پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > دلیل درد مفاصل در زمان بیدار شدن از خواب

دلیل درد مفاصل در زمان بیدار شدن از خواب

سلامت | ۲۹ مرداد۱۳۹۵ | 291 بازدید | نظرات

چرا برخی افراد در هنگام بیدارشدن از خواب دچار درد مفاصل می شوند؟ دلیل ایجاد این عارضه چیست؟ التهاب مفاصل و خشکی اندام ها به چه دلیل بروز میکند؟ آیا ساعت بیولوژیکی بدن در این زمینه نقش دارد یا خیر؟ توصیه های پزشکی در این باره چیست؟

علت احساس خشکی و دردناک بودن اندام ها در هنگام بیدار شدن از خواب این است که ساعت بیولوژیک بدن، پروتئین های ضد التهابی را در حین خواب سرکوب می کند… 

پروتئین های ضد التهابی بدن:

محققان متوجه شدند، علت احساس خشکی و دردناک بودن بدن هنگام بیدار شدن از خواب، این است که ایبوپروفن طبیعی بدن هنوز اثر نکرده است. محققان دانشگاه منچستر دریافتند که علت احساس خشکی و دردناک بودن اندام ها در هنگام بیدار شدن از خواب این است که ساعت بیولوژیک بدن پروتئین های ضد التهابی را در حین خواب سرکوب می کند؛ اما هر روز صبح که شروع به حرکت می کنیم بدن برای جبران اثرات از بین رفتن این پروتئین ها، سخت تر فعالیت می کند.

دکتر جولی گیبس محقق مرکز غدد درون ریز و دیابت موسسه تکامل انسان دانشگاه منچستر در این باره میگوید: با پی بردن به چگونگی تنظیم التهاب توسط ساعت بیولوژیکی بدن، می توانیم درمان های جدیدی برای بیماری های التهابی مانند آرتریت ابداع کنیم.

محققان در این مطالعه سلول هایی را از مفاصل موش ها و انسان های سالم برداشتند که در پاتولوژی آرتریت التهابی مهم هستند.این مطالعه نشان داد که هر یک از این سلول ها یک ریتم ۲۴ ساعته دارند و این سلول ها برای مختل کردن این ریتم با سرکوب ژن کریپتوکروم اصلاح می شوند.این موضوع به بروز یک واکنش افزایش یافته التهابی منجر می شود که نشان می دهد محصول این واکنش که پروتئین کریپتوکروم است دارای فواید غیرالتهابی قابل توجهی است.

محققان متوجه شدند که با ارائه داروهایی برای فعال کردن این پروتئین، از بروز التهاب جلوگیری می شود. این کشف می تواند به ابداع داروهای جدیدی برای بیماری آرتریت منجر شود.

محققان همچنین موش های مبتلا به آرتریت را در معرض نور مداوم قرار دادند و متوجه شدند که هیچ تغییر روزانه ای در التهاب این پستانداران که بطور معمول مشاهده می شد، رخ نداد.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

نظرات