پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > دلایل خشک شدن لبها و راههای درمان آن

دلایل خشک شدن لبها و راههای درمان آن

سلامت | ۲۹ اردیبهشت۱۳۹۶ | 2387 بازدید | نظرات

اگر دائما دچار خشکی پوست لب و بریدگی در نواحی مختلف لب می شوید بهتر است با روش های درمانی موثر در این زمینه آشنا شوید.  خشکی پوست لب، علت های مختلفی دارد در این مطلب با روش های درمانی موثر برای ترک خوردگی لب آشنا شوید…
از جمله عوامل تاثیرگذار در این عارضه می توانیم به نور آفتاب ، سیگار ، بیماری های خاص ، کمبود ویتامین و تنفس از طریق لب اشاره کنیم.
شایعترین علت پوسته شدن لب، خشکی پوست است. برخی عادت دارند لب های خود را مرتب به وسیله زبان مرطوب کرده و یا آنها را به داخل دهان فرو برده و با آب دهان خیس کنند که همین امر موجب خشک شدن لب ها شده، در نهایت به ایجاد ترک یا پوسته شدن لب منجر می شود.
از دلایل دیگر خشکی لب، قرار گرفتن برخی افراد در معرض نور خورشید است؛ افرادی مانند کشاورزان و کسانی که در محیط های باز به مدت طولانی زیر نور مستقیم خورشید کار می کنند. همچنین لب های افرادی که سیگار می کشند هم ممکن است پوسته شده یا ترک بخورد و گاهی آثار سوختگی هم در لب های آنها دیده می شود؛ اشخاصی هم که مشکل تنفس از طریق بینی دارند و مجبور به تنفس از طریق دهان هستند، این پوسته ریزی را تجربه می کنند. کم آبی بدن،کبود برخی ویتامین ها مانند ویتامین A,B,C و استفاده مکرر از صابون و مواد شیمیایی دیگر مثل محصولات آرایشی غیر استاندارد و رژ لب‌ می‌تواند موجب حساسیت پوست لب ‌شود.
در بعضی موارد علت خشک شدن لب به دلیل مصرف برخی داروهاست، ازجمله، دارویی که برای درمان جوش تجویز می شود، مانند آکوتان که خشکی لب، یکی از عوارض مصرف این دارو است.
گاهی اوقات عارضه پوسته شدن لب ها در افرادی که به بیماری خاصی مبتلا هستند دیده می شود که مشهورترین آنها بیماری پوستی صدف یا داء الصدف (پسوریازیس) است.
photo دلایل خشک شدن لبها و راههای درمان آن
به یاد داشته باشید که اگر خشکی در گوشه‌های لب باشد و سبب ترک خوردن و قرمز شدن و سوزش شدید شود، ناشی از عفونت‌های قارچی است. در برخی مواقع نیز ترک‌خوردگی‌های مزمن در خط میانی لب تحتانی به وجود می‌آید که در کودکان شایع‌تر است و با چرب کردن برطرف نمی‌شود، یعنی تحت نظر پزشک باید از پمادهای آنتی بیوتیک برای بهبود آن استفاده کرد.
راههای درمانی:
تنها راه برطرف کردن خشکی لب ها چرب کردن آنهاست، بسته به علت به وجود آمدن این عارضه برطرف کردن آن نیز متفاوت خواهد بود به طور مثال افرادی که لب های خود را با آب دهان خیس می کنند باید سعی کنند این عادت را ترک کرده و از کندن پوست آن خودداری کنند ولی در مواردی مانند مصرف دارو این عارضه با قطع دارو برطرف خواهد شد.
همچنین برای چرب کردن از کرم های معمولی و یا چرب کننده های بیرنگ طبی لب که حاوی موم کندوی زنبورعسل است و مواد شیمیایی کمتری دارند استفاده شود. روزی ۴ بار روغن طبیعی نارگیل یا کرچک روی لب‌های خشک خود بزنید. این روغن‌ها، از قوی‌ترین و موثرترین نرم‌کننده‌های طبیعی لب در روزهای سرد و خشک سال محسوب می‌شوند.
اگر با استفاده از رژلب دچار خشکی لب می‌شوید، بهتر است قبل از استفاده از آن، لب‌های خود را با کمی پماد ویتامین A چرب کنید. همچنین هنگام غذا خوردن، دستمال را روی دهانتان نکشید بلکه گوشه‌ای از دستمال‌های نرم و لطیف را آرام روی لب‌هایتان بگذارید و بردارید.

مطالب پربازدید

امروز شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

نظرات