پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > برای داشتن پوست سالم چه کار کنیم؟

برای داشتن پوست سالم چه کار کنیم؟

سلامت | ۲۱ شهریور۱۳۹۵ | 289 بازدید | نظرات

آیا می دانستید پوست بزرگترین اندام بدن است؟ پوست، حدود شانزده درصد وزن بدن را تشکیل می دهد، به علاوه از ساختارهای داخلی ظریف و حساس، محافظت می کند و به روده بزرگ، شش ها و کلیه ها در امر از بین بردن مواد سمی کمک می کند.
همچنین پوست مانند ترموستات عمل می کند و دمای بدن را تنظیم می کند، به این ترتیب که با عرق کردن، حرارت اضافی را خارج می کند و در مواقع سرما، بطور موقتی توده های کوچک پوستی اضافه می کند.
بسیاری از عوامل بر پوست شما تاثیر می گذارند. این عوامل عبارت اند از: وراثت، سن، آب و هوا، آلودگی، برنامه غذایی، میزان تنش و اضطراب و نواسانات هورمونی. اما بسته به وضعیت دو عامل اصلی، شما می توانید بروز تغییرات و ضایعات پوستی را متوقف کنید.
این دو عامل عبارت اند از: اول) نحوه عملکرد اندام های داخلی بدن شما که وظیفه دفع سموم را بر عهده دارند، دوم) برخورداری بدن شما از میزان کافی ویتامین ها و مواد معدنی. هر دوی این عوامل بر یکدیگر اثر می گذارند.
داشتن پوست و ظاهری بانشاط و بشاش، پوستی زیبا، موهای ابریشمی براق و درخشان و ناخن های بلند و قوی، آرزوی هر فردی زیبا پسندی است. برای ثبات در داشتن پوستی زیبا، تغذیه یکی از مهمترین فاکتورهایی هست که نمی توان از آن ساده گذشت:
۱) هر روز به مقدار زیادی، دست کم ۶-۸ لیوان آب تصفیه شده بنوشید، هرچند ممکن است در طی روزهای گرم و اوقاتی که ورزش می کنید، به مقدار بیشتری هم احتیاج پیدا کنید. مصرف آب به میزان کافی، برای مرطوب نگاه داشتن پوست و برای دفع سموم از طریق کلیه و روده ضروری است.
۲) در برنامه غذاییتان مقدار زیادی فیبر بگنجانید. فیبر، عملکرد روده ها را نتظیم می کند و میزان دفع مواد زائد را از بدنتان، افزایش می دهد. برخی از افراد که مشکلات پوستی دارند از یبوست رنج می برند. زیرا آنها از منابع سرشار فیبری استفاده نمی کنند.
۳) برنامه غذایی شما باید حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان باشد. (تا فرآیند پیر شدن سلول ها را به تعویق بیاندازد). میوه و سبزی تازه، بهترین منابع آنتی اکسیدانهای گیاهی و طبیعی به شمار می آیند.
۴) گروه بندی غذایی: با جداگانه خوردن پروتئین ها و کربوهیدرات ها از تخمیر در روده بزرگ جلوگیری کنید و میزان جذب مواد غذایی را افزایش دهید.
۵) هرچقدر چربی های مضر برای سلامت شما خطر دارند، اسیدهای چرب ضروری (چربی های مفید) برای داشتن پوست سالم، حیاتی هستند. می توانید این چربی ها را مصرف غلات کامل، حبوبات، مغزها، لوبیای سویا، سبزی های دارای برگ سبز تیره، روغن های سرد به ویژه روغن زیتون، بذرک، کدو تنبل، آفتابگردان، کنجد و گلرنگ، و ماهی های روغنی مانند ساردین، خال مخالی و قزل آلای دریایی یا رودخانه ای (نه پرورشی) بدست آورید.
۶) در آغاز روز، از یک شوینده و پاک کننده مختصر صبحگاهی استفاده کنید. منظور نوشیدن یک لیوان آب ولرم است. بعد از آن، یک لیوان بزرگ دم کرده گزنه یا آب داغ با افشره لیموی تازه بنوشید.
۷) از مصرف بیش از حد کافئین اجتناب کنید، این مواد رطوبت بدن شما را به خود می کشند.
۸) مصرف نمک خوراکی را قطع کنید. وجود سدیم اضافه در بدن، به پف کردن و تورم پوست منجر می شود. به جای نمک از دانه های کرفس، سبزی های دریایی، سس سویای بدون نمک یا بسیاری از جایگزین های فاقد نمک استفاده کنید. همچنین تا آنجا که ممکن است از خوردن غذاهای حاوی ادویه تند اجتناب کنید.
۹) از مصرف غذاهایی که لخته ایجاد می کنند بپرهیزید. بدترین آنها، گوشت قرمز، لبنیات، غذاهای فرآوری شده، غذاهای سرخ شده و غذاهای حاوی روغن هیدروژنه یا چربی به شمار می آیند.
۱۰) هفته ای سه بار به پوست خود (یا پوست هر قسمت دیگر بدنتان) عسل بمالید. بگذارید عسل به مدت حدود سی دقیقه روی پوستتان بماند. سپس صورت خود را با آب گرم بشویید (بهتر است دوش بگیرید). از نتایج حیرت انگیز این ماده ی طبیعی و ساده متعجب خواهید شد. با این کار، پوست شما نرم، لطیف و جوان می ماند و به مواد غذایی مورد نیاز خود می رسد. (ابتدا با قسمت کوچکی از پوست خود این روش را امتحان کنید تا در صورت حساسیت دچار مشکل نشوید.)
با دانستن نکات بالا و مراقبت از این اندام مهم، شما می توانید از ظاهری بانشاط و بشاش، پوستی زیبا، موهای ابریشمی براق و درخشان و ناخن های بلند و قوی برخوردار باشید.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷

نظرات