پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > خواندني ها > تهران در منجلاب

تهران در منجلاب

خواندني ها | ۸ شهریور۱۳۹۵ | 460 بازدید | نظرات

 

photo تهران در منجلاب

فرارو- بامداد لاجوردی؛ این روزها دیگری زیر پوست شهر خبر متفاوت از سطح شهر ندارد. آمارها نشان می‌دهند وضعیت اجتماعی شهر تهران نگران کننده است. دیگر برای بسیاری از تهرانی‌ها آسیب اجتماعی زیر پوست شهر نیست و آنها هر روز با چشمان خود آسیب‌های اجتماعی را می‌بینند. فرقی نمی‌کند شمال شهر نشین باشی یا جنوب تهران زندگی کنی. در هر جا که باشی در هر پارک و بزرگراهی با چشمان خود آسیب‌های اجتماعی را مشاهده می‌کنی.

سال گذشته کمی بیش از ۷ میلیارد تومان اعتبار برای جمع آوری معتادان کارتن خواب و متجاهر در تهران در نظر گرفته شده است و به احتمال قوی در سال جاری نیز بهزیستی می‌خواهد با کمی، بیش و کم نسبت به همین بودجه وضعیت اعتیاد در تهران را سازماندهی کند. اعتیادی که دیگر فراگیر شده است و دارد مرزهای سن و جنسیت را در می‌نوردد.

photo تهران در منجلاب

همین چند روز پیش بود که روزنامه ایران از طرح سم‌زدایی نوزادان با مادر معتاد در بیمارستان‌ها سخن گفته بود. نوزادانی که به دلیل اعتیاد مادرنشان بدن‌شان از همان ساعات اولیه زندگی‌شان به مواد مخدر آلوده شده و زندگی‌شان با مواد گره خورده است. این مسئله زنگ خطری جدی است که نشان می‌دهد اعتیاد نیز فراجنسیتی شده است گویا روز به روز بر زنانی که به طور دائمی موارد مخدر مصرف می‌کنند اضافه می‌شود.

به عقیده کارشناسان سن اعتیاد روز به روز کاهش پیدا می‌کند. حتی برخی از ورود مواد مخدر به مدارس سخن گفته‌اند. البته این سخن به مذاق وزیر آموزش و پرورش خوش نیامده و این ادعا را نپذیرفته و در همین باره گفته است: «در آخرین جلسه‌ای که با ستاد مبارزه با مواد مخدر داشتیم؛ اعلام کردیم که این آمارهایی که شما اعلام می‌کنید، باعث سلب اعتماد مردم به دستگاه تعلیم و تربیت می‌شود و آنها هم گفتند که از سوی ما نبوده و اگر هم بوده ما برخورد می‌کنیم. ما آمار اعلام شده توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر را قبول نداریم.»

اما هرچه باشد اختلاف بر سر بالا و پایین رفتن آمار است، ولی هیچ کس منکر خزیدن، بلای اعتیاد به سمت مدارس نیست.


.

photo تهران در منجلاب

در وضعیت ولنگاری فرهنگی قرار داریم
جعفری دولت آبادی نگران «ولنگاری فرهنگی» است. دادستانی تهران در دومین نشست دادستانی تهران در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی می‌گوید: «وضعیت فعلی ولنگاری فرهنگی محسوب می شود». جعفری دولت آبادی اما در ادامه لیست بلند بالایی از متهمان ماجرا تهیه می‌کند و می‌گوید: «مبادی تبلیغ دشمن در این حوزه عبارت از ماهواره، شبکه‌های مجازی، نشریات، مزون ها، مانکن‌های خیابانی و برخی فروشگاه‌ها است.»

اردیبهشت سال جاری بود که دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: کار «فرهنگی» و «سرهنگی» هر یک به تنهایی جواب نمی­‌دهد، بلکه این دو باید با هم به کار گرفته شود و اقدامات پیشگیرانه هم در اولویت باشد. حالا آمارها نشان می‌دهد که برخوردهای «سرهنگی» پلیس و دادستانی موثر نبوده است.


.

photo تهران در منجلاب

وضعیت حجاب بدتر شده است
در همین رابطه سرهنگ لطفی مسوول اماکن پلیس تهران بزرگ خبر می‌دهد: «طی پنج ماه اول سال جاری به ۲۴۵۰۰ نفر بدحجاب تذکر داده شده است».  آمارهایی که پانزده سال از زبان مسئولین مختلف نیروی انتظامی و پلیس امنیت اخلاقی بیان می‌شود اما راه به جای نبرده است.

هر سال هم با بالا و پایین کردن معیار تذکرها، اعداد کمی تغییر می‌کند اما آنچه که به چشم می‌آید وضعیت حجاب به هیچ وجه به میعارهای حکومت نزدیک نشده و به بیانی دیگر کسی ادب نشده است. به بیان فرماندهی انتظامی تهران، سردار ساجدی نیا، «با رصد وضعیت حجاب طی پانزده سال اخیر به این نتیجه می‌رسیم که به تدریج وضع بدتر شده است.»


.

photo تهران در منجلاب

همه اقشار خریدار لباس‌های با مد غربی شده‌اند
امیرآبادی فراهانی سرپرست دادسرای ارشاد اما از آسیب‌های دیگری نیز پرده برداشت. سرپرست دادسرای ارشاد می‌گوید در پنج ماهه اخیر در تهران ۱۴۴۰ فقره پرونده پیرامون فروش و توزیع لباس‌های خلاف عفت عمومی باز شده است که به عقیده دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران، با اعلام این که ۹۹ درصد لباس های نامتعارف تولید داخل کشور است.

اگر تا دیروز لباس‌های مارک دار و مد غربی از آن سوی مرزها و با چمدان مسافران و قاچاق وارد کشور می‌شد؛ و به دلیل گران قیمت بودنشان تنها طبقات مرفه قادر به خرید آن بودند. آمارها نشان می‌دهد ذائقه فرهنگی طبقات متوسط و حتی فرودست جامعه نیز تغییر کرده است و تولید کنندگان داخلی نیز وارد میدان شده تا با قیمت ارزان‌تری مارک و مدهای خارجی را به صورت تقلبی و کپی به دست مصرف کننده‌شان برسانند.

برای مثال این روزها همه آن مانتوهای با نوشته‌های خاص در بازار به راحتی و با طیف متوعی از قیمت‌ها پیدا می‌شود.

دادستان تهران مدافع برخورد سخت است. در همین رابطه وی با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با روسای اتحادیه‌های صنفی، اتحادیه‌ها را در موضوع تولید و عرضه پوشاک نامناسب، مسوول دانست و از پلیس خواست با نصب بنر و با تذکر به اتحادیه‌ها، در صورت لزوم نسبت به واحدهای صنفی متخلف اقدامات لازم را انجام دهند.

photo تهران در منجلاب


.

photo تهران در منجلاب

مصرف مسکرات
امیر آبادی فراهانی، سرپرست دادسرای ارشاد همچنین خبر می‌دهد: «۱۰۶۶ فقره در موضوع مصرف مسکر کارشان به دادسرا کشیده شده است.» در طی پنج ماه در پایتخت کشوری اسلامی، ۱۰۶۶ نفر در مصرف مسکرات شناسایی و کارشناسان به دادسرا کشیده است. بر کسی پوشیده نیز رقم واقعی کسانی که با این نوشیدنی‌ها در ارتباط هستند بسیار فراتر از این اعداد است.

اما بعد نگران کننده «برخورد سرهنگی» با مسائلی فوق در آن است که بدانیم حریرچی درباره مصرف الکل در کشور می‌گوید: «۸۰ درصد الکل مصرفی در کشور تولید داخل است» و ادامه می‌دهد: «اما در بین الکلی ها میزان مصرف هر فرد بالاتر از حد میانگین جهانی است.»

سرپرست دادسرای ارشاد همچنین از باز شدن ۷۶۷ فقره پرونده مربوط به رابطه نامشروع خبر داده و گوید: «۶۰ درصد روابط نامشروع از طریق فضای مجازی برقرار شده است.»


در پایان…
آمارها با مسئولین و مردم سخن می‌گویند. هرچند بسیاری از مردم این آمارهای تقلیل یافته و دستکاری شده می‌پندارند ولی همین ارقام نیز برای آنکه صدای زنگ خطر را به گوش مسئولین برسانند کافیست.


همچنین بخوانید:

امروز دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

نظرات