پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > خواندني ها > برنج سفید بهتره یا برنج قهوه ای؟

برنج سفید بهتره یا برنج قهوه ای؟

خواندني ها | ۱ تیر۱۳۹۶ | 1249 بازدید | نظرات

برنج قهوه ای به طور کلی از محتوای فیبر بالاتری در مقایسه با برنج سفید سود می برد. به طور معمول، برنج قهوه ای دو تا سه گرم فیبر بیشتر نسبت به برنج سفید ارائه می کند.

اگرچه نقش فیبر در تسکین یبوست شناخته شده است، اما فواید سلامت دیگر را نیز ارائه می کند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

احساس سیری سریع‌تر که می تواند به مدیریت وزن کمک کند

کاهش سطوح کلسترول

کنترل سطوح قند خون، کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت

کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی

تغذیه باکتری های روده

به طور کلی، مردان زیر ۵۰ سال نیازمند دریافت ۳۸ گرم فیبر در روز هستند و مردان ۵۱ ساله یا پیرتر باید ۳۰ گرم فیبر مصرف کنند.

زنان زیر ۵۰ سال به طور معمول نیازمند مصرف ۲۵ گرم فیبر در روز هستند و زنان ۵۱ ساله یا پیرتر به ۲۱ گرم فیبر نیاز دارند.

مقدار مصرف توصیه شده روزانه فیبر برای انسان بر اساس چندین عامل شکل می گیرد که از آن جمله می توان به سن و کالری مصرفی اشاره کرد. برای حصول اطمینان از میزان دقیق مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

photo برنج سفید بهتره یا برنج قهوه ای؟

منگنز

منگنز یک ماده معدنی ضروری برای تولید انرژی و عملکرد آنتی اکسیدانی است. برنج قهوه ای منبعی عالی برای این ماده مغذی است در شرایطی که برنج سفید این گونه نیست.

سلنیم

برنج قهوه ای منبع خوبی برای سلنیم است. این ماده معدنی در تولید هورمون تیروئید، محافظت آنتی اکسیدانی، و عملکرد درست سیستم ایمنی بدن انسان نقش دارد. همچنین، سلنیم به همراه ویتامین E از سلول ها در برابر سرطان محافظت می کند.

منیزیم

بر خلاف برنج سفید، برنج قهوه ای به طور معمول منبع خوبی برای منیزیم است. یک وعده عادی برنج قهوه ای پخته می تواند حدود ۱۱ درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه منیزیم را تامین کند.

منیزیم برای بسیاری از وظایف کلیدی نیاز است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انعقاد خون

انقباض عضله

تولید سلولی

رشد استخوان

مقدار مصرف توصیه شده روزانه منیزیم با توجه به سن و جنسیت تعیین می شود. زنان باردار یا مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند به طور معمول نیازمند مصرف هر چه بیشتر از این ماده معدنی مهم در روز هستند. میانگین میزان مورد نیاز بزرگسالان بین ۲۷۰ و ۴۰۰ میلی گرم در روز است.

فولات

برنج سفید غنی شده منبع خوبی برای فولات است. یک فنجان متوسط برنج سفید غنی شده حاوی ۱۹۵ تا ۲۲۲ میکروگرم فولات یا حدود نیمی از مقدار مصرف توصیه شده روزانه است.

فولات به بدن در ساخت DNA و دیگر مواد ژنتیکی کمک می کند و همچنین از تقسیم سلولی حمایت می کند. اگرچه فولات یک ماده مغذی ضروری برای همه محسوب می شود، به طور ویژه برای زنان باردار یا آنهایی که قصد دارند باردار شوند، حیاتی است.

مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای بیشتر بزرگسالان حدود ۴۰۰ میکروگرم است. زنان باردار باید ۶۰۰ میکروگرم فولات مصرف کنند و آنهایی که به فرزند خود شیر می دهند نیز باید روزانه ۵۰۰ میکروگرم فولات دریافت کنند.

در صورت ابتلا به دیابت می توان برنج مصرف کرد؟

هر دو برنج سفید و قهوه ای می توانند دارای امتیازی بالا در شاخص قند خون باشند. امتیاز شاخص قند خون یک ماده غذایی نشان دهنده اثری است که می تواند بر سطوح قند خون داشته باشد. این شاخص بر پایه این که ماده غذایی مصرفی تا چه اندازه سریع یا کند سطوح قند خون را افزایش می دهد، استوار است.

برنج سفید دارای شاخص قند خون ۷۲ است و از این رو، می تواند به سرعت در جریان خون جذب شود. شاخص قند خون برنج قهوه ای ۵۰ است. اگرچه آهنگ تاثیرگذاری برنج قهوه ای بر قند خون کندتر است، اما همچنان می تواند اثر قابل توجهی به همراه داشته باشد.


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

نظرات