پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > خواندني ها > بحران تولید زیاد خرما و باد کردن آن دست فروشنده ها

بحران تولید زیاد خرما و باد کردن آن دست فروشنده ها

خواندني ها | ۸ دی۱۳۹۴ | 2229 بازدید | نظرات

یک تن خرما قرار است خاک شود سرنوشتی شبیه سبی زمینی ها… علی اصغر موسوی دبیر انجمن خرما در این زمینه گفت:

خرما روی دست تولیدکنندگان باقی مانده و با این وضعیت سازمان تعاون روستایی امسال هم مانند سال گذشته مجبور می‌شود خرما خریداری شده را دفن کند.مشکلی که هم اکنون در صنعت خرما وجود دارد این است که حدود یک میلیون تن خرما در کشور تولید شده و روی دست تولیدکنندگان یا حتی واسطه‌هایی که آن را از نخل‌داران خریده‌اند، مانده است. در حال حاضر قیمت صادراتی خرما توجیه پذیر نیست و صادرات آن نیز به این دلیل بسیار کند و به اندازه ناچیز انجام می‌شود چرا که قیمت صادراتی خرمای ایرانی ۱۵ تا بیست سنت است در حالی قیمت تمام شده آن برای تولیدکنندگان حدود یک تا ۱٫۵ دلار است. دولت گذشته با سوء مدیریت بلایی بر سر بازار خرما آورد که قیمت این محصوول در بازار جهانی شکست و دیگر برای تجار، صادرات خرما توجیه اقتصادی ندارد.از سوی دیگر رقابت پذیری خرمای ایرانی در بازار جهانی از نظر اقتصادی امکان پذیر نیست چرا که رقبای ایران محصولشان را حدود ۱ تا ۱٫۵ دلار به بازار عرضه می‌کننددر حالی که خرمای ایرانی برای توجیه‌پذیری اقتصادی باید حدود ۳ دلار عرضه شود بنابراین باید این محصول به صورت فله‌ای صادر شود که قیمت آن بیش از ۱۵ تا ۲۰ سنت نیست و به همین دلیل صادرات هم تقریبا قطع شده است.

وی گفت: با سرانه مصرف حدود یک کیلوگرمی خرما در کشور، سالانه حدود ۵۰۰ هزار تن خرما در کشور مصرف می‌شود و بقیه آن روی دست تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باقی می‌ماند و به همین دلیل هم محموله‌های بسیاری خرما از سوی سازمان تعاون روستایی در سال گذشته مدفون شد و امسال هم باادامه این وضعیت خرمای ایرانی خاک خواهد شد چرا که این محصول بسته به شرایط سردخانه‌ای از ۸ ماه تا نهایتا یکسال قابلیت نگه‌داری دارد.

دبیر انجمن خرما اظهارکرد: در میان کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده خرما عربستان با سارنه مصرف ۷٫۵ کیلوگرمی در صدر قرار دارند و در این بین کشورهایی مانند مصر به عنوان کشورهای متعادل حدود ۳ کیلوگرم سرانه مصرف خرما دارد که می‌توان این کشور را به عنوان میانگین مصرف خرما در جهان و در بین کشورهای خرماخیز معرفی کرد.

موسوی پیشنهاد کرد: برای اصلاح این وضعیت باید ستاد خرما احیاء شود و با تبلیغ مصرف خرما کاری کرد که تقاضای داخلی آن نیز افزایش یابد.


مطالب پربازدید

امروز پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

نظرات