پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > خطرات شدید جویدن ناخن برای سلامتی

خطرات شدید جویدن ناخن برای سلامتی

سلامت | ۱۱ اردیبهشت۱۳۹۶ | 2742 بازدید | نظرات

ناخن جویدن می تواند دیگر رفتارهای استرسی مربوط به دهان مانند مداد جویدن، گاز گرفتن لب ها یا سیگار کشیدن را موجب شود.

ناخن جویدن اضطرابی به طور معمول شامل چهار مرحله می شود: ابتدا دست به سمت صورت یا دهان بالا می اید و برای چند ثانیه آنجا نگه داشته می شود، انگشتان به سرعت در برابر دندان های جلو قرار می گیرند و به آنها ضربه می زنند. سپس، یک سری از گاز گرفتن های اسپاسمی سریع رخ می دهند و با بازرسی دیداری یا احساس ناخن های به تازگی گاز گرفته شده با انگشتان دست دیگر دنبال می شود.

اگر این شرایط برای شما آشنا به نظر می رسد، عادت شما ممکن است روشی آسان برای ارزیابی این باشد که چه زمانی دچار استرس هستید. در شرایطی که این می تواند مفید باشد – نشانه های استرس می توانند خاموش یا تشخیص آنها باشد – اما ناخن جویدن می تواند به مشکلات سلامت جدی و قابل مشاهده منجر شود.

ناخن های فرو رفته

photo خطرات شدید جویدن ناخن برای سلامتی

ناخن های انسان دارای یک لایه مولد به نام ماتریس هستند که همانند بستری برای شکوفایی تمامی سلول های ناخن عمل می کند. ناخن جویدن یا عفونت های مرتبط با جویدن ناخن می تواند به این ماتریس آسیب برساند و در نتیجه فرد با شرایطی مانند ناخن های فرورفته یا تغییر شکل ناخن ها مواجه شود.

زگیل های صورت

photo خطرات شدید جویدن ناخن برای سلامتی

با لمس یک زگیل مواد مسری آن می تواند زیر ناخن های انسان قرار بگیرند. لمس صورت یا دهان با این ناخن های آلوده می تواند به شکل گیری زگیل های روی صورت یا گردن منجر شود.

تبخال های انگشت

photo خطرات شدید جویدن ناخن برای سلامتی

اگر دارای تبخال های دهانی باشید – حدود ۴۰ درصد از بزرگسالان دارای آن هستند – شما می توانید انگشت های خود را با ویروس آلوده سازید. تبخال انگشت (Herpetic Whitlow) می تواند به شکل گیری تب منجر شود، اما نخستین نشانه ها شامل سوزش دردناک و احساس سوزن سوزن شدن در نوک انگشتان آلوده می شوند. پس از یک یا دو هفته ممکن است با زخم های پر از مایع یا خون به همراه درد مواجه شوید که برای دو هفته دیگر ادامه می یابند.

مشکلات دندان

photo خطرات شدید جویدن ناخن برای سلامتی

جایگاه هایی که ریشه های دندان را نگه می دارند می توانند به واسطه ناخن جویدن مزمن تغییر شکل داده یا از بین بروند و کج شدن دندان ها را موجب شوند. ناخن جویدن می تواند موجب شکستگی در دندان هایی شود که از آنها برای جویدن ناخن استفاده می کنید و می تواند التهاب و بیماری لثه را در پی داشته باشد.

عفونت های جدی

photo خطرات شدید جویدن ناخن برای سلامتی

اگر بخش بیش از اندازه بزرگی از ناخن را گاز بگیرد می توانید پوست ظریف و حساس زیر ناخن را در معرض هر گونه باکتری و عامل بیماری‌زای موجود در دهان قرار دهید و باید توجه داشته باشید که تعداد بسیار زیادی از آنها در دهان حضور دارند. دهان انسان پر از باکتری است و از این رو به راحتی می توانید خود را آلوده سازید.

یکی از شایع‌ترین انواع عفونت به نام پارونیشیا شناخته می شود و می تواند موجب تورم، قرمزی، درد، و توده های پر از چرک شود. عفونت می تواند برای چند هفته ادامه داشته باشد. جویدن کوتیکول های ناخن دلیل شایع پارونیشیا محسوب می شود.

التهاب

photo خطرات شدید جویدن ناخن برای سلامتی

ترکیب شیمیایی بزاق دهان اجازه تجزیه چربی ها و دیگر مولکول های غذایی را می دهد. در شرایطی که بزاق به گوارش کمک می کند، اما اگر انگشت های دست به طور مرتب با دهان در تماس باشند می تواند آسیب و التهاب پوست نوک انگشتان را موجب شود. لیس زدن لب ها به دلیلی مشابه می تواند خشکی و ترک خوردن پوست آنها را به همراه داشته باشد. بزاق در حقیقت موجب خوردگی پوست می شود.

بیماری

photo خطرات شدید جویدن ناخن برای سلامتی

در شرایطی که مواجهه انگشتان دست با باکتری های دهان خبر بدی است، دسترسی تمام میکروارگانیسم های کثیف روی انگشتان دست به دهان احتمالا شرایط بدتری را رقم خواهد زد. دستان ما با انواع مختلف سطوح و عوامل بیماری‌زا در ارتباط است و امکان باقی ماندن آنها زیر ناخن ها وجود دارد. با ورود میکروب ها و عوامل بیماری‌زا به داخل دهان امکان مواجهه با شرایطی ناخوشایند از یک سرماخوردگی تا یک ویروس معده جدی وجود دارد.


مطالب پربازدید

امروز یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

نظرات