پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سلامت > با وزوز گوش چه کنیم؟

با وزوز گوش چه کنیم؟

سلامت | ۲۴ مهر۱۳۹۵ | 304 بازدید | نظرات

چگونه می توانیم با وز وز گوش مقابله کنیم؟ این عارضه چگونه پدید می آید و با چه روش هایی قابل درمان است؟ توصیه های موثر در مورد وز وز گوش را در ادامه با هم می خوانیم…

photo با وزوز گوش چه کنیم؟

وز وز گوش بیماری نیست و صرفا علامت یک بیماری ساده یا خطرناک است که تشخیص آن با پزشک معالج است. ساختمان گوش داخلی انسان در داخل استخوان گیجگاهی قرار گرفته است. سختی این استخوان بعد از مینای دندان، مقام دوم را در بدن دارد. در کنار این استخوان، غشایی قرار گرفته که احشای داخلی را عایق بندی می کند. این قضیه نشان می دهد که خلقت گوش به نحوی صورت گرفته که اعضای حساس باید در محیطی ایمن قرار داشته باشند تا هیچ گونه ضربه و اختلالی در کارشان به وجود نیاید بنابراین اگر هر عاملی (مثل ضربه ، تروما یا داروها) عایق پیرامون ساختمان داخلی گوش را دچار خدشه و آسیب کند، می تواند در گوش ایجاد صدا نماید.

گوش سازمانی است که گیرنده اش در محیطی قرار دارد که همان کانال گوش خارجی، گوش میانی، پرده گوش و استخوان های ریز گوش است اما قسمتی که این صدا را تفسیر می کند، در مغز قرار دارد و بین مغز و گوش، عصبِ شنوایی به عنوان پل ارتباطی قرار گرفته است. این عصب از گوش خارجی به گوش میانی و از سمت حلزون به سمت مغز امتداد دارد بنابراین اگر در هرجای این سیستم از گوش خارجی تا سطوح عالی مغز مشکلی به وجود آید، می تواند عامل وز وز باشد. به عنوان مثال وقتی جرم گوش در گوش خارجی تجمع پیدا کند، می تواند عامل وز وز باشد. در گوش میانی عواملی مانند سفتی استخوانچه ها و چسبندگی بین آنها سبب ایجاد وز وز می شود.

برخی بیماری ها در تشدید صدای گوش موثر است مانند فشارخون، دیابت، بیماری های عروقی، آلرژی و حساسیت و مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی. همچنین یک سری عوامل هم سبب بدتر شدن وز وز گوش می شوند؛ مانند استعمال دخانیات، مصرف الکل و قرارگیری در معرض اصوات بلند.

راه های درمانی متفاوتی برای وزوز گوش وجود دارد که یکی از آنها استفاده از داروها است. البته با دادن دارو، صدای وز وز را از بین نمی رود، بلکه تحمل بیمار را زیاد کرده یا او را نسبت به صدا بی تفاوت می کند. این داروها معمولا داروهای آرام بخش هستند ولی در هر صورت ابتدا باید بیماری ایجادکننده وز وز گوش را تشخیص داد تا بتوان مشکل را به صورت ریشه ای درمان کرد.


همچنین بخوانید:

امروز جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

نظرات