پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

سلامت | ۶ شهریور۱۳۹۵ | 283 بازدید | نظرات

افراد مختلف در زمینه بهود سلامت پوست به چیزهای مختلفی فکر می کنند. برخی بلافاصله کاهش آثار قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض خورشید را مد نظر قرار داده، در شرایطی که دیگران ممکن است بیشتر نگران از بین بردن چین و چروک ها، پاکسازی لکه ها، یا بهبود رنگ یا بافت پوست باشند.

پوست بزرگترین اندام در بدن ما محسوب می شود که نه تنها بیشتر از اندام های دیگر در معرض نیروهای خارجی قرار دارد، بلکه چهره ای است که ما به جهان نشان می دهیم. بر همین اساس، حفظ سلامت و ظاهر فوق العاده پوست به صورت طبیعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در همین راستا درک و آگاهی از این که این اندام برای حفظ شکل و ظاهر خوب و طبیعی خود به چه چیزهایی نیاز دارد، بسیار مهم است.

سلول های پوست ما ممکن است به سرعت بازتولید شوند، اما آنها با حملاتی از تمامی جهات، چه از داخل بدن و چه از خارج بدن، مواجه هستند. پوست بدن ما نسبت به شرایط آب و هوایی، آسیب های فیزیکی، تغییرات دمایی، نوسانات رطوبت، پرتوافشانی، رادیکال های آزاد، و بسیاری موارد دیگر تحت تاثیر قرار می گیرد. این به معنای آن است که محافظت از پوست نیازمند زرادخانه ای قدرتمند از ابزارهای سالم و مواد مغذی برای در امان نگه داشتن آن است. این ابزارها در اشکال مختلف مانند ویتامین A، ویتامین E، ویتامین C، آنتی اکسیدان ها، روی، اسیدهای چرب، و بسیار مواد مغذی دیگر در دسترس هستند.

در ادامه با برخی از بهترین مواد غذایی برای در اختیار داشتن پوستی سالم بیشتر آشنا می شویم.

ماهی

photo بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

ماهی ممکن است نخستین چیزی نباشد که بسیاری از مردم جهان برای حفظ سلامت پوست خود به آن فکر کنند، اما برخی انواع مشخص ماهی مانند خال مخالی، سالمون، کولی، قزل آلا، و شاه ماهی حاوی سطوح قابل توجهی از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که به عنوان اشکال خوب کلسترول در بدن انسان در نظر گرفته می شوند. این اسیدهای چرب به محافظت پوست در برابر آسیب های ناشی از قرار گرفتن در معرض خورشید، کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست، تسهیل عبور مایع در سلول ها، تقویت غشای سلول های پوست، و حتی کاهش التهاب سلول های پوستی کمک می کنند. افزودن مقداری ماهی به رژیم غذایی بدون تردید به بهبود ظاهر و سلامت پوست شما منجر خواهد شد.

دانه های کدو تنبل

photo بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

اگرچه دانه های مختلفی حاوی سطوح بالای مواد مغذی و مواد معدنی مهم هستند، اما دانه های کدو تنبل دارای محتوای منحصر به فرد از روی هستند که یکی از مهم‌‌ترین مواد معدنی برای در اختیار داشتن پوستی سالم محسوب می شود. روی بازتولید سلول های پوستی را افرایش می دهد، به حفظ سطوح مناسب کلاژن کمک می کند، و غشای سلول های پوستی را تقویت می کند.

مرکبات

photo بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

مصرف میوه ها و سبزیجات برای پوست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند، اما مرکبات به واسطه سطوح بالای ویتامین C خود از شهرت بیشتری در این زمینه سود می برند. ویتامین C که به نام اسید اسکوربیک نیز شناخته می شود، بخشی ضروری از فرآیند تولید کلاژن که تشکیل دهنده بافت های داخل سلولی، بافت ماهیچه، رگ های خونی و اندام ها است، در نظر گرفته می شود. با سطوح بالای ویتامین C، پوست انسان در برابر رادیکال های آزاد نیز محافظت می شود و از آنجایی که ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک پیشگیری می کند. همچنین، این ویتامین به بهبود سریع‌تر زخم ها و لکه ها کمک می کند.

چای سبز

photo بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

تا به امروز مطالعات مختلفی درباره چای سبز صورت گرفته که به فواید سلامت آن اشاره دارند. ترکیبی از آنتی اکسیدان های موجود در یک فنجان چای سبز دیوار دفاعی فوق العاده ای در برابر سرطان پوست ایجاد می کنند. افزون بر این، چای سبز حاوی تانن است که به عنوان یک جمع کننده عمل می کند و نشانه های چین و چروک در پوست را کاهش می دهد.

بادام

photo بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

تمامی آجیل ها برای بدن انسان مفید هستند، اما بادام به طور ویژه دارای سطوح چشمگیری از ویتامین E است که به طور طبیعی از پوست در برابر آثار مضر خورشید محافظت می کند. ویتامین E موجود در بادام می تواند به پیشگیری از سرطان پوست کمک کند و همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده تا نشانه های افزایش سن و پیری را کند نماید.

روغن زیتون

photo بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

مصرف روغن زیتون هم برای بخش داخلی پوست و هم برای بخش خارجی آن مفید است. ویژگی های ضد التهابی روغن زیتون به کاهش التهاب یا تحریک روی پوست کمک می کند. این در شرایطی است که ویژگی های آنتی اکسیدانی روغن زیتون به پیشگیری از آسیب های داخلی جدی پوست کمک می کنند. همچنین، مالش روغن زیتون روی پوست می تواند به نرم کردن پوست و کاهش چین و چروک در آن منجر شود.

کلم بروکلی

photo بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

همه ما می دانیم که سبزیجات بخشی مهم از یک رژیم غذایی روزانه سالم را تشکیل می دهند اما کلم بروکلی حاوی سطوح بالایی از ویتامین C و ویتامین E است که یک سد دفاعی دوگانه را برای سلامت پوست در برابر خورشید و آثار مخرب رادیکال های آزاد ایجاد می کند.

گندم سبوس دار

photo بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

یکی از مواد معدنی کمی نادر در رژیم غذایی عادی ما سلنیم است، اما این ماده معدنی به میزان زیاد در نان ها و پاستاهای پخته شده از گندم سبوس دار یافت می شود. سلنیم سلول های پوستی خارجی را تقویت می کند و همچنین انعطاف پذیری و کشسانی پوست را حفظ می کند تا به رغم افزایش سن همچنان ظاهری شاداب و جوان داشته باشد.

محصولات لبنی کم چرب

photo بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

یکی از ضروری‌ترین ویتامین ها برای سلامت پوست انسان ویتامین A است که می تواند به بتا کاروتن تجزیه شود و از این رو به صورت مستقیم با افزایش سلامت پوست در ارتباط است. ویتامین A به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند نیز عمل می کند که با درصدهای بالا در محصولات لبنی کم چرب یافت می شود.

آب

photo بهترین مواد خوراکی برای زیباشدن پوست

شاید یکی از آشکارترین راه حل های حفظ سلامت پوست موردی باشد که مردم به راحتی آن را فراموش می کنند! نوشیدن آب با افزایش دفع ادرار به خروج سموم از بدن انسان کمک می کند و در نهایت به ارتقا سلامت کلیه ها منجر می شود. تامین آب کافی برای بدن انسان موجب می شود تا سلول ها ظاهری سالم‌تر پیدا کنند. در نتیجه، پوست شما نرم و صاف به نظر می رسد و اندام های بدن در سطحی مطلوب به عملکرد خود ادامه می دهند.


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

نظرات