پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > بهترین روش شستشوی چشم

بهترین روش شستشوی چشم

سلامت | ۱ بهمن۱۳۹۸ | 280 بازدید | نظرات

انتخاب بهترین روش برای شستشوی چشم‌ها به عوامل آلودگی آن‌ها بستگی دارد. چنان‌چه چشم‌های‌تان دچار هر گونه آلودگی شوند، برای پیشگیری از ایجاد آسیب در چشم‌ها و قوه‌ی بینایی‌تان باید به سرعت آلودگی را برطرف کنید.

بهترین روش شستشوی چشم
۱. مواد شیمیایی
بسیاری از مواد شیمیایی که داخل خانه از آن‌ها استفاده می‌شود، می‌توانند به چشم‌های‌تان آسیب برسانند. این مواد شیمیایی شامل سفید کننده‌ها، محلول‌های لوله بازکن، کودهای شیمیایی، پودر ظرفشویی، شیشه پاک‌کن، و محصولات آهکی نظیر گچ و سیمان هستند.

photo بهترین روش شستشوی چشم

الف. آب گرفتن
چشم‌تان را فورا دست‌کم به مدت ۱۵ دقیقه، با استفاده از آب سرد یا محلول نمک شستشو دهید. این کار را می‌توانید بالای سینک یا زیر دوش انجام دهید. اگر از لنز استفاده می‌کنید، آن را خارج کنید؛ ولی پس از این کار، شستشوی چشم‌تان را متوقف نکنید.

ب. مشورت کردن با متخصص
پس از آن‌که چشم‌تان را به طور کامل شستشو دادید، در صورت نیاز با یک متخصص چشم یا اورژانس تماس بگیرید، و در این مورد با آن‌ها مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند بر اساس نوع ماده‌ی شیمیایی که وارد چشم‌تان شده‌ است، راهکارهای مناسبی را به شما ارائه دهند. اگر فقط برخی مواد شوینده‌ی ملایم وارد چشم‌تان شده باشند، احتمالا مشکل با شستشوی ساده با آب حل می‌شود؛ ولی اگر در این مورد تردید دارید، حتما با اورژانس تماس بگیرید.

پ. رفتن به اورژانس
اگر آلودگی مواد شیمیایی در چشم‌تان نگران‌ کننده است و اگر شخصی که به صورت تلفنی با وی صحبت کرده‌اید، وضعیت‌تان را نگران کننده تشخیص داده باشد، به مرکز اورژانس بروید و ظرف حاوی ماده‌ی شیمیایی را نیز به همراه خود ببرید تا پزشکان دقیقا بدانند با چه نوع آلودگی سر و کار دارند.

۲. چرک یا مخاط
چرک یا مخاط چسبناکی که در گوشه‌ی چشم خشک می‌شود باعث ایجاد پوسته‌ای ناراحت کننده یا خارش‌آور خواهد شد. چرک یا مخاط ممکن است بر اثر سرماخوردگی، آلرژی، یا التهاب ملتحمه (قرمزی چشم) ایجاد شود. هم‌چنین، ممکن است انسداد مجرای اشک یا مشکلات مربوط به غدد چربی موجود در پلک‌ها نیز باعث گرفتگی مجاری چشم شود.

در این شرایط، باید طبق دستور زیر عمل کنید:

ابتدا ترشحات خشک شده یا پوسته شده را از گوشه یا اطراف چشم پاک کنید. برای این ‌کار، دستمال تمیز، گرم، و مرطوبی را به مدت چند دقیقه روی چشم‌تان قرار دهید – در طول این مدت، باید چشم‌تان بسته باشد. اگر می‌خواهید به طور کلی از شر چرک و مواد چسبناک خلاص شوید، مجددا دستمال را گرم کنید و روی چشم‌تان بگذارید. سپس، چشم‌تان را مجددا ببندید و با استفاده از یک تکه پنبه‌ی مرطوب و گرم یا گوشه‌ی دستمال کاغذی تمیز، به آرامی چرک را از گوشه‌ی داخلی و خارجی چشم‌تان خارج کنید. اگر هم‌چنان مقداری چرک گوشه‌ی چشم‌تان باقی مانده باشد، پنبه یا دستمال را عوض کنید و مجددا چرک را تمیز کنید.

نکات زیر را به خاطر بسپارید:

الف. حفظ پاکیزگی؛ دست‌های‌تان را قبل و بعد از این کار به خوبی بشویید.
ب. از پنبه یا دستمال گرم استفاده کنید؛ هرگز از آب داغ استفاده نکنید. چشم‌ها، پلک‌ها، و پوست اطراف است نواحی بسیار حساس هستند.
پ. از گسترش عفونت پیشگیری کنید؛ هر بار که می‌خواهید چرک را از گوشه‌ی چشم‌تان خارج کنید، از پنبه یا دستمال جدید و تمیز استفاده کنید – به خصوص اگر دچار عفونت‌هایی مانند التهاب ملتحمه هستید. اگر هر دو چشم‌تان دارای چرک باشد، برای خارج کردن آن از هر دو چشم نیز باشد از دو پنبه یا دستمال تمیز جداگانه استفاده شود تا عفونت از یک چشم به چشم دیگر منتقل نشود.

۳. گرد و خاک یا جسم خارجی
هر از گاهی ممکن است وزش باد گرد و خاک را به سمت صورت و چشم‌ها پخش کند. یا این‌که ممکن است جسم خارجی بزرگ‌تری وارد چشم شود.

الف. تحریک اشک
به آرامی، پلک بالایی‌تان را پایین بیاورید، به طوری که روی مژه‌های پلک پایینی‌تان حرکت کند. چند بار چشم‌های‌تان را باز و بسته کنید. این کار باعث می‌شود اشک چشم‌های‌تان تحریک شود و جسم خارجی را با خود از داخل چشم‌تان خارج کند.

ب. آب گرفتن
هم‌چنین، می‌توانید چشم‌های‌تان را بالای سینک، با آب سرد به خوبی بشویید. این کار را تا هر زمان که نیاز باشد ادامه دهید.

پ. خارج کردن جسم خارجی از چشم
اگر جسم خارجی بسیار ریزی داخل چشم‌تان گیر افتاده باشد، با استفاده از گوشه‌ی یک دستمال بسیار تمیز و مرطوب می‌تواند به آرامی آن را از سطح چشم‌تان خارج کنید. ولی هرگز آن را فشار ندهید و اگر جسم خارج به سطح چشم‌تان چسبیده باشد، سعی نکنید خودتان آن را خارج کنید – در این شرایط، حتما نزد پزشک بروید.

ت. خودداری از مالیدن چشم
این کار باعث می‌شود گرد و خاک یا جسم خارجی بیش‌تر به داخل چشم‌تان نفوذ کند.

۴. موارد ضروری برای رفتن نزد پزشک
احتمالا در شرایط زیر لازم است نزد پزشک بروید:

الف. بروز مشکل در بینایی یا هنگام باز کردن چشم
ب. احساس درد
پ. قرمز شده بخش‌های سفید چشم
ت. احساس ناراحتی در چشم بر اثر نور و روشنایی
ث. خارج شده ترشحات بی‌وقفه از چشم
ج. ناتوانی در خارج کردن جسم خارجی از چشم


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

نظرات

  1. بهار گفت:

    سلام، بارها پیش آمده که مژه یا گرد و خاک داخل چشمم رفته ولی بعد از مدتی غیب شده داخل چشمم بدون اینکه اثری از درد و خونمردگی داخل چشمم باشه. یعنی این ذرات کجا میرن؟ چونکه مطمئنم اونا بیرون نیومدن از داخل چشمم.