات