پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > دلایل درد شانه و راههای درمان آن

دلایل درد شانه و راههای درمان آن

سلامت | ۲۹ اردیبهشت۱۳۹۶ | 1056 بازدید | نظرات

موارد مختلفی در ایجاد درد شانه تاثیرگذار هستند. برای پیشگیری از شدت یافتن این عارضه بهتر است تیروئید و دیابت خود را چک کنید زیرا درد، ضعف و خشکی شانه غالبا در بیماران مبتلا به مشکلات تیروئیدی بیشتر دیده می شود. با ما همراه باشید تا از نقطه نظر متخصصین در این ارتباط جویا شویم…
به گفته متخصصین بیماری” شانه‌های منجمد” در کمین افراد مبتلا به دیابت و تیروئید است، بنابراین درد زیاد، خشکی و کاهش دامنه حرکت شانه از نشانه‌های ابتلا به این بیماری است.
دردهای مفصل شانه هم در میان زنان و هم مردان و به خصوص در بین افراد میانسال و مسن شیوع داشته و صرفا ضربه به این قسمت از بدن نیست که سبب بروز درد در شانه می‌شود.
آناتومی مفصل شانه به صورتی است که ساختمان‌های عبور کننده از آن همچون زردپی ممکن است، دچار التهاب و آسیب شوند، بنابراین افرادی که کارهای بالای شانه را زیاد انجام می‌دهند، همچون نقاشان ساختمان یا ورزشکاران و… که دست‌های آنان در مدت طولانی بالای سر قرار دارد و فشار زیادی روی زردپی‌هایِ کاف گرداننده شانه ایجاد می‌کند، می‌تواند سبب درد و التهاب در ناحیه شانه شده که به خصوص در شب و هنگام خواب این درد بیشتر احساس می‌شود.
سوانح و تصادفات رانندگی که باعث شکستگی یا دررفتگی می‌شوند نیز می‌توانند باعث ایجاد درد و ضعف در مفصل شانه، آسیب غضروف و پارگی زردپی‌ها و گاهی درد طولانی مدت بدلیل ایجاد ساییدگی مفصل شود.
بیمارانی که برای درمان به متخصص ارتوپدی مراجعه می‌کنند، به غیر از درد شانه دچار مشکلاتی همچون بی‌حرکتی یا کاهش حرکت مفصل شانه و ضعف و کاهش قدرت نیز هستند.
به غیر از آسیب‌هایی که به تاندون وارد می‌شود، مشکل شایع دیگری که به خصوص خانم‌ها با آن مواجه می‌شوند، “شانه منجمد” بوده که یا بدون علت بوده و یا در بیمارانی که دچار دیابت یا مشکلات غده تیروئید هستند، مشاهده می‌شود.
افرادی که دچار شانه منجمد می‌شوند به شدت دچار خشکی شانه یا کاهش دامنه حرکت و درد قابل توجه می‌شوند. بنابراین درمان آن نیاز به توانبخشی و فیزیوتراپی طولانی مدت و درمان دارویی و گاهی تزریق داروی مناسب در فضای مفصل دارد.
رسوب کلسیم در زردپی مفصل شانه نیز از دیگر مشکلات شانه است، که معمولا رسوب کلسیم نیز در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود و گاهی نیاز به عمل جراحی است.
photo دلایل درد شانه و راههای درمان آن
در تمام مشکلات شانه برای درمان صحیح نیاز به تشخیص مناسب است. جهت تشخیص خیلی از مواقع از روش‌های رادیوگرافی ساده و MRI استفاده می‌شود. بعد از تشخیص درمان‌های علامتی مانند مسکن‌ها، داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی، پمادهای موضعی و گاهی تزریق کورتون در داخل فضای ساب آکرومیال در کنار آن درصورت نیاز از فیزیوتراپی و توانبخشی استفاده می‌شود و اگر بیمار با روش‌های معمول بهبود نیافت، درمان‌های جراحی شامل جراحی‌های بسته (آرتروسکوپی) یا جراحی‌های باز برای از بین بردن عارضه استفاده می‌شود.
توصیه متخصصین ارتوپد برای افراد میانسال و مسن جهت آنکه دچار دردهای مفصل شانه نشوند، این است که از حرکت‌هایی که مکانیک مفصل شانه به خوبی برای آنها طراحی نشده و کارهای طولانی مدت و سنگین بالای سر پرهیز کنند. همچنین عضلات شانه و گردن را با نرمش‌های متداول و سبک، قوی نگه داشته تا از دردهای مفصل شانه پیشگیری شود.

مطالب پربازدید

امروز شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

نظرات