پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > دلایل بدبو شدن بدن

دلایل بدبو شدن بدن

سلامت | ۲۰ اردیبهشت۱۳۹۶ | 1471 بازدید | نظرات

عرق ناشی از گرما یا ورزش با عرق ناشی از استرس متفاوت است و عرق ناشی از استرس در واقع بسیار بدبو محسوب می شود. در حقیقت، عرق ناشی از اسرتس نه تنها بوی بدتری دارد، بلکه بر درک مردم از ما نیز تاثیرگذار است. عرق بدبوی ناشی از استرس این تصور را ایجاد می کند که شما فردی با اعتماد به نفس پایین، کمتر قابل اعتماد و با صلاحیت پایین هستید.

photo دلایل بدبو شدن بدن

چرا عرق ما متفاوت است؟

عرق ناشی از گرما یا ورزش و عرق ناشی از استرس از غدد مختلفی ترشح می شوند. عرق ناشی از گرما یا ورزش از غدد اکرین ترشح می شود که در سراسر بدن قرار دارند. به همین دلیل است که چنین شرایطی عرق از نقاط مختلف بدن به بیرون نفوذ می کند. عرق تولید شده توسط این غدد تقریبا به طور کامل از آب تشکیل شده و از این رو بی بو است.

در مقابل، عرق ناشی از استرس از غدد آپوکرین – غددی که در زیر بغل، اندام تناسلی و کف پاها قرار دارند – سرچشمه می گیرد. این غدد به دو دلیل عرقی بدبو تولید می کنند.

نخست، عرق تولید شده توسط این غدد تنها از آب تشکیل نشده و حاوی مواد زائد پروتئین ها و چربی ها نیز است. دوم، در مکانی که این غدد قرار دارند، به طور معمول تعداد زیادی باکتری نیز حضور دارند. هنگامی که این دو مورد در کنار یکدیگر قرار می گیرند با بوی بد عرق مواجه خواهید شد.

باکتری هایی که زیر بغل یا کف پاهای انسان حضور دارند با پروتئین ها و چربی های موجود در عرق ناشی از استرس تغذیه می شوند و هنگامی که این کار را انجام می دهند بویی نامطبوع تولید می کنند.

هنگامی که زیر استرس قرار دارید و تعریق آغاز می شود، بوی بد عرق تنها شرایط استرس شما را وخیم‌تر می کند و حلقه ای بی پایان از استرس بیشتر و افزایش بوی بد شکل می گیرد.

غلبه بر استرس و بوی بد عرق به صورت طبیعی

اگر استرس محرک عرق در شما محسوب می شود پیش از رسیدگی به شرایط زیر بغل خود باید روی احساسات خود کار کنید. نخستین کاری که باید انجام دهید تغییر دیدگاه خود درباره آن چیزی است که هنگام احساس استرس برای شما رخ می دهد. گاهی اوقات ممکن است استرس برای شما خوب باشد.

مطالعات نشان داده اند افرادی که یک واکنش استرس کوتاه مدت قوی – تپش قلب، عرق روی پیشانی، تنفس سریع – دارند، پس از انجام عمل جراحی یا تزریق واکسن سریع‌تر بهبود می یابند و ممکن است پاسخ بهتری به درمان سرطان بدهند. ورزش کردن می تواند یک واکنش هورمونی شبیه به آن چه هنگام مشاهده یک سگ خشمگین در شما شکل می گیرد را تحریک کند.

تغییر روشی که مغز استرس را درک می کند، ممکن است روشی که بدن به آن واکنش نشان می دهد را تغییر دهد.

مورد بعدی که باید مورد توجه قرار بگیرد کنار گذاشتن وابستگی به ضد تعریق های خطرناک است. این محصولات مملو از مواد شیمیایی خود را در عرق قفل می کنند و اجازه سم زدایی را به غدد تولیدکننده عرق نمی دهند. این شرایط خود می تواند میزبان مشکلات بیشتری باشد. ضد تعریق های رایج حاوی درصد بالایی از آلومینیوم به عنوان ماده فعال خود هستند. بنابر نتایج برخی مطالعات، این فلز با هر چیزی از بیماری آلزایمر تا سرطان پستان پیوند خورده است.

خوشبختانه گزینه های طبیعی بسیاری برای جایگیزینی دئودورانت های شیمیایی در بازار وجود دارند که حاوی آلومینیوم نیستند و از این رو برای مقابله با عرق می توانید با اطمینان خاطر بیشتری آنها را انتخاب کنید.

اما اگر قصد دارید روی تمام مواد تشکیل دهنده که روی پوست خود اعمال می کنید، کنترل داشته باشید و همچنین آن را بر اساس شیمی بدن خود بهینه سازی کنید می توانید دستورالعمل های ساده ای که با استفاده از مواد طبیعی ویژگی های ضد باکتری و ضد تعریق ارائه می کنند را مد نظر قرار دهید.


مطالب پربازدید

امروز یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

نظرات